Կոմորյան կղզիները հետ են կանչել Կոսովոյի անկախության ճանաչումը
Կոմորյան կղզիները հետ են կանչում Կոսովոյի անկախության ճանաչումը: Այս մասին Բելգրադում հայտարարել է Կոմորյան կղզիների միության արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Մոհամեդ էլ-Ամին Սուեֆը:
«Եթե խոսենք ձեր տարածքային ամբողջականության մասին, ապա մենք ձեր հետ ենք: Կոսովոն մեր համար ձեր տարածքի անբաժանելի մասն է», - ասել է Սուեֆը Սերբիայի ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչի հետ հանդիպումից հետո:
Լրագրողներին ներկայացվել է նաև նոյեմբերի 1-ին հղված նոտան, որում ասվում է, որ «Կոմորյան կղզիների միությունը հետ է կանչում Կոսովոյի ճանաչումը, որպեսզի հնարավորություն տա երկու կողմերին գալ Կոսովոյի կարգավիճակի հետ կապված հարցի արդար, իրավահավասար և ամուր քաղաքական լուծման»:
Այսպիսով, Կոսովոյի ճանաչումն արդեն հետ են կանչել 10 երկիր` Դոմինիկի Համագործակցությունը, Սուրինամը, Լիբերիան, Սան-Թոմե և Պրինսիպին, Գվինեա-Բիսաուն, Բուրունդին, Պապուա-Նոր Գվինեան, Լեսոտան և Գրենադան:

Коморские острова отозвали признание независимости Косово
Коморские острова отозвали решение о признании независимости самопровозглашенного Косово. Об этом, как передает РИА Новости, сообщил в среду в Белграде министр иностранных дел и международного сотрудничества Союза Коморских Островов Мохамед Эль-Амин Суэф.
"Если говорить о вашей территориальной целостности, мы с вами. Косово для нас является неотъемлемой частью вашей территории", — сказал Суэф после переговоров с главой МИД Сербии Ивицей Дачичем.
Журналистам также была представлена нота от 1 ноября, в которой говорится, что "Союз Коморских островов отзывает признание Косово, чтобы дать возможность обеим сторонам прийти к справедливому, равноправному и прочному политическому решению вопроса, связанного со статусом Косово".
Таким образом, число стран, отозвавших признание косовского суверенитета, возросло до десяти. Ранее, по данным МИД Сербии, это сделали Содружество Доминики, Суринам, Либерия, Сан-Томе и Принсипи, Гвинея-Бисау, Бурунди, Папуа — Новая Гвинея, Лесото и Гренада.