Ղարաբաղը 2019թ.-ին. խաղաղությունն առաջնահերթություն է
2019 թվականն Արցախի համար կարևոր իրադարձություններով հագեցած տարի չէր, սակայն կարելի է առանձնացնել մի քանի հիմնական դրույթներ, որոնք կարևոր են Արցախի զարգացման միտումները հասկանալու և այս հարատև հակամարտությունը լուծելու տեսանկյունից:
Ներքին քաղաքականություն
Արցախում ծավալվեցին ընտրական գործընթացները: Չնայած նրան, որ խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները կայանալու են  2020թ.-ի գարնանը, ամբողջ 2019 թվականն անցավ նախընտրական տրամադրությունների ներքո: Սեպտեմբերին Արցախում տեղի ունեցան ՏԻՄ ընտրություններ, որոնցում հիմնական շեշտը դրվեց մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքապետի պաշտոնի համար մղվող պայքարի վրա: Հետաքրքրականն այն է, որ այս պաշտոնի համար իրենց թեկնածությունն առաջադրած բոլոր մասնակիցները նախկինում չէին զբաղվել ակտիվ քաղաքականությամբ, և նրանք բոլորն էլ բավականին երիտասարդ էին ՝ 40-ից 45 տարեկան:
Այս ընտրությունները կարևոր էին քաղաքական ուժերի վերադասավորման առումով. բազմաթիվ քաղաքական ուժեր և ակտիվիստներ դրանք համարեցին նախապատրաստություն 2020 թվականի նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին: Եվ, կարելի է ասել, որ դրանք բավականին սիմպտոմատիկ էին այս իմաստով: ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ բազմաթիվ ընտրատեղամասերում հաղթանակ տարան Արցախի նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ներկայացուցիչները: Նշենք, որ ներկայումս Արայիկ Հարությունյանն Արցախի նախագահի պաշտոնի թեկնածուներից մեկն է:
Ի դեպ, չնայած Արցախի նախագահի պաշտոնի համար նախընտրական քարոզարշավը դեռ պաշտոնապես չի մեկնարկել, արդեն առնվազն յոթ թեկնածու՝ ներառյալ Արցախի Ազգային ժողովի նախագահը և արտաքին գործերի նախարարը, հայտարարել են, որ իրենք պայքարելու են նախագահության համար: Սպասվում է թեժ պայքար, մասնավորապես այն պատճառով, որ Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանը նույնպես մտադիր է մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին:
Հատկանշականն այն է, որ դեկտեմբերին Արցախ կատարած իր այցի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպեց Արցախի նախագահի պաշտոնում առաջադրված չորս թեկնածուների հետ՝ շեշտելով, որ «Հայաստանի կառավարությունը կօգնի ղարաբաղյան իշխանություններին ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման գործում»: Հանդիպմանը, որին մասնակցեցին ԼՂՀ խորհրդարանի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը, «Ազատ հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արայիկ Հարությունյանը, «ՀՅԴ» կուսակցության անդամ Դավիթ Իշխանյանը (նրանցից երեքն արդեն հայտարարել էին ընտրություններին մասնակցելու մասին, իսկ չորրորդն այդ մասին հայտարարեց ավելի ուշ), չէր հրավիրվել Վիտալի Բալասանյանը, ով նույնպես հայտարարել էր Արցախի նախագահի պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու մտադրության մասին: Այս քայլը ոչ միանշանակ ընդունվեց. որոշ ուժեր ՀՀ վարչապետին մեղադրեցին խտրական մոտեցում ցուցաբերելու և Ղարաբաղի ներքաղաքական գործընթացների վրա ազդելու փորձ կատարելու մեջ:
Արցախ-Հայաստան
