Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարևոր տեղ կզբաղեցնի 2020-ի օրակարգում. ԵԱՀԿ գործող նախագահ
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն այս տարի կարևոր տեղ կզբաղեցնի նախագահության օրակարգում։ Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ալբանիայի ԱԳՆ ղեկավար Էդի Ռաման, փոխանցում է News.am-ը։
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ-ն բազմիցս ապացուցել է, որ կարող է գործունեություն ծավալել հակամարտային և հետհակամարտային իրավիճակներում։
«Քանի որ ճգնաժամն Ուկրաինայում և նրա շուրջ մնում է Եվրոպայում անվտանգության ամենաօրհասական սպառնալիքը, չափազանց կարևոր է Հատուկ մոնիթորինգային առաքելության (ՀՄԱ) ուրույն ներդրումը լարվածության թուլացման և խաղաղության, կայունության և անվտանգության ամրապնդման գործում»,- նշում է Ռաման։
Նրա խոսքով՝ Ալբանիայի նախագահությունն իր ներդրումը կունենա ԵԱՀԿ սկզբունքների և պարտավորությունների հարգման և Մինսկյան համաձայնագրերի լրիվ կատարման գործում՝ աջակցելով Եռակողմ կոնտակտային խմբի ջանքերին և Նորմանդական ձևաչափի գործընթացին։
Ինչպես նշում է Ռաման, «Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, Ժնևյան միջազգային բանավեճերը և դրանց հետ կապված մեխանիզմները, Մերձդնեստրյան գործընթացը նույնպես կարևոր տեղ կզբաղեցնեն նախագահության օրակարգում»։
Էդի Ռաման նշել է, որ Ալբանիայի նախագահության 2020 թվականի գլխավոր կարգախոսն է՝ «Միասին կատարելով մեր պարտավորությունները»։

Карабахский конфликт будет занимать важное место в повестке дня 2020: действующий председатель ОБСЕ
Урегулирование карабахского конфликта будет занимать важное место в повестке дня председательства в этом году. Как передает News.am, об этом заявил действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Албании Эди Рама.
По его словам, ОБСЕ неоднократно доказывала, что  может развернуть свою деятельность в конфликтных и постконфликтных ситуациях.
"Поскольку кризис в Украине и вокруг нее остается самой насущной угрозой безопасности в Европе, крайне важен уникальный вклад Специальной мониторинговой миссии (СММ) для снижения напряженности и укрепление мира, стабильности и безопасности", - отмечает Рама.
По его словам, председательство Албании будет вносить свой вклад в поощрение уважения принципов и обязательств ОБСЕ и полного осуществления Минских соглашений, поддерживая усилия Трехсторонней контактной группы и процесс Нормандского формата.
Как отмечает Рама, "усилия сопредседателей Минской группы по нагорно-карабахскому конфликту, Женевские международные дискуссии и связанные с ними механизмы, Приднестровский процесс также будут занимать важное место в повестке дня председательства".
Эди Рама отметил, что основным девизом председательства Албании в 2020 г. станет "Вместе выполняя наши обязательства".