Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ։
Հայաստանի վարչապետը ողջունել է Հնդկաստանի իր գործընկերոջը և նկատել՝ երկու երկրներն ու ժողովուրդները ունեն ամուր պատմական կապեր, որոնք երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու մեծ ներուժ են պարունակում։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Հնդկաստանի հետ փոխգործակցությունը, և պատրաստ է շարունակել հետևողական և ակտիվ համատեղ աշխատանքը առկա ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ։
Հնդկաստանի վարչապետը նշել է, որ ուրախ է Հայաստանի վարչապետի հետ առաջին հանդիպման առիթով և քննարկել հայ-հնդկաստանյան հարաբերություններին վերաբերող հարցեր։ Նարենդրա Մոդիի խոսքով՝ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական կապերը դարավոր են և ամուր, և Հնդկաստանը հետաքրքրված է երկկողմ գործակցությունը զարգացնելու հարցում։
Նիկոլ Փաշինյանը և Նարենդրա Մոդին քննարկել են երկու երկրների միջև տնտեսական, քաղաքական, մշակութային, հումանիտար կապերի խորացման հեռանկարները։ Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել, մասնավորապես, կինոարդյունաբերության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունների շուրջ։ Առևտրային կապերի ընդլայնման համատեքստում անդրադարձ է եղել գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման և փոխայցելությունների կազմակերպման հարցին։ Կողմերը պայմանավորվել են կառավարությունների մակարդակով օժանդակել գործարարների խմբերի փոխանակմանը, ինչը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկկողմ տնտեսական գործակցության զարգացման համար։
Հայաստանի և Հնդկաստանի վարչապետերը նաև մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման և Քաշմիրի նահանգի հարցի շուրջ։

Премьер-министр Армении в Нью-Йорке встретился с премьер-министром Индии
Премьер-министр Никол Пашинян в рамках рабочего визита в Нью-Йорк встретился с премьер-министром Индии Нарендрой Моди.
Премьер-министр Армении приветствовал своего индийского коллегу и отметил, что обе страны и народы имеют прочные исторические связи, которые содержат большой потенциал для развития двусторонних отношений. Никол Пашинян отметил, что Армения придает важность сотрудничеству с Индией и готова продолжить последовательную и активную совместную работу по полноценной реализации имеющегося потенциала.
Премьер-министр Индии отметил, что рад первой встрече с премьер-министром Армении, чтобы обсудить вопросы армяно-индийских отношений. По словам Нарендры Моди, между Арменией и Индией существуют вековые и прочные дружественные связи, и Индия заинтересована в развитии двустороннего сотрудничества.
Никол Пашинян и Нарендра Моди обсудили перспективы углубления экономических, политических, культурных, гуманитарных связей между двумя странами. Собеседники обменялись мнениями, в частности, о возможностях сотрудничества в сфере киноиндустрии. В контексте расширения торговых связей был затронут вопрос активизации контактов между деловыми кругами и организации взаимных визитов. Стороны договорились на уровне правительств содействовать обмену между деловыми кругами, что станет дополнительным стимулом для развития двустороннего экономического сотрудничества.
Премьер-министры Армении и Индии также обменялись мнениями по вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта и ситуации в Кашмире.