Հութիները խոցել են Սաուդյան Արաբիայի նավթային օբյեկտներից մեկը
Յեմենական «Անսար Ալլահ» հութիական շարժումը պատասխանատվություն է ստանձնել 10 անօդաչու սարքերի արձակման համար, որոնք Սաուդյան Արաբիայի արևելքում նավթահանության օբյեկտներ են խոցել և հրդեհի պատճառ են դարձել, հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարար Աբդել Ազիզ բեն Սալմանը հաստատել է, որ տեղի ունեցածի պատճառով թագավորությունը ստիպված է 50 տոկոսով կրճատել նավթահանությունը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն տեղի ունեցածի մեծ մեղադրել է Իրանին։ Իսկ ԱՄՆ Սպիտակ տունը պատրաստակամություն է հայտնել անհրաժեշտության դեպքում տրամադրել ամերիկյան նավթային ռեզերվները Սաուդյան Արաբիային։

Yemen’s Houthi group said it attacked two plants at the heart of Saudi Arabia’s oil industry on Saturday, knocking out more than half the Kingdom’s output, in a move expected to send oil prices soaring and increase tensions in the Middle East, Reuters reports.
The attacks will cut the kingdom’s output by 5.7 million barrels per day (bpd), according to a statement from state-run oil company Saudi Aramco, or more than 5% of global oil supply.
While the Houthis claimed responsibility for the attack, U.S. Secretary of State Mike Pompeo put the blame squarely on Iran, writing on Twitter that there was “no evidence the attacks came from Yemen.”
The Trump administration is prepared to tap U.S. emergency oil reserves if necessary after drone attacks shut oil output in Saudi Arabia, the world’s largest crude exporter, a Department of Energy spokeswoman said.