2018թ․-ը բավական հարուստ էր Արցախյան հակամարտության շուրջ քննարկումներով․ տարվա ամփոփում
2018թ․-ին Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումներն ուղղակի և անուղղակի ազդեցություն ունեցան նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա։ Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա ընթացքում բանակցային գործընթացը կարող է բաժանվել երկու փուլի՝ նախքան հեղափոխությունը և հեղափոխությունից հետո։
Նախքան հեղափոխությունը՝ տարվա մեկնարկից միջնորդներն ակտիվ ջանքեր էին գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև նախորդ երկու տարիների ընթացքում վստահության միջոցառումների շուրջ ձեռք բերված Վիեննայի, Սանկտ-Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու ուղղությամբ։ Փետրվարի 9-11-ը նրանք այցելել են տարածաշրջան՝ հանդիպումներ անցկացրել Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ։ Այցի արդյունքում տարածված հայտարարությամբ միջնորդները կոչ են արել կատարել վերոնշյալ պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև պատրաստակամություն են հայտնել աջակցելու կողմերին՝ հասնելու հակամարտության կարգավորմանը Հելսինկյան սկզբունքների հիման վրա՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն, ժողովուրդների իրավահավասարություն և ինքնորոշման իրավունք։
Ապրիլ-մայիս ամիսներին՝ հեղափոխության ընթացքում, սահմաններին որոշակի անհանգստություն է արձանագրվել, ինչը փաստել են նաև միջնորդները։ Մասնավորապես, ապրիլի 23-ին նրանք հայտարարություն են տարածել, որով «տարածաշրջանում վերջին քաղաքական զարգացումների և շփման գծում էսկալացիայի հնարավորության» ֆոնին ընդգծել են հրադադարի պահպանման կարևորությունը և կոչ արել հնարավորինս արագ վերսկսել բանակցությունները։
Հեղափոխությունից հետո կողմերի միջև, ինչպես նաև կողմերի և միջնորդների միջև շփումների ակտիվացում է նկատվել, որը պայմանավորված էր հայկական նոր իշխանությունների դիրքորոշումներին և մտադրություններին ծանոթանալու ձգտումով։
Հեղափոխությունից հետո միջնորդները երկու անգամ այցելել են տարածաշրջան, այդ թվում՝ մի անգամ նաև Արցախ։ Մինչև տարվա վերջ տեղի է ունեցել երեք հանդիպում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև և ևս երեք հանդիպում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև։ Փաշինյան-Ալիև հանդիպումները պաշտոնական բնույթ չեն կրել, այլ տեղի են ունեցել միջազգային տարբեր հարթակների կուլիսներում՝ «ոտքի վրա» կարճ շփումների տեսքով։
Ինչպես փաստում են միջնորդ երկրների ներկայացուցիչներն ու կողմերը, հայկական և ադրբեջանական ղեկավարների միջև կառուցողական երկխոսություն է հաստատվել։ Այդ մասին են վկայում նաև Դուշանբեում սեպտեմբերի 27-28-ին Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի ձեռք բերած պայմանավորվածությունը հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետագայում բացառելու և օպերատիվ կապ հաստատելու միջև։ Նշենք, որ պայմանավորվածություններն, ընդհանուր առմամբ կատարվում են՝ ըստ կողմերի հավաստման, սակայն Արցախի ՊԲ-ն տարվա վերջում հայտարարեց Ադրբեջանի կողմից խախտումների վերաբերյալ։
Այնուամենայնիվ, մտահուգություն է հարուցում այն, որ այս երկու բանավոր և «ոտքի վրա» ձեռք բերված պայմանավորվածություններն օրակարգում երկրորդ պլան են մղել մինչ այդ Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Ժնևում (2016-2017թթ․) ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք ամրագրված էին համատեղ հայտարարություններով և ավելի ֆունդամենտալ բնույթ էին կրում։ Մասնավորապես, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդնումն ու ԵԱՀԿ Գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումը հնարավորություն կտա ավելի հիմնավոր և միջազգային հանրության համար վստահելի արձանագրում ունենալ հրադադարի ռեժիմի հնարավոր խախտումների վերաբերյալ, ինչն էլ զգալիորեն ավելի ազդեցիկ կլինի դրանց բացառման տեսակետից։
