Սիրելի հայրենակիցներ, Արցախը Հայաստան է և վերջ. Արայիկ Հարությունյան
ԱՀ նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանն, իր երդմնակալության արարողության ընթացքում դիմելով ներկաներին և ժողովրդին, ասաց.
«Սիրելի հայրենակիցներ, ՀՀ մեծարգո վարչապետ, ԱՀ մեծարգո նախագահ, սրբազան հայր և հարգելի ներկաներ, խորհրդանշական է, որ ԱՀ նախագահի բարձրագույն պաշտոնը ստանձնում եմ  պատմական Շուշիում, այն էլ՝ հաղթական մայիս ամսին: Երբ 28 տարի առաջ Արցախի ինքնապաշտպանական ջոկատների կազմում գրոհում էինք Շուշիի  բաղձալի բարձունքը ես և բոլոր մարտիկները մի երազանք ունեինք՝ տեսնել Արցախը միացած մայր Հայաստանին, ինչպես ազատ օտար լծից, մահաբեր պատերազմից: Այդ երազանքի կերտման ընթացքը հեշտ չէր:
Մեզ հաջողվել է հասնել միացյալ և ազատ հայրենիք ունենալու երազանքին: Այժմ նոր  երազանքներ  ունենալու և հասնելու ժամանակն է:
Երդվում եմ, որ Արցախի հանրապետության նախագահի պաշտոնում անելու եմ առավելագույնը իմ գործառույթների պատշաճ իրականացման և մի շարք այլ  համազգային երազանքների կյանքի կոչմանը նպաստելու ուղղությամբ:
Սիրելի հայրենակիցներ, Արցախը Հայաստան է և վերջ...»:
Արայիկ Հարությունյանը հույս հայտնեց, որ Արցախի ԱԺ հաջորդ նիստը ևս տեղի կունենա Շուշիում: Նպատակ ունեն հետայսու  ԱԺ նիստերն անցկացնել Շուշիում և այս ուղղությամբ քայլեր են ձեռնարկվելու, հաղորդում է Panorama.am
Հիշեցնենք, որ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հատուկ նիստը տեղի է ունենում Շուշի քաղաքի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնում:

Арцах – это Армения и точка: Араик Арутюнян
Новоизбранный президент Арцаха Араик Арутюнян в ходе церемонии инаугурации, обратившись к присутствующим и народу, сказал:
"Дорогие соотечественники, уважаемый премьер-министр РА, уважаемый президент НКР, Ваше Святейшество и уважаемые присутствующие,
Мы достигли мечты о построении единой и свободной Родины. Сейчас пришло время для новых целей и их достижения.
Клянусь, что в должности президента Арцаха буду делать максимум для надлежащего выполнения моих обязанностей и для того, чтобы поспособствовать претворению в жизнь ряда других национальных целей.
Дорогие соотечественники, Арцах – это Армения и точка".
Как передает Panorama.am, Араик Арутюнян выразил надежду, что следующее заседание НС Арцаха также состоится в Шуши. По его словам, целью этого является отныне проведение заседаний НС в Шуши и в данном направлении будут предприниматься шаги.
Напомним, что специальное заседание Национального Собрания Арцаха, посвященное вступлению в должность президента Арцаха Араика Арутюняна, проходит в Центре культуры и молодежи Шуши.