«100 տարի... Իրական պատմություններ»
«Թուրքը, որ փրկեց ինձ» ծրագրի շրջանակներում լույս տեսած  «100 տարի... Իրական պատմություններ» գիրքը կազմված է Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների 47 իրական պատմություններից` մարդիկ, ում նախնիները կարողացել են փրկվել Եղեռնից թուրք ընկերոջ, հարևանի կամ իրադարձություններին ականատես որևէ թուրքի շնորհիվ:  Նախագծի նպատակը հայ և թուրք ժողովուրդների միջև երկխոսությանը նպաստելն էր: Ծրագիրն իրականացրել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպությունը Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին և համագործակցության երկրների նախարարության օժանդակությամբ: Թուրքիայում ծրագրի գործընկերն է եղել «tursu.tv production» կազմակերպությունը:
Մինչև գրքի լույս ընծայվելը պատմությունները հայերենով հրապարակվել են «Արմեդիա» տեղեկատվական, վերլուծական գործակալության կայքում, թուրքերենով` Taraf, Zaman, Radikal, Demokrat Haber, Evrensel, Bianet, Yurt, T24 media պարբերականներում:
«100 տարի... Իրական պատմություններ» գիրքը լույս է տեսել հայերեն և անգլերեն տարբերակներով: Գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել Ստամբուլում, ապա` Երևանում: Հետաքրքրված անձինք կարող են գրքի օրինակներ ձեռք բերել «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ գրասենյակում` նախապես զանգահարելով (010) 528 472 հեռախոսահամարին:

The Book "100 Years... True Stories"
The book "100 Years… True Stories" in the framework of the project "The Turk, Who Saved Me", shares 47 true stories about the Armenian Genocide survivors whose lives were saved by a Turkish neighbor, friend, a common witness Turk. The stories were narrated by the descendants, relatives, close people of the survivors of the Great Genocide. The project aimed to contribute to the development of dialogue and trust building between the Armenian and Turkish societies. The partner in Turkey was "tursu.tv production".
The stories of the book "100 Years… True Stories" have been collected by joint efforts of "European Integration" Non-Governmental Organization and "Armedia" Information, Analytical Agency with the support of the Foreign and Commonwealth Office of the United Kingdom.
Before becoming a book, the stories have been published in Armenian in the electronic web-page of "Armedia" Information, Analytical Agency and in Turkish in Taraf, Zaman, Radikal, Demokrat Haber, Evrensel, Bianet, Yurt, T24 media.
The book "100 Years… True Stories" is available in three languages – Armenian, English and Turkish. The presentation of the book took place both in Turkey and Armenia, during which the book was freely distributed. Those interested can still get the Armenian and English versions of the book for free from the office of NGO "European Integration". If desired you can call the office beforehand by this number (010) 528 472. Enjoy reading.