Արաբական աշխարհը քննարկում է միասնական ռազմական ուժեր ստեղծելու գաղափարը
Արաբական Պետությունների Լիգայի գլխավոր քարտուղար Նաբիլ Ալ-Արաբին կոչ է արել միասնական ռազմական ուժեր ստեղծել «Իսլամական պետության» և այլ խմբավորումների դեմ պայքարելու համար՝ կարևորելով արաբական ժողովուրդների համագործակցությունն ահաբեկչության դեմ պայքարում: «Բազմաֆունկցիոնալ արաբական ռազմական ուժեր ստեղծելու անհրաժեշտություն կա, որոնք կկարողանան արագ արձագանքել և պայքարել ահաբեկչության և ահաբեկչական խմբավորումների դեմ», - հայտարարել է Նաբիլ Ալ-Արաբին ԱՊԼ արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ Կահիրեում: Ինչպես հայտնում է AFP-ն, նա ընդգծել է անվտանգության ապահովման և տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում արաբական երկրների միջև համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Նաև հայտնի է դարձել, որ ԱՊԼ ներկայացուցիչները «Իսլամական պետության» դեմ միասնական ռազմական ուժեր ստեղծելու հարցը քննարկելու են մարտի 28-29-ին Եգիպտոսում: Ավելի վաղ արաբական միասնական ուժեր ստեղծելու նախաձեռնությամբ է հանդես եկել Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսին: Al-Arabiya-ին տված հարցազրույցում վերջինս նշել է, որ նման հակաջիհադիստական ուժերը կարող են աջակցություն ստանալ ԱՊԼ մի շարք անդամ-պետությունների՝ Սաուդյան, Արաբիայի, Քուվեյթի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) կողմից: Եգիպտոսի նախագահը տեղեկացրել է, որ այս հարցը քննարկել է նաև Հորդանանի թագավոր Աբդուլլահ II-ի հետ, ով ևս իր աջակցությունն է հայտնել այս գաղափարին:
Նշենք, որ Եգիպտոսը փետրվարից ավիահարվածներ է հասցնում ԻՊ-ի դիրքերին Լիբիայում այն բանից հետո, երբ ծայրահեղականները գլխատեցին 21 ղպտիների: Բացի այդ, Սաուդյան, Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Հորդանանը, Բահրեյնը և Կատարը հակաահաբեկչական կոալիցիայի շրջանակներում մասնակցում են Սիրիայի և Իրաքի տարածքում ԻՊ-ի զինյալների դիրքերին հասցվող ավիահարվածներին:

Объединенные арабские войска?
Глава Лиги арабских государств Набиль аль-Араби призвал к созданию объединенного арабского воинского контингента для борьбы против "Исламского государства", передает BBC со ссылкой на AFP. "Назрела насущная необходимость арабского корпуса для борьбы с террористической организацией", - заявил аль-Араби на встрече министров иностранных дел стран ЛАГ. Он также подчеркнул необходимость сотрудничества между арабскими странами в областях, связанных с обеспечением безопасности и обменом информацией.
Кроме того, стало известно, что этот вопрос может быть вынесен на рассмотрение саммита ЛАГ в Египте 28-29 марта. Ранее идею создания общеарабского контингента поддержал президент Египта Абдель Фаттах аль-Сиси. В интервью телеканалу Al-Arabiya он сказал, что такая анти-джихадистская сила может получить поддержку от таких членов ЛАГ, как Саудовская Аравия, Кувейт и Объединенные Арабские Эмирата. Он также сообщил, что уже обсудил этот вопрос с королем Иордании, который выразил свою поддержку этой идеи.
Отметим, что с февраля Египет наносит авиаудары в Ливии по позициям ИГ после того, как экстремисты казнили 21 коптских христиан. Кроме этого, некоторые члены ЛАГ (Саудовская Аравия, ОАЭ, Иордания, Бахрейн и Катар) принимают участие в авиаударах против ИГ в Сирии и Ираке.
Идея создания объединенных арабских войск не нова в арабском мире. В конце 2014 года Совет сотрудничества стран Персидского залива заявил о своем намерении создать совместные военно-морские силы. Совет сотрудничества стран Персидского залива был основан в 1981 году и включает в себя 6 арабских монархий - Саудовская Аравия, Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЭ, Оман. В прошлом году также появилась информация о том, что Египет, Саудовская Аравия, ОАЭ и Кувейт проводят секретные переговоры по созданию нового союза, главной целью которого должна быть борьба против ИГ.