2019-ին երկու հայկական պետությունների միջև հարաբերությունները զարգանում էին վայրիվերումներով: ՀՀ վարչապետը մի քանի անգամ հրապարակայնորեն փորձեց «կարգի հրավիրել» Արցախի պաշտոնյաներին ՝ հորդորելով նրանց «հանգիստ նստել տեղները»: Իսկ ղարաբաղցի պաշտոնյաները, մասնավորապես ՝ Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, մեղադրեց Նիկոլ Փաշինյանին Ալիևի հետ «վերելակային պայմանավորվածություններ» ձեռք բերելու մեջ:  Չնայած այն հանգամանքին, որ Արցախի և Հայաստանի իշխանությունները «պարկեշտություն» ցուցաբերեցին և ցույց տվեցին, որ սերտորեն համագործակցում են բազմաթիվ ոլորտներում, այնուամենայնիվ, նրանց հարաբերություններում լարվածություն էր նկատվում, որը մերթ նվազում էր, մերթ աճում` կախված Հայաստանի և Արցախի ներքաղաքական ցնցումներից և, միգուցե, բանակցային գործընթացից:
Հետաքրքրականն այն է, որ երկու տարվա ընթացքում անցկացվեց Արցախի և Հայաստանի Անվտանգության խորհուրդների երկու համատեղ նիստ`Ստեփանակերտում և Երևանում, որոնց ժամանակ (մասնավորապես վերջին հանդիպմանը, որը կայացավ դեկտեմբերին) փորձ արվեց սահմանելու Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում երկու հայկական կողմերի «կարմիր գծերը»: Դրանք են՝
- Արցախի կարգավիճակի հարցն առաջնահերթ նշանակություն ունի,
- եթե Ադրբեջանը փորձում է հարաբերական դարձնել ինքնորոշման իրավունքի կամ ուժի չկիրառման սկզբունքի իրացումը, ապա հարաբերական է դառնում նաև երրորդ սկզբունքը՝ տարածքային ամբողջականությունը,
- չի կարող լինել վերադարձ անցյալին՝ լինի դա կարգավիճակի, թե սահմանների առումով,
- կարգավորման որևէ տարբերակ չի կարող վտանգի տակ դնել Արցախի Հանրապետության անվտանգությունը և նրա բնականոն կենսագործունեությունը:
Սրանք այն նշաձողերն են, որոնք չպետք է իջեցվեն, և այն կարմիր գծերը, որոնք երբեք չպետք է խախտվեն:
Արցախյան հակամարտության կարգավորում. խոսքեր, խոսքեր, խոսքեր
Եթե նույնիսկ 2019 թվականին Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ կապված կային որոշակի ակնկալիքներ, ապա դրանք հօդս ցնդեցին: Իսկզբանե  պարզ էր, որ Հայաստանի նոր ղեկավարը, չնայած բարձրագոչ հայտարարություններին, չէր կարող պատկերացնել Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում հայկական կողմերի և Ադրբեջանի դիրքորոշումների անհամապատասխանությունների ամբողջ խորությունը: Հակամարտություն լուծելը խնձոր կտրել չէ: Եվ ահա, 2019-ի ընթացքում Հայաստանի ղեկավարը մեկ անգամ չէ, որ ստիպված եղավ բախվել այն փաստին, որ Արցախյան հակամարտության համատեքստում ցանկացած բառ, ցանկացած նախաձեռնություն կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ:
Ստեփանակերտի հրապարակից Փաշինյանի հայտարարությունը՝ «Արցախը Հայաստան է, և վերջ», խառնաշփոթ առաջացրեց ղարաբաղյան գործընթացում: Առաջին հայացքից հանգիստ երկխոսությունից Ադրբեջանը նորից անցավ իր ագրեսիվ հռետորաբանությանը՝ հայտարարելով, որ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է, և բացականչական նշան»:
Ամբողջ տարի Հայաստանի ղեկավարն առաջ էր քաշում այն թեզը, որ «Արցախյան հիմնախնդրի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Արցախի ժողովրդի, Հայաստանի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար»՝ միևնույն ժամանակ ապարդյուն փորձելով ստիպել Ալիևին հանդես գալ նույն հայտարարությամբ:  Ընդ որում, Հայաստանի ղեկավարը, բարձրաձայնելով այս՝ առաջին հայացքից խաղաղությանը նպաստող բանաձևը, հաշվի չառավ, որ Արցախի ինքնորոշման իրավունքը չի կարող ընդունելի կամ անընդունելի լինել: Իրավունքն անքակտելի է: Եվ, հավանաբար, մի օր Ադրբեջանը դա կընդունի:
Փաշինյանի մեկ այլ կարևոր հայտարարությունն էլ այն էր, որ Հայաստանի և Արցախի դիրքորոշումները մինչև վերջին դետալը նույնական են:  Այս հայտարարությունը ոչ միայն ճիշտ չէ (երկու հայկական պետությունների դիրքորոշումները միշտ տարբեր են եղել և ոչ միայն դետալներում, օրինակ՝ Արցախը մերժեց կարգավորման տարբերակը, որին Հայաստանն իր համաձայնությունն էր տվել), այլև հարված է հասցնում Արցախի սուբյեկտայնությանը (այդ դեպքում էլ ինչո՞ւ պետք է Ղարաբաղի ներկայացուցիչները նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ):
