ԵԱՀԿ-ն դադարեցնում է մոնիտորինգի անցկացումը սահմանագծին
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի պատճառով ԵԱՀԿ-ն դադարեցնում է մշտադիտարկման աշխատանքները արցախյան հակամարտության գոտում: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
Կասպրշիկի տարածած հայտարարությունում ասված է. «Կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով առկա իրավիճակը հանգեցրել է տարածաշրջանում միջազգային սահմանների փակմանը, միջազգային և տեղական անձնակազմերի համար տեղաշարժի սահմանափակումներին, ինչպես նաև անձնական շփումների սահմանափակմանը՝ վարակման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը և խորհրդակցելով կողմերի հետ՝ մշտադիտարկման աշխատանքները կդադարեցվեն մինչև սահմանափակումների չեղարկումը:

ОБСЕ приостанавливает мониторинг в зоне карабахского конфликта
Личный представитель действующего председателя ОБСЕ в зоне карабахского конфликта Анджей Каспршик сообщил, что приостанавливает свой мониторинг из-за коронавируса, сообщается на официальном сайте ОБСЕ, передает РИА Новости.
В распространенном Каспршиком обращении отмечается, что ситуация, сложившаяся в результате распространения COVID-19, привела к закрытию международных границ во всем регионе, ограничениям на поездки для международного и местного персонала, а также ограничениям личных контактов для снижения риска заражения.
"С учетом вышеизложенного и после консультаций со сторонами, осуществление мониторинга будет приостановлено до снятия ограничений… Я продолжаю поддерживать связь с соответствующими военными властями", - заявил Каспршик.