Ղազախստանում անկարգությունների պատճառով գործարարությանը հասցված վնասը գերազանցել է 213 մլն դոլարը
Ղազախական գործարարության մոտավոր վնասը երկրում ծայր առած անկարգություններից գնահատվում Է ավելի քան 93,7 միլիարդ տենգե (ավելի քան 213 միլիոն դոլար): Հունվարի 10-ին այդ մասին հաղորդել է «Ատամեկեն» ձեռնարկիչների ազգային պալատի մամուլի ծառայությունը,  հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Հունվարի 10-ի 09:00-ի (Երևանի ժամանակով 07:00-ի) դրությամբ վնասի ընդհանուր գումարը, մոտավոր հաշվարկներով, կազմել է ավելի քան 93,7 միլարդ տենգե: Ալմաթիում՝ 92,2 միլիարդ տենգե (ավելի քան 209 միլիոն դոլար)»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ալգային պալատի տվյալների համաձայն՝ տուժել են գործարարության այնպիսի ճյուղեր, ինչպիսիք են առևտուրը, հասարակական սննդի ոլորտը, ֆինանսական հատվածը և լոգիստիկան:
«Երկրի ինը տարածաշրջաններում տուժել է գործարարության 1 319 սուբյեկտ, որոնք գտնվում են 1 488 օբյեկտներում, դրանցրից՝ Ալմաթիում՝ 1 234 սուբյեկտ, որոնք գտնվում են 1 399 օբյեկտներում»,- ճշտել են մամուլի ծառայությունում:
Հունվարի 2-ին Ղազախստանի մի շարք քաղաքներում սկսվեցին բողոքի ակցիաներ: Արդեն մի քանի օր անց դրանք վերաճեցին զանգվածային անկարգությունների և իշխանության մարմինների վրա հարձակումների երկրի շատ քաղաքներում: Տուժել են հազարավոր մարդիկ, կան զոհվածներ: Երկրի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաևն օգնության է դիմել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ):
Խաղաղապահները Ղազախստանում ձեռնամուխ են եղել խնդիրների կատարմանը: Իշխանությունների տվյալներով՝ հունվարի 7-ին սահմանադրական կարգն ամբողջությամբ վերցված վերականգնվել է հանրապետության բոլոր տարածաշրջաններում: Ամենաբարդ իրադրությունը մնում է Ալմաթիում: Տոկաևը հունվարի 10-ը հանրապետությունում հայտարարել է համազգային սգի օր:

Damage to Business from Riots in Kazakhstan Surpasses $213 mln
The damage to business in Kazakhstan from riots in the country is estimated at more than 93.7 bln tenge (over $213 mln), press service of Atameken National Chamber of Entrepreneurs reported on Monday, TASS reports.
"As of 09:00 (06:00 Moscow time) on January 10, the total amount of damage was, according to rough estimates, more than 93.7 bln tenge. In Almaty - 92.2 bln tenge (over $209 mln)," the statement said.
According to the department, such business sectors as trade, catering, financial sector, and logistics were affected. "In nine regions of the country, 1,319 affected business entities were identified located in 1,488 facilities, in Almaty - 1,234 entities located in 1,399 facilities," the press service said.
Protests erupted in several Kazakh cities on January 2, escalating into mass riots with government buildings getting ransacked in several cities a few days later. The ensuing violence left scores of people injured, with fatalities also being reported. Subsequently, Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev turned to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) requesting assistance from the Russia-led bloc. As a result, peacekeepers have already been deployed to Kazakhstan. Law and order, Kazakh authorities affirm, was restored to all of the country’s regions by the morning of January 7.