Արևմուտքը Սերբիայից պահանջում է նվազեցնել դիվանագիտական ակտիվությունը
Սերբիայի ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը հայտարարել է, որ Արևմուտքը պահանջում է իրենից հրաժարվել Կոսովոյի անկախության ճանաչման դեմ դիվանագիտական պայքարից, գրում է սերբական «Երեկոյան նորություններ» թերթը:
«Ալբանական կողմը բողոքում է ինձանից իր շրջապատին, իսկ Արևմուտքը պահաջում է դադարեցնել, քանի որ այն նյարդայնացնում է ալբանացիներին և խախտում է երկխոսությունն՝ այն դեպքում, երբ անկախության նոր ճանաչումների և միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության համար նրանց լոբբին համարվում է նորմալ», - ասել է Դաչիչը:
Հիշեցնենք, նոյեմբերի 4-ին Գրենադան հետ է կանչել իր կողմից Կոսովոյի անկախության ճանաչումը՝ դառնալով այդ քայլին դիմած 9-րդ երկիրը: Հաղորդվում է, որ Գրենադան նման որոշում է կայացրել Սերբիայի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո:

The West demands that Belgrade scale down its diplomatic activities aimed at reducing the number of nations that recognize the independence of the self-proclaimed Republic of Kosovo, Serbian First Deputy Prime Minister and Foreign Minister Ivica Dacic has stated, Sputnik reports
"The Albanian side complains about me to the Westerners, and the West demands to stop it [diplomatic activities against recognition of Kosovo’s independence], because it irritates the Albanians and allegedly harms the dialogue, while their lobbying for wider recognition of [Kosovo’s] independence and for [its] membership of international organizations is [portrayed as] normal," Dacic told the Vecernje novosti newspaper.
On November 4, Dacic announced that Grenada became the ninth country to lately withdraw its recognition of the self-proclaimed republic, following the suit of Suriname, Liberia, Sao Tome and Principe, Guinea-Bissau, Burundi, Papua New Guinea, Lesotho and Dominica.