2019-ին ղարաբաղյան կարգավորման համատեքստում մեկ այլ անհաջող քայլ էր Փաշինյանի կնոջ կողմից Ադրբեջանի փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային մուղամ լսելու համար Արցախ հրավիրելը:  Տիկին Փաշինյանը ոչ միայն դա արեց առանց Արցախի առաջին տիկնոջ, այլ նաև արարողակարգային  բոլոր կանոնները ոտնահարելով, առանց համապատասխան հրավերի նաև հայտարարեց, որ պատրաստ է մեկնել Ադրբեջան՝ մի երկիր, որում անգամ «հայ» բառն է վիրավորանք համարվում:
Ղարաբաղյան կարգավորում. ավելի լավ է բանակցել, քան ոչինչ չանել
2019 թվականը բանակցությունների հերթական տարին էր, որի ընթացքում կրկին չհաջողվեց խաղաղության համաձայնության հասնել: Սակայն բանակցությունները միշտ պատերազմից գերադասելի են:
Եվ, իհարկե, 2019-ին տեղի ունեցած բոլոր բանակցությունները, որոնք հանդիպումները արտգործնախարարների կամ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջին դեմքերի մակարդակով, գուցեև չմոտեցրին կողմերին խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը, բայց նաև առիթ չդարձան ռազմական գործողությունների համար: Չնայած երկար ժամանակ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում էին, որ իրենք բանակցություններ չեն վարում, այլ պարզապես հստակեցնում են դիրքորոշումներն ու այս կամ այն խնդիրները, հանդիպումները տարվա ընթացքում բավական շատ էին:
Բանակցողները խոսում էին դիրքորոշումների հստակեցման մասին, հնչեցնում էին ընդհանուր մտքեր, և միայն տարեվերջին արվեցին հայտարարություններ, որոնցից պարզ դարձավ, որ կողմերը ոչ միայն բանակցություններ են վարում, այլ նաև պայմանավորվել են քայլեր ձեռնարկել ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու (լրագրողների փոխանակման) ուղղությամբ, ինչպես նաև իրականացնել մարդասիրական նախաձեռնություններ (բանտարկյալների փոխանակում) և քննարկում են կարգավորման սկզբունքները:
Միևնույն ժամանակ, պետք չէ հավասարության նշան դնել հակամարտության կողմերի միջև նաև այս հարցում. Ադրբեջանը հավատարիմ մնաց իր դիրքորոշմանը և բարձր ամբիոններից պարբերաբար արեց պահանջատիրական,  հակահայկական ագրեսիվ ռազմատենչ հայտարարություններ, որոնք ուղղված էին ոչ միայն Արցախին, այլ նաև Հայաստանին:
Տարվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը, որը երկար տարիներ փորձում էր բանակցային գործընթացը տեղափոխել «միջհամայնքային ձևաչափ», ակտիվացրեց Ղարաբաղի այսպես կոչված «ադրբեջանական համայնքը»՝ փորձելով դրան տալ ավելի շոշափելի կարգավիճակ, քան այժմ: Գործընթացը հասավ այնպիսի կետի, որ Ռուսաստանի արտգործնախարարը և Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանը, այս կամ այն ձևով, խոսեցին ադրբեջանական համայնքի հետ երկխոսության կարևորության մասին, ինչը մեր դիվանագետների թերի և անհետևողական աշխատանքի հետևանքն է:
Իրականում, հայերի և ադրբեջանցիների միջև երկխոսությունը՝ տարբեր մակարդակներում և ձևաչափերով, ենթադրում է երկխոսություն ադրբեջանցի փախստականների, հայ փախստականների, ինչպես նաև նրանց հետ, ովքեր Արցախը լքել են Ադրբեջանի ԽՍՀ խտրական քաղաքականության և պարտադրված պատերազմի հետևանքով, սակայն ղարաբաղյան հակամարտությունը երբեք չի ունեցել միջհամայնքային ենթատեքստ, այն միշտ եղել է կոնֆլիկտ ինքնավարության և մետրոպոլիայի միջև: Դա է իրականությունը, որը պետք է արտացոլվի բանակցային գործընթացում:
