Հոլանդիայի հայ համայնքը բողոքի ցույց կանցկացնի Հաագայում ի հիշատակ Սումգայիթի, Գանձակի և Բաքվի հայ նահատակների
Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան, Հոլանդիայի Հայ Դատի հանձնախումբը փետրվարի 27-ին Հաագայում կանցկացնի բողոքի ցույց՝ ի հիշատակ Սումգայիթի, Գանձակի և Բաքվի հայ նահատակների: Այս մասին հայտնում է  «Արմենպրես»-ը, հղում կատարելով «Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիա»-ին:
Փոխանցվում է, որ մեկնարկը կտրվի Խաղաղության պալատի մոտից, որից  հետո հանրահավաքի մասնակիցները բողոքի քայլարշավով կուղևորվեն դեպի Ադրբեջանի դեսպանատուն:
Միջոցառման նպատակն է ոգեկոչել Սումգայիթ, Գանձակ, Բաքու և այլ քաղաքներում 1988, 1990 թթ. Ադրբեջանի կողմից իրականացրած հայերի ջարդերի հետևանքով զոհվածների հիշատակը, ինչպես նաև բողոքի ձայնը բարձրացնել ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից Արցախի և Հայաստանի դեմ շարունակվող ագրեսիայի:
Նույն օրը Հոլանդահայ համագործակցող կազմակերպությունների պատվիրակությունը նամակով դիմելու է Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարին, ինչպես նաև Նիդերլանդների խորհրդարանին Արցախի կարգավիճակին առնչվող հարցերի վերաբերյալ: Նամակում անդրադարձ կա նաև Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին և Ղարաբաղը բանակցության կողմ դարձնելու հարցին:

Армянская община Голландии проведет в Гааге акцию протеста
Федерация армянских организаций Голландии, Армянский национальный комитет Нидерландов 27 февраля проведет в Гааге акцию протеста, посвященную памяти армянских жертв событий в Сумгаите, Гандзаке и Баку. Об этом сообщила Федерация армянских организаций Нидерландов.
Предполагается, что акция протеста стартует от Дворца Мира, после чего ее участники направятся к посольству Азербайджана. Цель мероприятия - почтить память жертв армянских погромов в Сумгаите, Гандзаке, Баку и других городов Азербайджана в 1988-1990 годах, а также поднять голос протеста против продолжающейся агрессии Азербайджана против Арцаха и Армении.
В тот же день делегация голландско-армянских организаций направит письмо министру иностранных дел Нидерландов, а также в парламент Голландии относительно вопросов, касающихся статуса Арцаха.