Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում մեր դիրքորոշման վերանայումն անհրաժեշտություն էր
Տավուշում հայ-ադրբեջանական սահմանին սադրանքի դիմելուն զուգընթաց Ադրբեջանն ավելի է կոշտացրել իր դիրքորոշումը Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացում, ինչը ենթադրում էր նաև դիրքորոշման որոշակի վերանայումներ մեր կողմից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 23-ին կայացած կառավարության նիստի ժամանակ ներկայացրեց, թե որն է այսուհետ Հայաստանի դիրքորոշումը Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:
Պետք է արձանագրել, որ կատարված վերանայումները կարևոր են Հայաստանի և Արցախի պետական և ազգային շահերի տեսանկյունից: Նախ, մեր դիրքորոշման մեջ արդեն չկա անհարկի կառուցողականության դրսևորումներ, բացակայում էր նաև վերջին երկու տարիներին որդեգրած բավականին խնդրահարույց բանաձևը՝ կարգավորումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Վարչապետի ներկայացրած դիրքորոշման մեջ ամրագրվում է, որ առանց որևէ սահմանափակման Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը և Հայաստանի և Արցախի բնակչության անվտանգությունը չեն կարող զիջվել որևէ պարագայում:
Մեր դիրքորոշումն այլևս ամրագրում է Արցախի սուբեյկտայնությունը: Բացի, Արցախի Հանրապետության՝ բանակցությունների լիրաժեք կողմ դառնալուց կարևորովում է նաև  Արցախի Հանրապետության հետ սերտ համագործակցությունը և այդ համագործակցությանն առկա սպառնալիքներին համապատասխան նոր բովանդակության հաղորդելը:
Կարևորվում է նաև հրադադարի արդյունավետ միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմների ներդրումը, որոնք կարձանագրեն, թե երբ և որ կողմն է խախտել հրադադարը: Նշվում է, որ նմանօրինակ մոնիթորինգային գործունեություն կարող է իրականացնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը:
Նշենք, որ այս հարցը հայկական դիվանագիտության օրակարգում էր նաև 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից հետո: Այն ժամանակ Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրդի և Ժնևի պայմանավորվածություններով հաջողվեց Ադրբեջանին ստիպել համաձայնելու նման մեխանիզմների ներդրմանը: Սակայն Դուշանբեի վերելակային պայմանավորվածությունից հետո  դրանք կարծես թե դուրս էին մնացել հայկական դիվանագիտության օրակարգից:
Հիմա նորից այդ հարցը վերադառնում է օրակարգ, ինչը ցույց է տալիս, որ այդ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը մեզ համար չի ունեցել և չունի այլընտրանք:
Օրակարգում առաջնային է դառնում նաև հակամարտության գոտում ապրող մարդկանց խնդիրները  և նրանց իրավունքների իրացման հարցը:
Բանակցային գործընթացը Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակից դուրս բերելու և Թուրքիայի ներգրավվածությունը մեծացնելու Ադրբեջանի ջանքերի ֆոնին կարևոր է ընդգծումը, որ Հայաստանը հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով շարունակելու է աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ և, որ մենք մերժում ենք հակամարտության շահարկմամբ տարածաշրջանը ապակայունացնելու Թուրքիայի փորձերը:
Նիկոլ Փաշինյանի հուլիսի 23-ի ելույթում ամրագրված կետերը, որոնք, ի դեպ կարելի է մեր շահերի տեսանկյունից էլ ավելի զարգացնել՝ այդ թվում դնելով Հայաստանի և Արցախի միջև ռազաքաղաքական դաշինք կնքելու, ուժ և ուժի սպառնալիքի չկիրառման վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագիր ստորագրելու հարցերը, կարող են հիմք դառնալ Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում մեր հայեցակարգի ձևավորման համար:

Пересмотр нашей позиции по карабахскому урегулированию - необходимость
Параллельно с провокацией на армяно-азербайджанской границе в Тавуше Азербайджан ужесточил свою позицию в карабахском мирном урегулировании, что подразумевает в свою очередь и определенный пересмотр нашей позиции в переговорах.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства РА 23 июля представил, какой отныне будет позиция Армении по карабахскому урегулированию.
Следует отметить, что изменения в позиции отвечают государственным и национальным интересам Армении и Арцаха. Во-первых, в нашей позиции теперь отсутствуют проявления излишней конструктивности. Во-вторых, отсутствует и довольно проблемная формула, которую Пашинян использует последние два года – о том, что урегулирование должно быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана.
Позиция, представленная премьер-министром, гласит, что признание права народа Арцаха на самоопределение - без каких-либо ограничений, а также безопасность населения Армении и Арцаха ни в коем случае не могут быть предметом торга и уступок.
Наша позиция отныне фиксирует субъектность Арцахской Республики. Помимо тезиса о том, что Республика Арцах должна стать полноправной стороной переговоров, сейчас актуализируется и вопрос тесного сотрудничества с Арцахом, и этому сотрудничеству будет придан новый контент в соответствии с существующими угрозами.
Придается важность также введению эффективных международных механизмов мониторинга режима прекращения огня, которые будут фиксировать, какая из сторон и когда нарушила режим прекращения огня. Отмечается, что такой мониторинг может вести офис Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Следует отметить, что этот вопрос был в повестке армянской дипломатии после Апрельской войны 2016 года. Тогда – по соглашениям, достигнутым в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве, - удалось заставить Азербайджан согласиться на внедрение таких механизмов. Однако после известных "переговоров в лифте" в Душанбе эти соглашения, похоже, были исключены из повестки армянской дипломатии.
Теперь этот вопрос вновь возвращается в повестку армянских переговорщиков, что свидетельствует о том, что реализация Венских, Женевских и Санкт-Петербургских соглашений для нас не имела и не имеет альтернативы.
Приоритетными в повестке Армении становятся и проблемы людей, живущих в зоне конфликта, и реализация их прав.
На фоне усилий Азербайджана вывести переговорный процесс из-под сопредседательства Минской группы ОБСЕ и расширить в нем участие Турции важно, что Армения будет продолжать работать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в целях мирного урегулирования карабахской проблемы, и что мы отвергаем все попытки Турции дестабилизировать регион.
Все пункты, отмеченные Николом Пашиняном 23 июля, которые, кстати, можно развивать с точки зрения наших интересов, в том числе подчеркивая возможность заключения военно-политического альянса между Арменией и Арцахом, подписания трехстороннего соглашения о неприменении силы и угрозы силы, - все это может стать основой для формирования нашей концепции карабахского урегулирования.