Տարեվերջին՝ նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, որոշ մանրամասներ պարզվեցին. Փաշինյանն ասաց, որ ձեռք է բերվել երկու կարևոր պայմանավորվածություն, որոնք վերաբերում են խաղաղության համար բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծմանը և բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն: Ռուսաստանի արտգործնախարարը նշեց, որ ակնկալում է, որ կողմերը, Մինսկի խմբի համանախագահների հետ միասին, դեկտեմբերի 5-ին հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ: Սակայն, կողմերը կրկին չկարողացան համաձայնության գալ: Ադրբեջանը ներկայացրեց իր «կարմիր գծերը»՝ բանակցային գործընթացը մի քանի տարով հետ պտտելով:  Այնուհետև Հայաստանը, ի պատասխան Ադրբեջանի հայտարարության, հայտնեց Արցախյան հարցում իր «կարմիր գծերի» մասին, որոնք բանակցային գործընթացը վերադարձրեցին այն կետին, որից կողմերը երկար տարիներ չէին կարողանում առաջ շարժվել:
Այն հարցը, թե «Ի՞նչ է պատրաստ զիջել Ադրբեջանը» երկար տարիներ մնում է օդից կախված՝ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու բոլոր բարի մտադրությունները վերածելով անիրատեսական հույսերի:
Կյանքը Արցախում
Բանակցությունները բանակցություններ, սակայն Արցախի բնակչությունն ունի իր կյանքը: Մարդիկ կառուցում են տներ, բացում խանութներ, իրենց երեխաներին տանում դպրոց և, ինչպես աշխարհի ցանկացած վայրում, երազում են ավելի լավ կյանքի մասին:
Նրանք այնտեղ ապրում են պատերազմի մշտական սպառնալիքի ներքո: Չնայած դրա հետ անհնար է համակերպվել, սակայն կյանքն իրենն ասում է. արցախցիներն`այս հողի վրա ապրող հասարակ մարդիկ, համակերպվել են դրան:  Նրանք կարողանում են նկատել խրամատում գտնվող ծաղիկը և երջանկություն զգալ կորստի ցավը հաղթահարելով: Ապրի՛ր, Արցախ: Խաղաղություն քեզ նոր տարում:

Карабах за 2019 год: важен мир
2019 год не отличился каким-то особо знаменательным для Карабаха событием, но ознаменовался рядом значимых штрихов, которые, безусловно, важны для понимания процесса развития Арцаха и урегулирования этого многолетнего конфликта.
Внутренняя политика
Арцах захватили внутривыборные процессы. Несмотря на то, что главные выборы – парламентские и президентские – ожидаются в Карабахе весной 2020 года, весь 2019 год прошел "под эгидой" предвыборной борьбы. Это причем не был фальстарт: в сентябре в Арцахе состоялись местные выборы, основное внимание на которых было приковано к борьбе за пост мэра карабахской столицы - Степанакерта. Интересно, что все кандидаты на этот пост ранее не занимались активной политикой, и все они были достаточно молоды – от 40 до 45 лет. Эти выборы были важны в плане расстановки политических сил - многие политические силы и активисты рассматривали их в качестве подготовки к президентским и парламентским выборам 2020 года. И, можно сказать, они были в этом смысле достаточно симптоматичны. На многих участках во время местных выборов победили представители "Свободной Родины" - партии экс-премьера Арцаха Араика Арутюняна, который сейчас является одним из основных кандидатов на пост президента Арцаха. Кстати, пока предвыборная борьба за пост карабахского президента официально не стартовала, но уже как минимум семь кандидатов, среди которых спикер НС и глава МИД Арцаха, тоже заявили о том, что будут бороться за пост президента. Борьба ожидается нешуточная, тем более, что в парламентских выборах планирует принять участие и экс-министр обороны Арцаха Самвел Бабаян.
