ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովը ԵՄ երկրներին կոչ է արել ճանաչել Ցեղասպանությունը
Մարտի 20-ին ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ նիստում ընդունվել է եզրափակիչ հայտարարություն եւ առաջարկություններ: Փաստաթղթում մասնավորապես նշվում է.
«Համաձայն Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի
Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովը.
1. Վկայակոչում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի 1987 թվականի պատմական բանաձեւը եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին ԵՄ անդամ բոլոր պետություններին կոչ է անում ճանաչել այն, խրախուսում է անդամ պետություններին եւ ԵՄ կառույցներին հետայսու եւս նպաստել դրա ճանաչմանը եւ հարգանքի տուրք է մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին: Այնուամենայնիվ, քաջալերվում է փաստով, որ վերջին տարիներին խնդիրը բաց եւ հանրային քննարկման առարկա է դարձել բուն Թուրքիայում:
2. Լիահույս է, որ այս կապակցությամբ անցյալից մնացած ժառանգությունը կարող է հաղթահարվել Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորմամբ՝ առանց որեւէ նախապայմանի եւ միակողմանիորեն փակված սահմանի բացմամբ, ուստի աջակցում է տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանն ուղղված նախաձեռնություններին, հուսով, որ դրանք կարող են նպաստել տարածաշրջանում որեւէ երկրի մեկուսացմանը վերջ դնելուն:
3. Լիովին աջակցում է Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում կիրառվող առաջանցիկ տարբերակման մոտեցմանը՝ գործընկերների տարբեր աստիճանի հնարավորություններին եւ ցանկություններին համապատասխան: Այնուամենայնիվ, վստահ է, որ Եվրոպական միության համար տարածաշրջանային մոտեցումը կարեւոր է` Հարավային Կովկասի տնտեսության զարգացմանն ու կայունությանն արդյունավետորեն նպաստելու համար: Այս կապակցությամբ, ընդգծում է այն կարեւորությունը, որ տրվում է տարածաշրջան, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղ, ԵՄ ներկայացուցիչների մուտքն անվերապահ ապահովելուն:
4. Խորապես ցավում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետեւանքով մարդկային կորուստների համար եւ ԵՄ-ից ակնկալում է առավել ակտիվ դերակատարում՝ աջակցելու վստահության մթնոլորտի հետագա ձեւավորմանը՝ բոլոր կողմերի միջեւ խաղաղության, հաշտեցման եւ վստահության ամրապնդման գաղափարները տարածելու համար, ուստի, դատապարտում է բոլոր կողմերի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների եւ մտավորականների շփումները խոչընդոտող գործողությունները:
5. Համոզված է, որ չի կարող այլընտրանք լինել խաղաղ կարգավորմանը՝ միջազգային իրավունքի համապատասխան նորմերի եւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության ու Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի սկզբունքներին համապատասխան, աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացին եւ կոչ է անում ներգրավված բոլոր կողմերին ստանձնել քաղաքական առավել լայն հանձնառություն, միեւնույն ժամանակ, խստորեն դատապարտելով հրադադարի մասին համաձայնագրի բոլոր խախտումները եւ հիշեցնելով վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված միջոցառումների կարեւորությունը՝ ներառյալ շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերումը՝ համաձայն ԵԱՀԿ առաջարկությունների, ընդգծում է, որ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձեւերում առկա բազմաթիվ առաջարկություններ մնում են արդիական: Իր աջակցությունն է հայտնում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությանը:
6. Կոչ է անում նպատակ հետապնդել զարգացնելու ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը հնարավոր բոլոր ոլորտներում՝ ողջունելով Համագործակցության վերջին խորհրդում համատեղ հանձնառության ստանձնումը: Այնուամենայնիվ, ափսոսանք է հայտնում, որ մտքերի փոխանակումը դեռեւս թույլ չի տալիս ձեւավորել իրավական ուժ ունեցող պայմանագրային հիմք այդ հարաբերությունների ապագայի համար, հատկապես հաշվի առնելով 1999 թվականի Գործընկերության եւ համագործակցության պայմանագրի հնացած լինելու փաստը:
7. Ընդգծում է հարաբերությունների գոյություն ունեցող հիմքերի վերանայման եւ թարմացման կարեւորությունը, ինչպես նշված է Արեւելյան գործընկերության Վիլնյուսի գագաթնաժողովի շրջանակում 2013 թվականի նոյեմբերին ընդունված ԵՄ-Հայաստան համատեղ հայտարարության մեջ, վկայակոչում է այն մեծ ջանքերն ու նվիրվածությունը, որ ցուցաբերել են երկու կողմերը նախորդ բանակցությունների ընթացքում եւ հույս է հայտնում, որ նույնպիսի ջանք կգործադրվի նաեւ Ռիգայի գագաթաժողովին ընդառաջ: Ընդգծում է, որ ԵՄ-ն եւ Հայաստանը նախանշել են այն ոլորտները, որտեղ համագործակցությունը հնարավոր է՝ հաշվի առնելով Հայաստանի ներգրավվածությունը Եվրասիական տնտեսական միությունում: Հավատացած է, որ ապագա համաձայնագիրը պետք է ապահովի Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացման ապագային միտված շրջանակ` խրախուսելով եւ ուժեղացնելով քաղաքական հարաբերություններն եւ տնտեսական համագործակցությունը:
8. Ողջունում է ԵՄ-Հայաստան Մարդու իրավունքների երկխոսությունը, որը տեղի ունեցավ 2014 թվականի դեկտեմբերին 11-ին, որի առանցքը այնպիսի խնդիրներն էին, ինչպիսիք հիմնարար ազատություններն էին, ներառյալ՝ հավաքների եւ ժողովների ազատությունը, քաղաքացիական հասարակության զարգացումը, իրավունքի գերակայությունը, շարժունակությունը, դատական բարեփոխումները, կոռուպցիայի դեմ շարունակական պայքարը, լրատվամիջոցների անկախությունը եւ խոշտանգումների դեմ պայքարը: Կոչ է անում Հայաստանին իրականացնել ԵԱԿՀ/ԺՄԻՀԳ ընտրությունների դիտարկման առաքելության կողմից արված բոլոր առաջարկությունները:
