2018թ․-ը բավական հարուստ էր Արցախյան հակամարտության շուրջ քննարկումներով․ տարվա ամփոփում
2018թ․-ին Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումներն ուղղակի և անուղղակի ազդեցություն ունեցան նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա։ Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա ընթացքում բանակցային գործընթացը կարող է բաժանվել երկու փուլի՝ նախքան հեղափոխությունը և հեղափոխությունից հետո։
Նախքան հեղափոխությունը՝ տարվա մեկնարկից միջնորդներն ակտիվ ջանքեր էին գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև նախորդ երկու տարիների ընթացքում վստահության միջոցառումների շուրջ ձեռք բերված Վիեննայի, Սանկտ-Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ։ Փետրվարի 9-11-ը նրանք այցելել են տարածաշրջան՝ հանդիպումներ անցկացրել Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ։ Այցի արդյունքում տարածված հայտարարությամբ միջնորդները կոչ են արել կատարել վերոնշյալ պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև պատրաստակամություն են հայտնել աջակցելու կողմերին՝ հասնելու հակամարտության կարգավորմանը Հելսինկյան սկզբունքների հիման վրա՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն, ժողովուրդների իրավահավասարություն և ինքնորոշման իրավունք։
Ապրիլ-մայիս ամիսներին՝ հեղափոխության ընթացքում, սահմաններին որոշակի անհանգստություն է արձանագրվել, ինչը փաստել են նաև միջնորդները։ Մասնավորապես, ապրիլի 23-ին նրանք հայտարարություն են տարածել, որով «տարածաշրջանում վերջին քաղաքական զարգացումների և շփման գծում էսկալացիայի հնարավորության» ֆոնին ընդգծել են հրադադարի պահպանման կարևորությունը և կոչ արել հնարավորինս արագ վերսկսել բանակցությունները։
Հեղափոխությունից հետո կողմերի միջև, ինչպես նաև կողմերի և միջնորդների միջև շփումների ակտիվացում է նկատվել, որը պայմանավորված էր հայկական նոր իշխանությունների դիրքորոշումներին և մտադրություններին ծանոթանալու ձգտումով։
Հեղափոխությունից հետո միջնորդները երկու անգամ այցելել են տարածաշրջան, այդ թվում՝ մի անգամ նաև Արցախ։ Մինչև տարվա վերջ տեղի է ունեցել երեք հանդիպում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև և ևս երեք հանդիպում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև։ Փաշինյան-Ալիև հանդիպումները պաշտոնական բնույթ չեն կրել, այլ տեղի են ունեցել միջազգային տարբեր հարթակների կուլիսներում՝ «ոտքի վրա» կարճ շփումների տեսքով։
Ինչպես փաստում են միջնորդ երկրների ներկայացուցիչներն ու կողմերը, հայկական և ադրբեջանական ղեկավարների միջև կառուցողական երկխոսություն է հաստատվել։ Այդ մասին են վկայում նաև Դուշանբեում սեպտեմբերի 27-28-ին Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի ձեռք բերած պայմանավորվածությունը հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետագայում բացառելու և օպերատիվ կապ հաստատելու միջև։ Նշենք, որ պայմանավորվածություններն, ընդհանուր առմամբ կատարվում են՝ ըստ կողմերի հավաստման, սակայն Արցախի ՊԲ-ն տարվա վերջում հայտարարեց Ադրբեջանի կողմից խախտումների վերաբերյալ։
Այնուամենայնիվ, մտահուգություն է հարուցում այն, որ այս երկու բանավոր և «ոտքի վրա» ձեռք բերված պայմանավորվածություններն օրակարգում երկրորդ պլան են մղել մինչ այդ Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Ժնևում (2016-2017թթ․) ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք ամրագրված էին համատեղ հայտարարություններով և ավելի ֆունդամենտալ բնույթ էին կրում։ Մասնավորապես, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդնումն ու ԵԱՀԿ Գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումը հնարավորություն կտա ավելի հիմնավոր և միջազգային հանրության համար վստահելի արձանագրում ունենալ հրադադարի ռեժիմի հնարավոր խախտումների վերաբերյալ, ինչն էլ զգալիորեն ավելի ազդեցիկ կլինի դրանց բացառման տեսակետից։
Օգտվելով ստեղծված երկխոսությունից՝ ադրբեջանական կողմը ևս մեկ առաջարկ-պահանջ է առաջ քաշում, որպես վստահության միջոցառում. այն է` գերիների փոխանակում «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով։ Այդ մասին ադրբեջանական կողմը հայտարարել է նաև նախկինում, սակայն այս տարվա աշնանը խոսակցությունները կրկին արդիականություն են ձեռք բերել։ Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգում ԱՊՀ գագաթաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Ալիևի հետ «խոսել են գերիների փոխանակման մասին, պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել, բայց քննարկումները կշարունակվեն»։ Այս պահանջով Ադրբեջանի իշխանությունները նպատակ ունեն ազատել Արցախում գտնվող երկու ադրբեջանցիներին՝ Դիլհամ Ասկերովին և Շահբազ Գուլիևին, որոնք 2014թ․-ին դատապարտվել են համապատասխանաբար ցմահ և 22 տարով ազատազրկման՝ լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության Արցախի պետական սահմանը հատելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու և սպանության համար։
Ինչ վերաբերում է անմիջականորեն հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ապա այս հարցով կողմերի միջև դեռևս բովանդակային պաշտոնական բանակցություններ չեն անցկացվել, նախարարների հանդիպումների ընթացքում փորձ է արվել ներկայացնել Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը։ Կարևոր է արձանագրել, որ դեկտեմբերի 6-ին ԵԱՀԿ Նախարարների կոմիտեի նիստի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որով կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել բանակցությունները, այդ թվում՝  2019թ․ սկզբում կազմակերպել Ալիև-Փաշինյան հանդիպում։
Ամփոփելով կարելի է արձանագրել, որ չնայած ներքաղաքական ակտիվ զարգացումներին, իսկ մասամբ նաև՝ պայմանավորված դրանցով, տարին բավական ակտիվ է եղել Արցախյան հակամարտության թեմայով երկկողմ և բազմակողմ շփումների տեսակետից։ Կողմերի շփումներում որոշակի կառուցողականություն է արձանագրվել՝ վստահության միջոցառումների շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռք բերման և դրանց կյանքի կոչման տեսքով։ Միաժամանակ, հստակ բանակցություններ չեն եղել բուն կարգավորման վերաբերյալ։
Ադրբեջանի այս կառուցողականությունն ու պարտաճանաչությունն ամենևին պատահականություն չեն՝ այլ ստեղծված իրավիճակից օգտվելու և սեփական շահերն ուղղակի և անուղղակի կերպով առաջ մղելու ձգտում։ Ուստի, հաջորդ տարում հայկական կողմերը պետք է հատուկ զգոնություն ցուցաբերեն իրենց համար կարևոր հարցերն օրակարգից դուրս չթողնելու և Ադրբեջանի կողմից թելադրվող օրակարգով առաջ չշարժվելու հարցում։ Ամենայն հավանակությամբ, եկող տարին նույնպես հագեցած է լինելու երկկողմ և բազմակողմ շփումներով։