Что интересно, премьер Армении Никол Пашинян во время декабрьского визита в Арцах встретился с четырьмя кандидатами на пост карабахского президента, подчеркнув, что "правительство Армении поможет карабахским властям в вопросе проведения свободных и справедливых выборов". На встречу с участием спикера парламента НКР Ашота Гуляна, главы МИД Масиса Маиляна, лидера партии "Свободная родина" Араика Арутюняна, члена фракции АРФ "Дашнакцутюн" Давида Ишханяна (трое из них на тот момент уже заявили о своем участие в предвыборной борьбе, а четвертый заявил об этом позже) не был приглашен также заявивший о своих планах бороться за пост президента Арцаха Виталий Баласанян, что вызвало неоднозначную реакцию: премьера Армении некоторые силы обвинили в избирательном подходе и попытке воздействия на внутрикарабахские процессы.
Арцах-Армения
Отношения двух армянских государств в 2019 году напоминали "американские горки" - было то тепло, то холодно. Премьер Армении не раз публично пытался "одернуть" чиновников из Арцаха, призывая их "спокойно сидеть на своих местах". Не раз и карабахские чиновники, в частности, экс-секретарь СБ Виталий Баласанян упрекали Никола Пашиняна в "лифтовых договоренностях" с Алиевым. Несмотря на то, что внешне власти Арцаха и Армении сохраняли "приличия" и показывали тесное взаимодействие во многих сферах, в их отношениях наблюдалась напряженность, которая то шла на спад, то разрасталась – в зависимости от внутриполитических перипетий в Армении и Арцахе, и, возможно, от хода переговорного процесса.
Интересно, что за два года состоялись два совместных заседания СБ Арцаха и Армении – в Степанакерте и в Ереване, на которых (особенно на последнем – декабрьском) были обозначены "красные линии" двух армянских сторон в карабахском конфликте:
- первостепенное значение имеет вопрос статуса Арцаха;
- если Азербайджан пытается сделать реализацию права на самоопределение или неприменение силы относительным, то относительным становится и третий принцип – территориальной целостности;
- не может быть возврата к прошлому - будь то с точки зрения статуса или с точки зрения границ;
- ни один вариант урегулирования не может поставить под угрозу безопасность Республики Арцах и ее нормальную жизнедеятельность.
Это те планки, которые никогда не должны быть снижены, и те красные линии, которые никогда не должны быть нарушены.
Карабахское урегулирование: слова, слова, слова
Если у кого и были особые ожидания от 2019 года в процессе карабахского урегулирования, они оказались напрасными. Изначально было понятно, что новый лидер Армении, несмотря на громкие заявления, не может представить всю глубину несоответствий позиций армянских сторон и Азербайджана в карабахском конфликте. Решить конфликт – не яблоко разрезать. И лидеру Армении в течение 2019 года не раз пришлось столкнуться с тем, что любое слово, любая инициатива в таком конфликте как карабахский чреваты последствиями.
Громкое заявление Пашиняна на степанакертской площади "Карабах – это Армения, и точка" привело к ажиотажу в карабахском процессе. С внешне спокойного диалога по Карабаху Азербайджан вновь перешел на свойственную ему агрессивную риторику, заявив "Карабах – это Азербайджан, и восклицательный знак".
Весь год лидер Армении представлял формулу "Любое решение арцахской проблемы должно быть приемлемым для народа Карабаха, народа Армении и народа Азербайджана", безуспешно пытаясь заставить Алиева выступить с тем же заявлением. При этом лидер Армении, высказывая эту на первый взгляд миротворческую формулу, не задумался над тем, что не может быть приемлемым или неприемлемым право Арцаха на самоопределение. Право – оно неотъемлемо. И, наверно, Азербайджан это когда-нибудь признает.
Другим немаловажным высказыванием Пашиняна стали его слова о том, что позиции Армении и Арцаха, даже в нюансах, не отличаются друг от друга. Это громкое заявление не только не соответствует действительности (позиции двух армянских государств всегда отличаются, и не только по деталям – примеры знает даже МГ ОБСЕ, когда Арцах отклонил вариант урегулирования, на который была согласна Армения), но и бьет по субъектности Арцаха (в этом случае зачем представителям Карабаха садиться за стол переговоров?).
