ԱՄՀ ղեկավարը խոսել է համաշխարհային տնտեսության ռեցեսիայի մասին. ՏԱՍՍ
Համաշխարհային տնտեսությունն անկում է ապրում, որը նման է կամ ավելի վատն է, քան 2008-2009 թվականներին համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի ընթացքում: Այդ մասին ուրբաթ հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիևնան լրագրողների հետ վիդեոկապի միջոցով կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այժմ բոլորի համար պարզ է, որ մենք սկսել ենք տնտեսական անկում ապրել, որը նույնչափ սարսափելի է կամ էլ ավելի վատը, քան 2009-ին էր: Մենք կանխատեսում ենք, որ այն զգալի չափով կվերականգնվի 2021 թվականին, սակայն միայն եթե մեզ հաջողվի հաղթահարել վիրուսն ամբողջ աշխարհում և կանխարգելել իրացվելիության խնդիրն աշխարհում»,-նշել է նա և հավելել, որ խոսքը վերաբերում է 2020 թվականին «բավականին խորը» տնտեսական անկմանը:
Նա կոչ է արել միջազգային հանրությանն ուշադրություն դարձնել խոշոր պարտք ունեցող երկրներին, քանի դեռ դա չի վերածվել լուրջ խնդրի: Գեորգիևնան մատնանշել է, որ Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանն ու Ճապոնիան արդեն խոստացել են օգնություն ցուցաբերել աշխարհի աղքատ երկրներին: «Մենք ցանկանում ենք համոզվել, որ երկրները կստանան ֆինանսավորում հնարավորինս արագ»,-նշել է հիմնադրամի ղեկավարը: Կազմակերպությունը, նրա խոսքով, դիտարկում է կանխարգելիչ վարկեր կիրառելու հնարավորությունը պաշտպանական մեխանիզմներ ստեղծելու համար ճգնաժամի նոր բացասական հետևանքների դեպքում: «Մենք ստացել ենք բազմաթիվ դիմումներ արտակարգ ֆինանսավորում հատկացնելու մասին [կորոնավիրուսի տարածման կապակցությամբ]»,-հավելել է նա:
Գեորգիևան խորհուրդ է տվել ամբողջ աշխարհի երկրների իշխանություններին հնարավորինս վճռական կերպով կիրառել համավարակի հետևանքները մեղմելուն ուղղված տնտեսական միջոցներ:

Глава МВФ заявила, что мировая экономика вошла в рецессию: ТАСС
Мировая экономика вошла в рецессию, которая аналогична или даже хуже той, что произошла во время мирового финансового кризиса 2008-2009 годов. Об этом заявила в пятницу директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева во время видеобрифинга для журналистов, передает ТАСС.
"Сейчас всем ясно, что мы вошли в рецессию, такую же ужасную или даже хуже, чем в 2009 году. Мы прогнозируем восстановление в 2021 году, значительное восстановление, но только если нам удастся справиться с вирусом по всему миру и предотвратить проблемы с ликвидностью", - отметила она и добавила, что речь идет о "довольно глубокой" рецессии в 2020 году.
Она призвала международное сообщество обратить внимание на страны с крупным долгом, пока "это не обернется серьезнейшей проблемой". Георгиева указала, что Великобритания, Китай и Япония уже пообещали ей оказывать помощь беднейшим странам мира. "Мы хотим убедиться, что страны получат доступ к финансированию как можно скорее", - отметила глава фонда. Организация, по ее словам, рассматривает возможность использования превентивных кредитов для создания защитных механизмов на случай новых негативных последствий кризиса, а также выделения ликвидных средств. "Мы получили множество заявок на выделение чрезвычайного финансирования [в связи с последствиями коронавируса]", - добавила она.
Георгиева посоветовала властям стран по всему миру "как можно решительнее" принимать экономические меры смягчения последствий пандемии.