ԵՄ-ում չեն կարողացել ընտրել Եվրահանձնաժողովի նախագահին
ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարները Բրյուսելում կայացած գագաթաժողովի ժամանակ չեն կարողացել համաձայնեցնել Եվրոհանձնաժողովի նոր նախագահի թեկնածությունը: Այս մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի պաշտոնական ներկայացուցիչ Պրեբեն Աամանը:
«Այժմ Տուսկը պետք է ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարների հետ երկկողմ հանդիպումներ կազմակերպի: Եվրախորհրդի նիստերը կվերսկսվեն երկկողմ բանակցությունների ավարտից հետո», - գրել է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Եվրահանձնաժողովի հաջորդ նախագահը ամենայն հավանականությամբ կլինի Ֆրանս Թիմերմանսը: Սակայն Վիշեգրադյան քառյակի երկրները՝ Լեհաստանը, Հունգարիան, Չեխիան և Սլովակիան, նրա թեկնածությանը դեմ են հանդես գալիս:

EU Leaders Fail to Agree on Next European Commission President
Dutch socialist lead candidate Frans Timmermans remained favourite, but far from certain, to get the EU's top post, the European Commission presidency, on Monday morning (1 July) after all-night talks in Brussels, Euobserver reports.
The Timmermans plan, coined at the G20 meeting in Osaka by the leaders of Germany, France, Spain and the Netherlands, had met with heavy resistance at the start of the summit on Sunday afternoon, but there was not enough opposition to destroy the Dutch politician's bid.
Several leaders from the centre-right European People's Party (EPP) group, which won last May's election even though it lost some seats in the European Parliament, rejected naming a socialist to lead the commission.
There was also strong opposition to Timmermans among the alliance of central European countries - the so-called Visegrad Four.