Եվրոպայի ամենահին սրճարանը 300 տարեկան
Վենետիկում գտնվող «Ֆլորիան» բար-սրճարանը, որն ամենահինն Է համարվում Եվրոպայում, պատրաստվում Է նշել 300-ամյա հոբելյանը: Սուրբ Մարկոսի հրապարակում գտնվող այս հաստատությունը բացվել Է 1720 թվականի դեկտեմբերի 29-ին՝ դեռ Վենետիկի սրբազան հանրապետության գոյության օրոք, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Սկզբնապես սրճարանը կոչվել Է «Հաղթական Վենետիկ»: Սակայն շուտով այն սեփականատիրոջ՝ Ֆլորիանո Ֆրանչեսկոնիի անունով վերանվանել են «Ֆլորիան»: 19-րդ դարի կեսերին սրճարանն զգալիորեն ընդլայնվել և ամբողջովին վերափոխվել Է: Այդ ժամանակվանից ինտերիերները հատուկ փոփոխությունների չեն ենթարկվել: «Ֆլորիան»-ի մշտական հաճախորդներն են եղել Ջակոմո Կազանովան, որը ծնվել Է սրճարանի բացվելուց հինգ տարի անց, լորդ Բայրոնը և նրա ընկերը՝ Փերսի Շելլին, ինչպես նաև Չառլզ Դիքենսը և Գյոթեն: 20-րդ դարում նրա սեղանների շուրջը նստել են Էռնեստ Հեմինգուեյը, Չառլի Չապլինը և Էնդի Ուորհոլը: Ինչպես ՏԱՍՍ-ի թղթակցին պատմել են հաստատությունում, հոբելյանի առթիվ հանդիսությունները պլանավորված են սեպտեմբերին և դեկտեմբերի վերջին: Իսկ առայժմ «Ֆլորիան»-ում սպասում են կառնավալին, որը մեկնարկելու Է փետրվարի 8-ին: «Մեզ մոտ ավանդաբար հավաքվում են ամենագեղեցիկ ու շքեղ դիմակները: Նստելով մեր սեղանների շուրջը՝ հանրությունը դիտում Է կառնավալի գլխավոր գործողությունները»,-նշել են սրճարանում:
Իտալիայի երկրորդ ամենահին սրճարանը գտնվում Է Հռոմում: Դա նշանավոր «Կաֆե Գրեկո»-ն Է, որը բացվել Է 1760 թվականին (Իտալիայի միավորված թագավորության կազմավորումից գրեթե մեկ դար առաջ)՝ հույն վտարանդու կողմից: Նշվում Է, որ այդ հաստատություն սիրում Էր այցելել Հռոմում մի քանի տարի ապրած Նիկոլայ Գոգոլը (1809-1852 թթ.): Պատմական սրճարաններ են նաև «Կուադրի»-ն, որը բացվել Է 1775 թվականին, և «Լևանա»-ն, որը գտնվում Է Սուրբ Մարկոսի տաճարի դիմաց. այն բացել են 1750 թվականին: Դրանք այսօր Էլ աշխատում են: Վենետիկյան սրճարաններն ամենահինն են ներկայում գործողներից: Իսկ առաջին սրճարանները Եվրոպայում սկսել են հայտնվել դեռ 17-րդ դարի վերջին՝ սկզբում Վիեննայում և Փարիզում, իսկ այնուհետև՝ Վենետիկում: Դա կապված Է Հին աշխարհում սուրճի հայտնվելու հետ: Համարվում Է, որ սուրճը բերել են Օսմանյան կայսրության զինվորները, որոնք 1683 թվականին երկու ամիս պաշարել Էին Վիեննան: Ենթադրվում Է, որ ամենաառաջին սրճարանը Վիեննայում բացվել Է 1685 թվականին:

Самое старое в Европе кафе готовится отметить 300-летний юбилей
Бар-кафе "Флориан" в Венеции, считающееся самым старым в Европе, готовится отметить 300-летний юбилей. Это заведение на площади Святого Марка было открыто 29 декабря 1720 года еще при существовании Святейшей венецианской республики.
Изначально кафе было названо "Триумфальная Венеция". Однако вскоре его переименовали во "Флориан" по имени владельца Флориано Франческони. В середине XIX века кафе было значительно расширено и полностью переделано. С тех пор интерьеры не претерпели особых изменений.
Постоянными посетителями "Флориана" были Джакомо Казанова, родившийся спустя пять лет после открытия кафе, лорд Байрон и его друг Перси Шелли, а также Чарльз Диккенс и Гете. В ХХ веке за его столиками сидели Эрнест Хемингуэй, Чарли Чаплин и Энди Уорхол.
Как рассказали корреспонденту ТАСС в заведении, большие торжества по поводу круглой даты запланированы на сентябрь и на конец декабря. Пока же во "Флориане" ждут карнавала, который стартует 8 февраля. "У нас традиционно собираются самые красивые и пышные маски. Сидя за нашими столиками, публика наблюдает за главными действами карнавала", - отметили в кафе.
Второе самое старое кафе в Италии находится в Риме. Это знаменитое "Кафе Греко", открытое в 1760 году (почти за век до образования Объединенного Итальянского королевства) греческим эмигрантом. Отмечается, что это заведение любил посещать проживший в Риме несколько лет Николай Гоголь (1809-1852).
Историческими кафе также являются "Куадри", оно было открыто в 1775 году, и "Лавена", находящееся напротив собора Святого Марка, его открыли в 1750-ом. Они работают до сих пор.