Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը 2018-2019 թվականներին
Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունից 104 տարի անց այս ոճրագործությունը դեռևս միջազգային հանրության կողմից լիակատար ճանաչման և դատապարտման չի արժանացել:
2018-2019 թվականներին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը համեմատաբար պասիվ եղել` հիմնականում տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով:
Այսպես, 2018 թվականի փետրվարի 16-ին Նիդերլանդների Խորհրդարանի ստորին պալատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունն ու ընդունել որոշում, ըստ որի՝ երկրի պետքարտուղարը պարտադիր պետք է այցելի Ծիծեռնակաբերդ: Ստորին պալատի պատգամավորների մեծ մասը քվեարկել է 1915թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին:
Նույն թվականի ապրիլի 25-ին Իսպանիայի Ալկորկոն քաղաքը պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Ընդունված որոշման մեջ, մասնավորապես ասվում է. «Հայոց ցեղասպանությունը XX-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր: Այս ինստիտուցիոնալ հայտարարությամբ Ալկորկոնի քաղաքապետարանը ճանաչում է մարդկության դեմ գործված այս հանցագործությունը, որն արժեցավ մեկ ու կես միլիոն հայի կյանք և որի արդյունքում երկու միլիոն մարդ լքեց իր բնօրրանը»: Քաղաքային խորհուրդը նաև իր աջակցությունն է հայտնում ողջ հայ ժողովրդին և կոչ անում Իսպանիայի կենտրոնական իշխանություններին օր առաջ ճանաչել և դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը»:
2018-ի նոյեմբերի 23-ին Անգլիայի Դերբի քաղաքի խորհուրդը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, որում նշվում է, որ Խորհուրդը 1915-1918 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում 1,5 միլիոն հայերի սպանությունը ճանաչում է որպես հայ ժողովրդի դեմ ցեղասպանություն: Խորհուրդը նաև կոչ է անում կառավարությանը քննարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքին, որը կայացել է 2019 թվականի փետրվարի 5-ին, ապրիլի 24-ը հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր: Մակրոնը նաև նշել էր, որ անձամբ է տեղյակ պահել Էրդողանին իր որոշման մասին: Ի դեպ, Ֆրանսիան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2001թ. օրենքի ուժով, իսկ 2016թ. քրեականացրել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:
Իտալիայի Լացիո մարզի մարզային խորհուրդը մարտի 18-ի նիստում Մեծ Եղեռնի 104-րդ տարելիցին ընդառաջ միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական իրողություն ընդունելու մասին բանաձևը։ Փաստաթղթում խորհրդի անդամներն իրենց զորակցությունն են հայտնում հայ ազգին՝ պատմական ճշմարտության և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար մղած պայքարում։ Լացիոն դառնում է Իտալիայի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 136-րդ տարածքային ինքնակառավարման խորհուրդը։
Սույն թվականի մարտի 20-ին ԱՄՆ Ալաբամա նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ դառնալով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 49-րդ նահանգը: Ներկայում միայն Միսիսիպին է, որ դեռևս չի ճանաչել հայերի դեմ իրագործված ցեղասպանությունը:
2019 թվականի ապրիլի 11-ին Իտալիայի խորհրդարանի ստորին պալատը բանաձև է ընդունել, որը կոչ է անում երկրի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և միջազգային մակարդակում բարձրացնել այդ հարցը:
Ապրիլի 12-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է Իսպանիայի Բուրգոս քաղաքի քաղաքային խորհուրդը: Խորհրդի քաղաքական բոլոր խմբերը միաձայն հավանություն են տվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու խնդրանքին:
Մոնրեալի քաղաքապետարանը ապրիլի 15–ին հատուկ նիստի ժամանակ ընդունել է բանաձև (հայտարարություն)՝ Հայոց Ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Բանաձևի տեքստում մասնավորապես նշվում է, որ 1915թ․ Հայոց Ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, որի ընթացքում նահատակ դարձավ հայ ազգի երկու երրորդը։ 2019թ․ ապրիլի 24-ը Մոնրեալում կհայտարարվի Հայոց Ցեղասպանության հիշատակման օր. այդ օրը քաղաքապետարանը հանդես կգա հատուկ ուղերձով՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Ցեղասպանության զոհերին և իր զորակցությունը հայտնելով հայ ժողովրդին։
Աշխարհի մոտ երեք տասնյակ երկրներ, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդարանը, ամերիկյան 50 նահանգներից 49-ը, տարբեր երկրների տարածաշրջանային, քաղաքային իշխանություններ, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններ ու կառույցներ պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:

Recognition Path of the Armenian Genocide Through 2018-2019
104 years after the Armenian Genocide in the Ottoman Empire this atrocity has not yet been fully recognized by the international community.
The recognition process through 2018-2019 has been relatively passive.
Thus, on February 16, 2018 the House of Representatives of the Netherlands recognized the Armenian Genocide and adopted a resolution according to which the person holding the post of state secretary shall visit Tsitsernakaberd. The majority of the Representatives voted for recognizing the 1915 Armenian genocide.
On April 25, the city of Alcorcón in Spain officially recognized and condemned the Armenian Genocide. The resolution reads, "The Armenian Genocide was the first genocide of the 20th century. With this institutional statement the Alcorcón City Hall recognizes this crime against humanity, which took the lives of one and half million Armenians, and as a result two million people left their homeland." The city council also expresses its support to the Armenian nation and calls on the central authorities of Spain to recognize and condemn the Armenian Genocide.
On November 23 of 2018, the city council of the English city of Derby unanimously adopted the resolution on recognizing the Armenian Genocide. The resolution reads that the council recognizes the massacres of Armenians of 1915-1918 as genocide against Armenians. The council also call on the government to discuss the recognition of the Armenian Genocide.
President of France Emanuele Macron at the annual dinner of the coordinating council of the Armenian Organizations of France, which took place on February 5, 2019, declared April 24 as the national day of remembrance of the Armenian Genocide. Macron also said he had personally informed Erdogan of his decision. France recognized the Armenian Genocide in 2001 and in 2016 criminalized the denial of the Armenian Genocide.
At the March 18 sitting of the regional council of the Italian province of Lazio, the resolution on recognizing the Armenian Genocide as a historical reality ahead of the 104th anniversary of the Armenian Genocide was unanimously adopted. In the document the council members express their support to the Armenian nation in the struggle for historical truth and human rights. Lazio is the 136th local self-governing body of Italy that recognizes the Armenian Genocide.
On March 20, 2019 The US state of Alabama recognized the Armenian Genocide and thus became the 49th state in a row with only Mississippi not having recognized the genocide against the Armenian people.
On April 11, 2019, the Chamber of Deputies of Italy adopted a resolution which calls on the authorities to officially recognize the Armenian Genocide and voice the issue at international levels.
On April the city council of the Spanish city of Burgos recognized the Armenian Genocide. All the political groups of the council unanimously approved of the petition of recognizing the Armenian Genocide.
On April 15, the Montreal City Council passed a resolution (statement) at the special session on the occasion of the 104th anniversary of the Armenian Genocide. The text of the resolution particularly reads that the 1915 Armenian Genocide was the first genocide of the 20th century during which two thirds of the Armenian nation became martyrs. In 2019, April 24 is to be announced Armenian Genocide Commemoration Day Montreal. On that day the city hall will deliver a special message, paying tribute to the victims of the Genocide and expressing its support to the Armenian people.
About 30 countries of the world, the European Parliament as well, 49 of the US states, territorial and local authorities of different countries, international organizations have officially recognized the Armenian Genocide.