Արաբական Միացյալ էմիրությունները պատրաստվում է ճանացել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտնում է արաբական «al-Akhbar» թերթը` հղում կատարելով ԱՄԷ դիվանագիտական շրջանակներում իր ունեցած աղբյուրներին:
Վերջին տարիներին Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև հարաբերություններում ջերմացում է նկատվում, ինչի մասին խոսում է նաև բարձրաստիճան փոխայցելությունների պարբերականությունը: Սակայն Ցեղասպանությունը ճանաչելու Աբու Դաբիի մտադրության մեջ առաջնային շարժառիթը Հայաստանի հետ ջերմ երկկողմ հարաբերությունները չեն:
Արաբական Միացյալ էմիրությունների և Թուրքիայի հարաբերություններում լարվածության աճ է նկատվում վերջին մի քանի տարիներին: Առաջին հերթին դա պայմանավորված է Կատարի շուրջ ճգնաժամի նկատմամբ Թուրքիայի դիրքորոշմամբ: ԱՄԷ-ն Կատարի շրջափակումը նախաձեռնողներից մեկն է, իսկ Թուրքիան ակտիվորեն զարգացնում է համագործակցությունը Ծոցի այդ երկրի հետ` հարուցելով Աբու Դաբիի լուրջ դժգոհությունը: Բացի այդ, ԱՄԷ-ին դուր չի գալիս նաև Անկարային քաղաքականությունը Սիրիայում, «Մուսուլման եղբայրներին» Թուրքիայի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը:
Անկարան իր հերթին ԱՄԷ-ին մեղադրում է 2016 թվականին երկրում ռազմական հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու մեջ մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի FETÖ շարժումը ֆինանսավորելու մեջ:
Ընդ որում, Թուրքիայի հետ այս պահին լարված հարաբերություններ ունի ոչ միայն ԱՄԷ-ն, այլ նաև Սաուդյան Արաբիան: Թուրք-սաուդյան հարաբերություններում լարվածությունը բավականին աճել է Ստամբուլում սաուդյան հյուպատոսության շենքում սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշուքջիի սպանությունից հետո. Թուրքիան փորձում է միջազգային հետաքննություն անցկացնել այս գործով: Բացի այդ, էր-Ռիադը Թուրքիային դիտարկում է սուննի աշխարհում իր հիմնական մրցակից, ուստի երկկողմ հարաբերություններն առանձնակի ջերմությամբ աչքի չեն ընկնում:
Թուրք-սաուդյան հարաբերություններում այս պահին առկա լարվածությունը չի բացառվում, որ կարող է նպաստել ԱՄԷ կողմից Ցեղասպանության ճանաչմանը. Էր-Ռիադը, որը բավականին մեծ ազդեցություն ունի Ծոցի երկրների` այդ թվում նաև ԱՄԷ վրա, ակնկալվում է, որ նման պայմաններում առնվազն չի խոչընդոտի այս ուղղությամբ Աբու Դաբիի քայլերին` Թուրքիային սադրելու համար։
Վերջին տարիներին արաբական աշխարհում ևս նկատվում է Թուրքիայի հետ իրենց հաշիվները մաքրելու համար Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը օրակարգ բերելու գործելաոճը: Այսպես, Ցեղասպանության ճանաչման հարցը 2016 թվականից առաջ հայտնվել էր Եգիպտոսի օրակարգում: Հանրային քննարկումներում նշվում է, որ դա լավ հակաքայլ է երկրում արգելված «Մուսուլման եղբայրներ» խմբավորմանն աջակցելու Թուրքիայի քաղաքականությանը:

В арабском мире активизируются обсуждения по признанию Геноцида армян
Объединенные Арабские Эмираты собираются признать Геноцид армян. Об этом сообщает арабская газета "Al-Akhbar" со ссылкой на свои источники в дипломатических кругах ОАЭ.
В последние годы в отношениях между Арменией и Объединенными Арабскими Эмиратами наблюдается потепление, о чем говорит также периодичность взаимных визитов на высшем уровне. Однако основной мотив намерения Абу-Даби признать Геноцид - не теплые двусторонние отношения с Арменией.
В отношениях Объединенных Арабских Эмиратов и Турции в последние годы возросла напряженность. Прежде всего, это связано с позицией Турции по катарскому кризису. ОАЭ является одним из инициаторов блокады Катара, а Турция активно развивает сотрудничество с этой страной Персидского залива, вызывая серьезное недовольство Абу-Даби. Кроме того, ОАЭ не нравится политика Турции в Сирии, а также поддержка Турцией "Братьев-мусульман".
Анкара, в свою очередь, обвиняет ОАЭ в финансировании движения Фетхуллах Гюлен (FETÖ), обвиняемого в организации военного переворота в Турции в 2016 году.
В то же время напряженные отношения с Турцией имеют не только ОАЭ, но и Саудовская Аравия. Напряженность в турецко-саудовских отношениях резко возросла после убийства саудовского оппозиционного журналиста Джамаля Хашогги в здании консульства Саудовской Аравии в Стамбуле: Турция пытается провести международное расследование по этому делу. Кроме того, Эр-Рияд считает Турцию своим главным конкурентом в суннитском мире, поэтому двусторонние отношения особой теплотой не отличаются.
Не исключается, что нынешняя напряженность в турецко-саудовских отношениях может способствовать признанию Геноцида армян со стороны ОАЭ: ожидается, что Эр-Рияд, который имеет большое влияние на страны Персидского залива, включая ОАЭ, по крайней мере, не помешает шагам Абу-Даби в этом направлении, чтобы спровоцировать Турцию.
В последние годы в арабском мире тоже начали практику внесения вопроса признания Геноцида армян в свою повестку - чтобы свести свои счеты с Турцией. Так, вопрос признания Геноцида армян появился в повестке дня Египта в 2016 году. Во время общественных обсуждений по этому поводу говорилось, что это - хороший ответ политике Турции по поддержке запрещенной в стране организации "Братьев-мусульман".