Բանակցություններում Ղարաբաղի ներգրավումը բացարձակ անհրաժեշտություն է. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ ղարաբաղյան կարգավորումը պետք է հաշվի առնի բոլոր երեք երկրների՝ Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի շահերը։Ինչպես փոխանցում է News.am-ը` այս մասին նա հայտարարել է Euractiv կայքին տված հարցազրույցում:
«Ես քննադատության ենթարկվեցի հայ հասարակության և ԶԼՄ-ների կողմից, քանի որ Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց նույն բանն անել։ Ավելին, նա բազմիցս օգտագործում է ագրեսիվ հռետորաբանություն, որը շատ բացասաբար է ազդում խաղաղությանը մարդկանց պատրաստելու իմ ջանքերի վրա և վնաս է պատճառում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին»,- հայտարարել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ բանակցություններում Ղարաբաղի ներգրավումը «բացարձակ անհրաժեշտություն է», քանի որ դա վերջնական արդյունքում կորոշի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը եւ անվտանգության երաշխիքներ կապահովի այն մարդկանց համար, ովքեր այնտեղ ապրում են։ «Հայաստանի նախկին երկու նախագահները ծնվել, մեծացել և ապրել են Արցախում։ Ի տարբերություն նրանց, ես Արցախը չեմ ներկայացնում։ Այնտեղ ապրող մարդիկ չեն մասնակցել Հայաստանի ընտրություններին, և այդ պատճառով ես Արցախը բանակցություններում ներկայացնելու մանդատ չունեմ։ Ես ներկայացնում եմ Հայաստանը և պատրաստ եմ մասնակցել բանակցություններին Հայաստանի անունից։ Եթե Ադրբեջանը նույնպես հայտարարի, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է ներառի բոլոր ներգրավված կողմերի շահերը, դա կդառնա փոխադարձ վստահության հիման վրա բանակցությունները վերականգնելու լավ հնարավորություն»,- նշել է Փաշինյանը։
Պատասխանելով Իլհամ Ալիևի այն թվիթի մասին հարցին, թե 2019 թվականը «նոր իմպուլս» կհաղորդի բանակցություններին, Փաշինյանը նշել է, որ դա դրական ազդանշան կլիներ, եթե «նոր իմպուլս հաղորդելու» տակ նախագահ Ալիևը նկատի ունենար Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը։
«Եթե ոչ, ապա դա ևս մեկ համարձակ պնդում է։ Իհարկե, մենք կուզեինք նոր բովանդակություն հաղորդել խաղաղ գործընթացին, եւ արդեն միջնորդների միջոցով ադրբեջանական կողմին ներկայացրել ենք մեր տեսլականը։ Խաղաղությունը մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից է բխում, և մենք լի ենք ամուր և կայուն խաղաղության հասնելու համար ջանքեր գործադրելու հաստատակամությամբ»,- հավելել է նա։
Փաշինյանը նաև նշել է այն բանի կարևորությունը, որ ՄԱԿ-ը ողջունել է խաղաղ գործընթացը։ «Միջնորդները ներկայացնում են ազդեցիկ երկրներ, որոնք մշտական շահեր ունեն մեր տարածաշրջանում, եւ մենք տեսնում ենք, որ բոլոր երեք համանախագահող երկրները արդյունավետ համագործակցում են միմյանց հետ իրենց միջնորդական առաքելության կատարման հարցում։ Բոլոր երեքը նաեւ ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ են։ Մենք բարձր ենք գնահատում ՄԱԿ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները, որոնք մշտապես ընդգծում են ԵԱՀԿ կարգավորման 1992թ․ հաստատված ձեւաչափը»,- ասել է նա։

Алиев использует агрессивную риторику, которая очень негативно влияет на мои усилия по подготовке людей к миру: Пашинян
Hayk Baghdasaryan / Reuters
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что карабахское урегулирование должно учитывать интересы всех трех сторон, а именно: Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана. Как передает News.am, об этом он заявил в интервью сайту Euractiv.
"Я подвергся критике со стороны армянской общественности и СМИ, поскольку президент Азербайджана отказался сделать то же самое. Более того, он неоднократно использует агрессивную риторику, которая очень негативно влияет на мои усилия по подготовке людей к миру и наносит ущерб посредническим усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ", - заявил он.
Он отметил, что вовлечение Карабаха в переговоры "абсолютно необходимо", так как это в конечном итоге определит статус Нагорного Карабаха и обеспечит гарантии безопасности для людей, которые там живут. "Двое бывших президентов Армении родились, выросли и жили в Арцахе.  В отличие от них, я не представляю Арцах, люди, живущие там, не участвовали в выборах в Армении, и поэтому у меня нет мандата представлять население Арцаха в переговорах. Я представляю Армению и готов участвовать в переговорах от имени Армении. Если Азербайджан также заявит, что урегулирование конфликта должно включать интересы всех вовлеченных сторон, это станет хорошей возможностью возобновить переговоры на основе взаимного доверия", - отметил он.
На вопрос о твите Ильхама Алиева о том, что 2019 год даст "новый импульс" переговорам, Пашинян отметил, что это было бы позитивным сигналом, если под "приданием нового импульса" президент Алиев имел в виду признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
"Если нет, то это просто еще одно смелое утверждение. Конечно, мы хотели бы дать новое содержание мирному процессу и уже представили свое видение через посредников азербайджанской стороне. Мир в интересах всех стран нашего региона, и мы полны решимости приложить усилия для достижения прочного и устойчивого мира", - добавил он.
Как передает News.am, Пашинян также отметил важность того, что ООН приветствовала мирный процесс. "Посредники представляют влиятельные страны, которые имеют постоянные интересы в нашем регионе, и мы видим, что все три страны-сопредседателя эффективно сотрудничают друг с другом в выполнении своей посреднической миссии. Все трое также являются постоянными членами Совета безопасности ООН. Мы высоко ценим заявления высокопоставленных чиновников ООН, которые постоянно подчеркивают формат урегулирования ОБСЕ, установленный в 1992 году", - сказал он.