Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Եգիպտոսի իր գործընկերոջ հետ
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 13-ին  հանդիպեց Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ այս այցը լավ հնարավորություն է քննարկելու երկկողմ ու տարածաշրջանային օրակարգի հարցերը և ուղենշելու համագործակցության հեռանկարները:
«Հայ ժողովուրդը պատմամշակութային ամուր կապերով է միահյուսված Եգիպտոսին և արաբական աշխարհին, որոնց հետ անցել է համատեղ պատմական մի մեծ ուղի: Հարաբերությունները մեր երկրների և ժողովուրդների միջև վստահության և իրական բարեկամության վառ արտահայտություն են», - նշեց նախարարը:
Երկուստեք ընդգծվեց հայ համայնքի պատմական ներդրումը Եգիպտոսի պետական և հասարակական կյանքում։ ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ եգիպտահայ համայնքը հանդիսանում է երկու երկրներն իրար կապող կամուրջ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրեցին Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև համագործակցության կուտակված զգալի ներուժն ու զարգացման դինամիկան՝ ընդգծելով երկկողմ բազմաոլորտ օրակարգի հարստացմանը միտված քայլերի ձեռնարկման և համատեղ ծրագրերի կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը: Որպես հեռանկարային ուղղություններ՝ առանձնացվեցին դեղագործության, զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների և ստեղծագործ կրթության ոլորտները:
Բազմակողմ համագործակցության առումով նախարարները կարևորեցին միջազգային և տարածաշրջանային կառույցներում, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ, Աֆրիկյան միության շրջանակներում ավելի սերտ և հետևողական շփումներն ու փոխադարձ աջակցությունը։
Հայաստանի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարները մտքեր փոխանակեցին Մերձավոր Արևելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի, Արևելյան Միջերկրականի և Հարավային Կովկասի տարածաշրջաններում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ: Այս համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծվեց տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության ամրապնդման կարևորությունը և  միջազգային համագործակցության դերն անդրազգային սպառնալիքների չեզոքացման գործում, ինչպես նաև հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը։
Նախարարներ Մնացականյանը և Շուքրին կրոնական խմբերի պաշտպանությունն առանձնացրեցին որպես համագործակցության կարևորագույն ոլորտ միջազգային ասպարեզում։
ԱԳ նախարարները մտքեր փոխանակեցին նաև նոր տիպի կորոնավիրուսի և դրա հետևանքների հաղթահարման ուղղությամբ ազգային մակարդակով իրականացվող քայլերի շուրջ:

Зограб Мнацаканян встретился с главой МИД Египта
13 сентября в рамках официального визита в Арабскую Республику Египет Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился с Министром иностранных дел Египта Самехом Шукри.
В ходе встречи Министр иностранных дел РА отметил, что этот визит - хорошая возможность для обсуждения вопросов двусторонней и региональной повестки дня и обозначения перспектив сотрудничества, сообщает пресс-служба МИД Армении.
"Армянский народ переплетен прочными историческими и культурными узами с Египтом и арабским миром, с которыми он прошел большой исторический путь. Отношения между нашими народами и странами являются ярким выражением доверия и настоящей дружбы", - отметил Министр.
Обе стороны подчеркнули исторический вклад армянской общины в государственную и общественную жизнь Египта. По словам главы МИД РА, армянская община Египта является мостом, соединяющим две страны.
Собеседники с удовлетворением отметили значительный накопленный потенциал сотрудничества между Арменией и Египтом и динамику его развития, подчеркнув необходимость принятия мер по обогащению двусторонней многоотраслевой повестки дня и реализации совместных программ. В качестве перспективных направлений были выделены сферы фармацевтики, туризма, высоких технологий и творческого образования.
В плане многостороннего сотрудничества Министры отметили важность более тесных и последовательных контактов и взаимной поддержки в международных и региональных структурах, в том числе в рамках ЕАЭС, Африканского союза.
Министры иностранных дел Армении и Египта обменялись мнениями касательно развитий на Ближнем Востоке, в Северной Африке, Восточном Средиземноморье и Южном Кавказе. В этом контексте была подчеркнута важность укрепления регионального мира и стабильности и роль международного сотрудничества в нейтрализации транснациональных угроз, а также мирное урегулирование конфликтов.
Министры Мнацаканян и Шукри обозначили защиту религиозных групп как важнейшую сферу сотрудничества на международной арене.
Министры иностранных дел также обменялись мнениями относительно нового типа коронавируса и шагов, осуществляемых на национальном уровне для преодоления его последствий.