Օգտվելով ստեղծված երկխոսությունից՝ ադրբեջանական կողմը ևս մեկ առաջարկ-պահանջ է առաջ քաշում, որպես վստահության միջոցառում. այն է` գերիների փոխանակում «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով։ Այդ մասին ադրբեջանական կողմը հայտարարել է նաև նախկինում, սակայն այս տարվա աշնանը խոսակցությունները կրկին արդիականություն են ձեռք բերել։ Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգում ԱՊՀ գագաթաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Ալիևի հետ «խոսել են գերիների փոխանակման մասին, պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել, բայց քննարկումները կշարունակվեն»։ Այս պահանջով Ադրբեջանի իշխանությունները նպատակ ունեն ազատել Արցախում գտնվող երկու ադրբեջանցիներին՝ Դիլհամ Ասկերովին և Շահբազ Գուլիևին, որոնք 2014թ․-ին դատապարտվել են համապատասխանաբար ցմահ և 22 տարով ազատազրկման՝ լրտեսության, առանց պատշաճ թույլտվության Արցախի պետական սահմանը հատելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու, մարդուն բացահայտ առևանգելու և սպանության համար։
Ինչ վերաբերում է անմիջականորեն հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ապա այս հարցով կողմերի միջև դեռևս բովանդակային պաշտոնական բանակցություններ չեն անցկացվել, նախարարների հանդիպումների ընթացքում փորձ է արվել ներկայացնել Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը։ Կարևոր է արձանագրել, որ դեկտեմբերի 6-ին ԵԱՀԿ Նախարարների կոմիտեի նիստի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որով կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել բանակցությունները, այդ թվում՝  2019թ․ սկզբում կազմակերպել Ալիև-Փաշինյան հանդիպում։
Ամփոփելով կարելի է արձանագրել, որ չնայած ներքաղաքական ակտիվ զարգացումներին, իսկ մասամբ նաև՝ պայմանավորված դրանցով, տարին բավական ակտիվ է եղել Արցախյան հակամարտության թեմայով երկկողմ և բազմակողմ շփումների տեսակետից։ Կողմերի շփումներում որոշակի կառուցողականություն է արձանագրվել՝ վստահության միջոցառումների շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռք բերման և դրանց կյանքի կոչման տեսքով։ Միաժամանակ, հստակ բանակցություններ չեն եղել բուն կարգավորման վերաբերյալ։
Ադրբեջանի այս կառուցողականությունն ու պարտաճանաչությունն ամենևին պատահականություն չեն՝ այլ ստեղծված իրավիճակից օգտվելու և սեփական շահերն ուղղակի և անուղղակի կերպով առաջ մղելու ձգտում։ Ուստի, հաջորդ տարում հայկական կողմերը պետք է հատուկ զգոնություն ցուցաբերեն իրենց համար կարևոր հարցերն օրակարգից դուրս չթողնելու և Ադրբեջանի կողմից թելադրվող օրակարգով առաջ չշարժվելու հարցում։ Ամենայն հավանակությամբ, եկող տարին նույնպես հագեցած է լինելու երկկողմ և բազմակողմ շփումներով։

2018-ый был насыщен обсуждениями по Карабаху: итоги года
Внутриполитические развития в Армении в 2018 году прямо и косвенно отразились также на переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта. В общей сложности, в течение этого года переговорный процесс можно разделить на два этапа: до революции в Армении и после революции.
До революции, с начала года, посредники прилагали активные усилия для организации встречи президентов Армении и Азербайджана и продвижения процесса по воплощению в жизнь договоренностей о мерах по установлению доверия, согласованных в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве. 9-11-ого февраля они посетили регион, провели встречи с руководителями Армении, Арцаха и Азербайджана. В пресс-релизе по итогам визита сопредседатели МГ ОБСЕ призвали стороны выполнять эти договоренности, а также выразили готовность поддерживать процесс урегулирования конфликта на основе Хельсинкских принципов.
