Հութիները խոցել են Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտներից մեկը
Յեմենական «Անսար Ալլահ» հութիական շարժումը պատասխանատվություն է ստանձնել 10 անօդաչու սարքերի արձակման համար, որոնք Սաուդյան Արաբիայի արևելքում նավթահանության օբյեկտներ են խոցել և հրդեհի պատճառ են դարձել, հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարար Աբդել Ազիզ բեն Սալմանը հաստատել է, որ տեղի ունեցածի պատճառով թագավորությունը ստիպված է 50 տոկոսով կրճատել նավթահանությունը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն տեղի ունեցածի մեծ մեղադրել է Իրանին։ Իսկ ԱՄՆ Սպիտակ տունը պատրաստակամություն է հայտնել անհրաժեշտության դեպքում տրամադրել ամերիկյան նավթային ռեզերվները Սաուդյան Արաբիային։

Хуситы атаковали нефтяные объекты в Саудовской Аравии
Сторонники йеменского движения "Ансар Аллах" (хуситы) взяли на себя ответственность за запуск 10 беспилотников, которые поразили нефтяные объекты в районах месторождений Абкайк и Хурайс на востоке Саудовской Аравии и спровоцировали возгорание, передает ТАСС.
Министр энергетики Саудовской Аравии Абдель Азиз бен Сальман подтвердил в субботу, что в результате атак на нефтяные объекты королевства добыча нефти сократилась на 50%.
По словам министра, "взрывы привели к прекращению поставок сырой нефти в объеме 5,7 млн баррелей, что соответствует около 50% добычи компании". Часть этих потерь будет компенсирована из резервных хранилищ.