Եվրահանձնաժողովը Թուրքիայի դեմ հնարավոր տնտեսական պատժամիջոցների ցանկ է կազմել
Եվրահանձնաժողովը կազմել է հնարավոր տնտեսական պատժամիջոցների ցանկը, որոնք կարող են հարվածել Թուրքիայի զբոսաշրջային եւ տրանսպորտային հատվածներին, հայտնում է AFP-ն՝ վկայակոչելով եվրոպացի դիվանագետներին։ ԵՄ առաջնորդները պետք է դեկտեմբերին կայանալիք գագաթնաժողովում որոշեն՝ Անկարայի դեմ արդյոք սահմանելո՞ւ են պատժամիջոցներ, փոխանցում է news.am-ը։
ԵՄ-ն նախօրեին Հունաստանի եւ Կիպրոսի ջրերում գազահետախուզական նավի առաքելության երկարաձգման մասին Թուրքիայի հայտարարությունը դատապարտել էր որպես «խորը ափսոսանք հարուցող»։
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը «բարեխիղճ երկխոսության եւ միակողմանի գործողություններից զերծ մնալու» կոչ է արել՝ լիցքաթափելու համար արեւելյան Միջերկրական ծովում լարվածությունը, որը խաթարում է ԵՄ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները։

Еврокомиссия составила список возможных санкций против Турции
Европейская комиссия составила список потенциальных экономических санкций, которые могут нанести удар по туристическому и транспортному секторам Турции, сообщает AFP со ссылкой на европейских дипломатов. Лидеры ЕС должны решить на саммите в декабре, будут ли они вводить санкции против Анкары, передает news.am.
Накануне, ЕС осудил как "вызывающее глубокое сожаление" заявление Турции о продлении миссии газоразведочного корабля в водах Греции и Кипра.
Глава дипломатии ЕС призвал к "добросовестному диалогу и воздержанию от односторонних действий", чтобы разрядить напряженную ситуацию в восточном Средиземноморье, которая подрывает отношения между ЕС и Турцией.