2018 Was Quite Active in Terms of Contacts on the Karabakh Conflict
Domestic political developments in Armenia, in 2018 directly and indirectly have their influence also on the negotiation process for the settlement of the Karabakh conflict. In total, during this year, the negotiation process can be divided into two stages: before the revolution in Armenia and after the revolution.
Before the revolution, from the beginning of the year, the mediators made active efforts to organize a meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan and to advance the process of implementing confidence-building measures, including those measures agreed to during the Summits in Vienna, St. Petersburg and Geneva. On February 9-11, they visited the region, held meetings with the leaders of Armenia, Artsakh and Azerbaijan. In a press statement following the visit, the OSCE Minsk Group co-chairs called on the sides to fulfill these agreements and expressed readiness to support the conflict settlement process based upon the Helsinki Principles. In April-May, during the revolution, some tensions were observed on the borders, which were also confirmed by the mediators.
In particular, they issued a statement on April 23, in which they emphasized the importance of respecting the ceasefire in light of ''recent political developments in the region and the possibility of escalation along the line of contact'' and urged the sides to resume negotiations as soon as possible. After the revolution, meetings between the sides, as well as with the mediators of the negotiation process, were intensified, which was conditioned by the desire to get acquainted with the position and intentions of the new authorities of Armenia. Immediately after the revolution, the co-chairs of the OSCE Minsk Group made a regional visit, during which they also visited Artsakh.
Until the end of the year, the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan held three meetings, and three more meetings took place between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev. The meetings of Pashinyan and Aliyev were not official, they took place on the sidelines of international platforms and albeit only "on their feet''.
As follows from the statements of the OSCE Minsk Group co-chairs, a constructive dialogue has been established between the leaders of Armenia and Azerbaijan. This is also evidenced by the agreement reached between Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev on September 27-28, in Dushanbe on preventing further ceasefire violations and establishing a system of operative communication. It should be noted that the agreements, in general, are being implemented, although at the end of the year, the Artsakh Defense Army announced about violations by Azerbaijan.
However, it is a matter of concern that these verbal agreements have pushed to the background what had been achieved in 2016-2017 during the Summits in Vienna, St. Petersburg and Geneva, which were fixed by joint declarations and were more fundamental. In particular, introduction of ceasefire violation investigation mechanisms and the expansion of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office will provide more reliable and acceptable facts for the international community on possible violations of the ceasefire regime, which in its turn will be a much more effective way of avoiding escalation.
Taking advantage of the established dialogue, the Azerbaijani side also puts forward new proposals as confidence-building measures: it's about exchanging prisoners on the principle of "all for all". The Azerbaijani authorities announced about it earlier, but during this autumn, the talks about it have acquired particular intensity. In particular, Nikol Pashinyan said that on December 6, in St. Petersburg at the CIS summit, during a meeting with Aliyev, they "talked about the exchange of prisoners, no agreement was reached, but the discussions will continue." By imposing such a demand, Azerbaijani authorities intend to release two Azerbaijanis arrested in Artsakh - Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev, which were sentenced to life imprisonment and 22 years in prison, respectively, by the Artaskh court in 2014, for espionage, illegally crossing the state border of Artsakh, illegal carrying of firearms and ammunition, kidnapping and murdering two persons.
As for the conflict settlement process directly, there have been no formal negotiations on this issue throughout the year, at the meeting of foreign ministers an attempt was made to clarify the position of the Armenian authorities. It is important to note that on December 6, within the framework of the annual meeting of the OSCE Ministerial Council, a joint statement was adopted, in which the parties expressed their readiness to continue negotiations, including organizing a meeting between Aliyev and Pashinyan in 2019.
Summing up the year, it can be noted that, despite the domestic political processes, and partly in connection with them, the year was quite active in terms of bilateral and multilateral contacts on the Artsakh conflict.
During the meetings between the sides, a certain constructiveness was noted, which was expressed through the harmonization of confidence-building measures and their implementation. At the same time, the settlement of the conflict was not officially discussed.
The noted constructiveness and punctuality of Azerbaijan are not coincident at all, but a desire to take advantage of the situation and promote their interests.
Therefore, next year, Armenia and Artsakh should be especially vigilant to not leave important issues out of the agenda and not follow the agenda dictated by Azerbaijan. In all likelihood, next year will also be full of bilateral and multilateral meetings.