«Ոչնչացնելու մտադրություն». ցեղասպանության մասին ֆիլմն առաջադրվել է «Էմմի» մրցանակի
Ջո Բեռլինգերի «Ոչնչացնելու մտադրություն» (Intent to Destroy) վավերագրական կինոնկարը, որը պատմում է Հայոց ցեղասպանության մասին, առաջադրվել է հեղինակավոր «Էմմի» մրցանակի`«Լավագույն պատմական վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում։ Այդ մասին հաղորդում է Sputnik-ը՝ հղում անելով Asbarez թերթին։
Լիամետրաժ ֆիլմը նկարահանվել է Թերրի Ջորջի «Խոստում» կինոնկարի մոտիվներով և ուղղված է Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության քարոզչության դեմ։  Այն առաջին անգամ էկրան է բարձրացել Նյու Յորքում` Թրայբեկի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում։ 2017թ–ի հոկտեմբերին ֆիլմը հաղթել է Լոս Անջելեսի կինոփառատոնի «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում։
«Այս ֆիլմն արժանի է «Էմմիում» հաղթանակի, քանի որ փայլուն պատմություն է։ Այն նաև հզոր հարված է ցեղասպանության ժխտմանը», – ասել է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը` 2018թ–ի հուլիսին ներկայացնելով ֆիլմը Վաշինգտոնում Սմիթսոնյան ազգային փառատոնում։
«Ոչնչացնելու մտադրություն» ֆիլմը պատմում է իրադարձությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել 102 տարի առաջ` Օսմանյան կայսրությունում։ Այն ներկայացնում է Հայոց ցեղասանության զոհերի և նրանց սերունդների պահանջը. նրանք մինչև հիմա պայքարում են իրենց նախնիների դեմ գործած հանցագործությունը միջազգային հանրության կողմից ճանաչելու համար։ Ֆիլմում Բեռլինգերը զրուցել է պատմաբանների, գիտնականների և հայտնի կինեմատոգրաֆիստների հետ։ Ռեժիսորը նշում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության դեմ նոր հանցագործություններ է ծնել։

Фильм о Геноциде армян номинирован на премию "Эмми"
Документальная кинолента "Намерение уничтожить" (Intent to Destroy) режиссера Джо Берлингера о Геноциде армян номинирована на престижную премию "Эмми" в категории "Выдающийся исторический документальный фильм", сообщает Sputnik Армения со ссылкой на газету Asbarez.
Полнометражный документальный фильм, основанный на исследовании кинокартины Терри Джорджа "Обещание" (The Promise) и направленный против кампании по отрицанию Геноцида армян, вышел в широкий прокат 10 ноября в Нью-Йорке в рамках международного кинофестиваля Трайбека. В октябре 2017 года победил в номинации "Лучший документальный фильм" на кинофестивале в Лос-Анджелесе.
"Этот фильм заслуживает победы на "Эмми" не только как блестящее повествование, но и мощный удар по отрицанию геноцида", - сказал исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Ампарян, представляя фильм в июле 2018 года на Смитсоновском фольклорном фестивале в Вашингтоне,.
Фильм "Намерение уничтожить" рассказывает о событиях, которые происходили в Османской империи 102 года назад, о жертвах Геноцида и их потомках, по сей день борющихся за признание совершенного против армян преступления Соединенными Штатами и другими странами. В фильме Берлингер беседует с историками, учеными и известными кинематографистами. Режиссер подчеркивает: Геноцид армян в Османской империи породил новые преступления против человечества.
Музыку к фильму написал всемирно известный музыкант, фронтмен культовой рок-группы System of a Down Серж Танкян. Об Intent to Destroy: Death, Denial & Depiction он в своем Instagram написал, что это один из самых сильных фильмов, которые видел за последнее время.