Երկու հանրապետությունների ջանքերը պետք է մեկտեղել ճանաչումը վերջնականապես իր ավարտին հասցնելու համար. Վահրամ Բալայան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Որոշումը հստակ էր, ցանկությունը՝ մեկը. պատմական հայրենիքի մասը պետք է միանար Հայաստանին...
Ղարաբաղյան շարժումը հրապարակներից տարածվեց դեպի սահման, հակամարտությունը սրվեց, վերածվեց պատերազմի: Ի վերջո ստորագրվեց զինադադարի համաձայնագիր, իսկ հայոց նորագույն պատմության մեջ 1988-ի փետրվարը մտավ որպես Արցախյան շարժման սկիզբ: 1988 թվականի փետրվարի 20-ը հայ ժողովրդի միասնության, վճռականության և ազգային զարթոնքի պահն էր: Մոնթեն պնդում էր, որ եթե կորցնեինք Արցախը, կշրջեինք հայոց պատմության վերջին էջը:
Անցել է 31 տարի: Շարժումը լուծել է իր առջև դրված հիմնական խնդիրը: Սակայն, ցավոք, գործընթացը դեռ չի հասել իր տրամաբանական ավարտին: Ունենք տարածաշրջանային սառեցված հակամարտություն, իսկ Արցախն էլ դեռևս ճանաչված չէ միջազգային հանրության կողմից։
Արցախյան շարժման և կարգավորման գործընթացի մասին Արմեդիա ՏՎԳ-ն զրուցել է Արցախի ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի հետ:
- Պարո´ն Բալայան, որպես պատմաբան, ի՞նչ եք կարծում` հայկական կողմերը ճի՞շտ են օգտագործել ժամանակի գործոնը՝ արագացնելու համար Արցախի միջազգային ճանաչումը։
- Գուցե կարելի էր ավելի լավ աշխատել: Ես համոզված եմ, որ Ադրբեջանն այդքան շուտ չի ընդունի Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, բայց մենք պետք է պարտադրենք` մեծացնելով երկու հանրապետությունների ռազմական և տնտեսական ներուժը:
Եթե այս տեսանկյունից դիտարկենք հարցը, ապա կարելի է ասել, որ մի քիչ լավ չի կազմակերպվել աշխատանքը: Սակայն հարկ է փաստել, որ դե ֆակտո երկիրը գոյություն ունի, մեզ հաջողվել է 1994 թվականի զինադադարից հետո պահել ստատուս քվոն:
Երկու հանրապետությունների ջանքերը պետք է մեկտեղել ավելի նպատակաուղղված աշխատանքներ կատարել ճանաչումը վերջնականապես իր ավարտին հասցնելու համար:
- Ինչպես եք գնահատում ու՞ր է հասել գործընթացը և դեպի ու՞ր է շարժվում:
-Մեծ տերությունները, միջնորդ երկրները շահագրգռված են հարցը տանել իրենց ցանկացած ուղով: Կարծում եմ, որ սա բնական է, քանի որ տարածաշրջանն ազդեցության գոտիների է բաժանված, և մենք շահերի բախումների թատերաբեմում ենք գտնվում: Այս տեսանկյունից պետք է բավական ճկուն լինել: Ցավով պետք է հիշատակեմ, որ մենք տարածքով ու բնակչության թվաքանակով փոքր երկիր ենք, և այս բախումները մեզ համար վտանգավոր են, և պետք է բավականաչափ խոհեմ լինենք, որ հարվածների ալիքը մեզ վրա չվերցնենք: Մեր դիվանագիտությունն այստեղ անելիք ունի, և լավ աշխատելու պարագայում մենք կխուսափենք մեծ առճակատումներից, բախումներից, հակամարտություններից` հասնելով այն հանգրվանին, որի մասին ժողովուրդը ձգտում և երազում է:

Вице-спикер парламента Арцаха: "Нам надо проявлять достаточную гибкость"
Решение было ясным, желание - единым: Карабах стремился стать частью матери-Армении. 20 февраля 1988 года запомнится в истории Карабахского Движения как момент единения, решимости и национального пробуждения армянского народа. Собеседник ИАА "Армедиа" - вице-спикер парламента Республики Арцах Ваграм Балаян.
- Господин Балаян, как историк, как Вы считаете, правильно ли армянские стороны конфликта использовали фактор времени для того, чтобы приблизить признание Арцаха со стороны мирового сообщества?
- Возможно, мы могли бы работать и лучше. Я убежден, что Азербайджан так скоро не признает право Арцаха на самоопределение, но мы должны заставить его - увеличивая и военный, и экономический потенциал двух стран. Если рассматривать проблему с этой точки зрения, можно сказать, что могли бы работать лучше. Однако следует констатировать, что де-факто наша страна существует, и нам удалось сохранить статус-кво после прекращения огня в 1994 году.
Усилия двух республик должны быть объединены с целью более точечно работать на окончательное признание статуса независимости Карабаха.
- Как вы оцениваете нынешний процесс карабахского урегулирования?
- Великие державы, страны-посредники заинтересованы в том, чтобы решать вопрос так, как выгодно им. Я думаю, что это естественно, ведь наш регион разделен на зоны влияния, и мы находимся на перекрестке конфликта интересов. С этой точки зрения нам надо проявлять достаточную гибкость. Я должен с сожалением напомнить, что мы - маленькая страна с небольшим населением и территорией, и региональные столкновения опасны для нас: мы должны быть достаточно разумными, чтобы не брать на себя волну ударов. В этом смысле нашей дипломатии есть чем заняться, и, если будем работать в правильном направлении, нам удастся избежать больших конфронтаций, столкновений, конфликтов, и достичь наконец того, о чем армянский народ мечтает и к чему стремится.