Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարը հանդիպել է Աբխազիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Աշխատանքային այցով Աբխազիայի Հանրապետությունում գտնվող  Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Աբխազիայի հայ համայնքի նախագահ Գալուստ Տրապիզոնյանի  և համայնքի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների հետ։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարին է ներկայացվել համայնքի ընթացիկ ծրագրերն ու համայնքի գործունեության հեռանկարային ուղղությունները:
Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ Արցախի արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից  մեկն է հայկական սփյուռքի կազմակերպությունների ու կառույցների հետ համագործակցության հետագա ընդլայնումն ու խորացումը՝ նշելով Արցախի  իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ նպաստելու սփյուռքում  հայապահպանության ծրագրերի իրականացմանը:

Meeting of Foreign Minister of Artsakh with Representatives of the Armenian Community of Abkhazia
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Masis Mayilian, who is on a working visit to the Republic of Abkhazia, met with the head of the Armenian community of Abkhazia, Galust Trapizonyan, and representatives of the community leadership.
The community members briefed the Foreign Minister of Artsakh on the current programs and prospective areas of the community՛s activity.
Masis Mayilian stressed that one of the most important directions of the foreign policy agenda of Artsakh is the further expansion and intensification of cooperation with the Diaspora organizations and structures, noting the readiness of the authorities of Artsakh to facilitate the implementation of programs aimed at preserving the Armenian identity in the Diaspora.