- հանուն խաղաղության,
- հանուն անտարբերության խավարի նկատմամբ` արդարության համար պայքարի հաղթանակի (յուրաքանչյուր անհատի ներգրավմամբ` աշխարհի որ հատվածում էլ որ նա լինի),
- հանուն ներկայի և ապագայի.
1. Պետությունների և միջազգային կառույցների կողմից անհապաղ պետք է սկսի և թափ առնի Արցախի անկախության ճանաչումը,
2. ՄԽ համանախագահ երկրների կողմից միասնաբար, կամ յուրաքանչյուրի կողմից առանձին` Ադրբեջանին պետք է ներկայացվի շատ հստակ և կարճ ժամկետ ունեցող վերջնագիր - կամ Ադրբեջանը նշված ժամկետի մեջ դադարեցնում է ցանկացած ռազմական գործողություն և առանց նախապայմանների վերադառնում բանակցային գործընթաց, կամ` համանախագահները ճանաչում են Արցախի անկախությունը,
3. Ադրբեջանի համար պետք է լինի միանշանակ` կոնֆլիկտի կարգավորման քաղաքական բանակցություններ կարող են տեղի ունենալ միայն ու միայն հրադադարի լիարժեք հաստատման և վերահսկման մեխանիզմների գործարկման պարագայում,
4. Ադրբեջանի առկա պահվածքից չհրաժարվելը պետք է միարժեք փոխի բանակցությունների բովանդակությունը. այն է` բանակցություններ անկախության թեկուզև մասնակի ճանաչում ստացած Արցախի և Ադրբեջանի սահմանների հստակեցման շուրջ:
ՌԴ, Ֆրանսիա, բարեկամ երկրներ, ԵՄ, ԱՄՆ,
պետություններ, միջազգային կառույցներ, անհատներ, դիվանագետներ, Սփյուռք. շատ արագ գործելու ժամանակն է, յուրաքանչյուր րոպե հապաղման գինը` մարդկային կյանքեր են...»,- գրել է նա։

Азербайджану должен быть предъявлен ультиматум: Карен Бекарян предлагает варианты решения создавшейся ситуации
Политолог Карен Бекарян опубликовал запись на своей странице в Facebook, передает Aysor.am.
"Во имя существования народа Арцаха,
во имя защиты неотъемлемого права человека,
во имя эффективной борьбы против международного терроризма,
во имя окончательного неразрушения международного правопорядка,
во имя мира,
во имя практического обеспечения недопустимости применения силы и угрозы силой,
во имя защиты общечеловеческих ценностей,
во имя авторитета государств и международных структур,
во имя победы борьбы за справедливости над злом безразличия (с участием каждого индивидуума, в какой бы части мира он не находился),
во имя настоящего и будущего:
1. Государства и международные структуры немедленно должны начать признание независимости Арцаха и придать импульс этому процессу,
2. Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ совместно, или каждый по отдельности, должны предъявить Азербайджану очень четкий и краткосрочный ультиматум – либо Азербайджан в указанный срок прекращает любое военное действие и без предусловий возвращается к переговорному процессу, либо сопредседатели признают независимость Арцаха,
3. Для Азербайджана должно быть однозначным – политические переговоры по урегулированию конфликта могут состояться только в условиях полноценного установления перемирия и внедрения механизмов контроля,
4. Нежелание Азербайджана отказаться от нынешнего поведения, должно равнозначно изменить содержание переговоров: то есть – переговоры вокруг уточнения границ хотя бы частично признанного Арцаха и Азербайджана".
Обращаясь к международному сообществу, Карен Бекарян призвал: "РФ, Франция, дружественные страны, ЕС, США, государства, международные структуры, отдельные деятели, дипломаты, Диаспора – пришла пора действовать предельно быстро, каждая минута промедления стоит человеческих жизней…".