В апреле-мае, во время революции, на границах наблюдалась некоторая напряженность, которую зафиксировали и посредники. В частности, 23-ого апреля они распространили заявление, в котором подчеркнули  важность сохранения перемирия "на фоне последних политических развитий в регионе и возможности эскалации на линии соприкосновения" и призвали как можно быстрее возобновить переговоры.
После революции встречи между сторонами, а также с посредниками переговорного процесса активизировались, что было обусловлено стремлением ознакомиться с позицией и намерениями новых властей Армении.
Сразу после революции сопредседатели Минской группы ОБСЕ совершили региональный визит, в том числе посетили Арцах. До конца года главы МИД Армении и Азербайджана провели три встречи, еще три раза встречались премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев. Встречи Пашинян-Алиев не были официальными, все они состоялись в кулуарах международных организаций и носили характер "беседы на ногах".
Как следует из заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ, между руководством Армении и Азербайджана наладился конструктивный диалог. Об этом свидетельствует также достигнутая между Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым 27-28-ого сентября в Душанбе договоренность о соблюдении режима прекращения огня и установлении оперативной связи. Отметим, что договоренности, в общей сложности, выполняются, хотя в конце года Армия обороны Арцаха заявила о нарушениях со стороны Азербайджана.
Тем не менее, вызывает озабоченность тот факт, что эти устные договоренности передвигают на второй план достигнутые до этого в 2016-2017 гг. договоренности Вены, Санкт-Петербурга и Женевы, которые зафиксированы в совместных заявлениях и носят более фундаментальный характер. В частности, внедрение механизма мониторинга инцидентов нарушения перемирия и расширение офиса Специального представителя Действующего председателя ОБСЕ обеспечат более достоверные и приемлемые для международного сообщества факты о возможных нарушениях режима прекращения огня, что будет существенно более эффективным способом исключения эскалации.
Пользуясь сложившимся диалогом, азербайджанская сторона выдвигает также новые предложения-требования в качестве мер доверия. На этот раз речь идет об обмене пленными по принципу "все на всех". Об этом власти Азербайджана заявляли и раньше, но этой осенью разговоры приобрели особую интенсивность. В частности, Никол Пашинян заявил, что 6-ого декабря в Санкт-Петербурге на саммите СНГ, во время встречи с Алиевом они "говорили об обмене пленными, договоренности достигнуто не было, но обсуждения будут продолжены".  Выдвигая такое требование, власти Азербайджана намерены освободить арестованных в Арцахе двух азербайджанцев - Дильхама Аскерова и Шахбаза Гулиева, которые по решению карабахского суда от 2014 года были приговорены, соответственно, к 22 годам и к пожизненному заключению за шпионаж, нарушение границы Арцаха без соответствующего разрешения, незаконное ношение огнестрельного оружия, похищение и убийство человека.
Что касается непосредственно процесса урегулирования конфликта, то по этому вопросу официальных переговоров на протяжении года не было, на встрече министров иностранных дел была сделана попытка выяснить позиции армянских властей. Важно зафиксировать, что 6-ого декабря в рамках ежегодного заседания Комитета министров ОБСЕ было принято совместное заявление, в котором стороны выразили готовность продолжить переговоры, в том числе, организовать в 2019 году встречу Алиев-Пашинян.
Подводя итоги года, можно отметить, что, несмотря на внутриполитические процессы, а частично и в связи с ними, год был достаточно насыщен двухсторонними и многосторонними обсуждениями карабахского конфликта. В диалоге сторон была отмечена определенная конструктивность, которая выразилась согласованием мер доверия и их выполнением. Одновременно, непосредственно урегулирование конфликта официально не обсуждалось.
Отмеченная конструктивность и обязательность Азербайджана - вовсе не случайность, а стремление воспользоваться сложившейся ситуацией и продвигать свои интересы. Значит, в наступившем году Армения и Арцах должны проявлять особую бдительность, чтобы не позволить отказа от повестки важных вопросов и не следовать той повестке, которую диктует Азербайджан. По всей вероятности, следующий год тоже будет насыщен двухсторонними и многосторонними встречами.