Ժնևի Սուրբ Հակոբ եկեղեցում կանցկացվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություն
Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքի Սուրբ Հակոբ եկեղեցում ապրիլի 24-ին կանցկացվի Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց շվեյցարաբնակ երաժշտական պրոդյուսեր Անի Գասպարյանը:
«Եկեղեցում կանցկացվի հոգեհանգստի արարողություն, որից հետո ներսում կլինի փոքրիկ համերգ՝ դուդուկահար Լևոն Մինասյանի և ջութակահարուհի Շուշան Սիրանոսյանի մասնակցությամբ»,- ասաց Գասպարյանը:
Անի Գասպարյանը նշեց, որ եկեղեցու հարակից տարածքում տեղադրված խաչքարի մոտ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Սուրբ Հակոբ եկեղեցու առջև տեղի կունենա նաև Հայաստանի և սփյուռքի հայերի պատմության հանրագիտարանի ներկայացումը:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությունը կազմակերպել են Հայ-շվեցարական միությունը և Հայ առաքելական Սուրբ եկեղեցին:

В Женеве, в церкви Святого Акопа, состоится церемония, посвященная памяти жертв Геноцида армян
Церемония памяти, посвященная 106-й годовщине Геноцида армян, состоится 24 апреля в церкви Св. Акопа в Швейцарии, в Женеве. Об этом в беседе с "Арменпресс" сообщила швейцарский музыкальный продюсер Ани Гаспарян.
"В церкви состоится панихида, после чего состоится небольшой концерт внутри церкви с участием дудукиста Леона Минасяна и скрипачки Шушан Сираносян", - сказал Гаспарян.
Ани Гаспарян отметила, что возле хачкара, расположенного рядом с церковью, у горожан будет возможность возложить цветы в память жертв Геноцида армян. Перед церковью Святого Акопа состоится презентация энциклопедии истории Армении и армян Диаспоры.
Церемония поминовения жертв Геноцида армян была организована Армяно-швейцарским союзом - Армянской Апостольской Святой Церковью.
24 апреля исполняется 106 лет со дня первого геноцида 20 века, организованного Османской империей - Геноцида армян. Около 30 стран признали и осудили геноцид.