И в ряду очередного неудачного подбора слов в контексте карабахского урегулирования в 2019 году можно вспомнить приглашение вице-премьера Азербайджана Мехрибан Алиевой в Карабах со стороны супруги Пашиняна – послушать мугам. Мало того, что это приглашение г-жа Пашинян озвучила без первой леди Арцаха, но и – вопреки всем правилам протокола – без соответствующего приглашения заявила о том, что готова сама поехать в Азербайджан (!), в страну, в которой слово армянин - ругательное.
Карабахское урегулирование: переговоры лучше, чем ничего
2019 год стал очередным годом переговоров, которые не приблизили нас к мирному соглашению. Но переговоры – всегда лучше, чем война. И, конечно, все прошедшие в течение 2019 года переговоры на уровне глав МИД или первых лиц Армении и Азербайджана, возможно, не приблизили мирное соглашение, но и не стали поводом для военных действий.
Хотя долгое время власти Армении заявляли о том, что они не ведут переговоры, а просто уточняют те или иные позиции и вопросы, весь год ознаменовался встречами по Карабаху. Переговорщики говорили об уточнении позиций, произносили общие слова, и только в конце года были обнародованы заявления, из которых стало ясно: стороны не только вели переговоры, но и договорились и делают шаги в плане подготовки народов к миру (обмен журналистами), проводят гуманитарные акции (обмен пленными) и обсуждают принципы урегулирования. При этом не стоит ставить знак равенства между сторонами конфликта и в этом вопросе: Азербайджан остался верен своему амплуа и регулярно с самых высоких трибун озвучивал антиармянские агрессивные милитаристские заявления с претензией не только на Арцах, но и на Армению.
В течение года азербайджанская сторона, уже много лет пытавшаяся перевести переговорный процесс в "межобщинный формат", активизировала так называемую азербайджанскую общину Карабаха, пытаясь придать ей больший статус, чем она имеет в реальности. Дошло до того, что глава МИД РФ и посол Франции в Азербайджане в той или иной мере высказались о важности диалога с азербайджанской общиной, что является результатом слабой и непоследовательной работы наших дипломатов. На самом деле диалог армян и азербайджанцев – на разных уровнях и форматах – предполагает и диалог с беженцами-азербайджанцами, и с беженцами-армянами, и с теми, кто покинул Арцах в результате дискриминационной политики Азербайджанской ССР и навязанной войны, однако карабахский конфликт никогда не имел межобщинного подтекста, это всегда был конфликт между автономией и метрополией. И именно эта реальность конфликта и должна отражать переговорный процесс.
Под конец года, в ноябре-декабре, даже появились определенные детали – Пашинян заявил, что были достигнуты две важные договоренности, которые касаются создания благоприятной атмосферы для достижения мира и подготовки населения к миру. Глава МИД России заявил о том, что ожидает, что стороны вместе с сопредседателями МГ ОБСЕ в Братиславе 5 декабря выступят с совместным заявлением. Однако, скорее всего, сторонам опять не удалось договориться, и сначала Азербайджан выступил со своими "красными линиями", отвертев переговорный процесс на много лет назад. Затем и Армения, в ответ на заявление Азербайджана, заявила о своих красных линиях по Карабаху, что вернуло переговорный процесс в точку, с которой стороны не могут сдвинуться уже много лет. Вопрос "А что готов уступить Азербайджан?" так и остается уже много лет витать в воздухе, поворачивая все добрые помыслы переговорщиков в русло несбыточных надежд по подписанию окончательного мирного договора по Карабаху.
Жизнь
Переговоры переговорами, а в Карабахе идет своя жизнь: люди строят дома, открывают магазины, отводят детей в школу и, как и в любой точке мира, мечтают о лучшей жизни. Там живут под постоянной угрозой войны. Хотя к этому невозможно привыкнуть, но жизнь берет свое: карабахцы – живущие на этой земле обычные люди – привыкли к этому. Они умеют видеть росток цветка в военном окопе, и чувствовать счастье – сквозь боль потерь. Живи, Арцах! Мира тебе в Новом 2020 году!