9. Ընդգծում է, որ ակնկալվում է, որ այս հարցերը պետք է ուսումնասիրվեն ցուցանիշային ընթացիկ քննարկումների շրջանակում, որը պետք է ներկայացվի Եվրոպական խորհրդարանին 2016 թվականի հունվարի 1-ին, հաշվի առնելով Եվրոպական խորհրդարանի ընդլայնված դերակատարումը GSP+ սխեմայի՝ ԵՄ բարեփոխված դիտարկման ընթացակարգում: Հիշեցնում է, որ Հայաստանի համար GSP+ը երկարաձգվել է 2014թ. հունվարի 1-ից, եւ որ առեւտրի այս գործիքը հստակ միտում ունի խրախուսել մարդու եւ աշխատանքային իրավունքի, կայուն զարգացման եւ լավ կառավարման վերաբերյալ ՄԱԿ/ԱՄԿ միջազգային կոնվենցիաների արդյունավետ իրականացումը:
10. Ընդգծում է, որ ԵՄ-Հայաստան Վիզաների դյուրացման եւ Հետընդունման համաձայնագրերը ուժի մեջ են մտել 2014 թվականի հունվարից, ինչը կմեծացնի մարդկային շփումները Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ եւ կուժեղացնի համագործակցությունը շարժունակության ու միգրացիայի կառավարման ոլորտում, բավարարվածությամբ ընդգծում է այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվել են Վիզաների դյուրացման եւ Հետընդունման համաձայնագրերի իրականացման ուղղությամբ եւ հավանություն է տալիս ապագա քայլերին, որոնք միտված են լինելու Վիզաների ազատականացման վերաբերյալ երկխոսության սկսմանը՝ ուղղված, իր ժամանակին, Հայաստանի քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդության ռեժիմի հաստատմանը:
11. Ողջունում է Հայաստանի եւ ԵՄ-ի հանձնառությունը՝ ավելի զարգացնելու եւ ուժեղացնելու համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում, արձանագրում է, որ տարիների ընթացքում ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությունը եւ օժանդակությունը առանցքային նշանակություն է ունեցել բարեփոխումների գործընթացի արդյունավետ իրականացման ու դրանց կայունության եւ ինստիուցիոնալ կարողությունների ձեւավորման համար, կոչ է անում ԵՄ-ին հայաստանյան բարեփոխումների տեմպին եւ տնտեսական կարիքներին համարժեք շարունակական աջակցություն ցուցաբերել՝ տարբերակման եւ ավելին ավելիի դրմաց սկզբունքներին համապատասխան»:

On March 20 during the 15th meeting of the  European Union-Armenia Parliamentary Cooperation Committee held in the National Assembly of the Republic of Armenia final statement and recommendations was adopted. The document reads as follows:
"Pursuant to Article 83 of the Partnership and Cooperation Agreement
The Parliamentary Cooperation Committee
1. Recalls the historic European Parliament resolution of 1987 on the recognition of the Armenian Genocide and, on the eve of the 100 year commemorations, calls on all the Member States to acknowledge it, and encourages the Member States and the EU Institutions to contribute further to its recognition; pays tribute to the memory of the innocent victims; is however encouraged by the fact that the issue has, in recent years, become the focus of open and public debate in Turkey itself;
2. strongly hopes that, on this occasion, the legacy of the past could be overcome by the normalisation of Turkey - Armenia relations, without any preconditions and with the opening of the unilaterally closed border; therefore supports initiatives aimed at promotion of regional cooperation, in the belief they can contribute to the ending of isolation of any country in the region;
3. fully supports the progressive differentiation provided for within the EaP framework – insofar as it matches the partners’ varying levels of ambition and capacity, but nonetheless believes that a regional approach is essential for the EU to contribute effectively to the economic development and stability of the South Caucasus; in this respect, underlines the value it attaches to unconditional access for EU representatives to the region, including Nagorno-Karabakh;
4. deeply regrets the human cost of the Nagorno-Karabakh conflict, and would expect from the EU to play a more active role in supporting further confidence building measures to spread the ideas of peace, reconciliation and trust among all sides; thus condemns actions taken to curb contacts between civil society and intellectuals from all sides;
5. believes there can be no alternative to a peaceful solution in accordance with relevant international law and the principles of the UN Charter and the Helsinki Final Act,; supports the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group and calls for a greater political commitment from all parties involved, while firmly deploring all violations of the cease-fire agreement and reminding the value of confidence-building measures, including withdrawal of snipers from the line of contact, in accordance with OSCE recommendations; underlines that many of the suggestions contained in European Parliament's resolutions remain pertinent;expresses its support to the OSCE Minsk Group Co-Chairs proposal on the creation of a mechanism of investigation of incidents.
6. calls for the pursuit of EU-Armenia cooperation in all possible areas, welcoming the joint commitment issued by the last Cooperation Council; regrets, nonetheless that the scoping exercise has not yet allowed to establish a legally binding contractual basis for the future of these relations, especially given the obsolete nature of the 1999 Partnership and Cooperation Agreement;
7. stresses the importance of reviewing and updating the existing basis of relations as noted in the EU-Armenia Joint Statement adopted in the margins of Vilnius Eastern Partnership Summit in November 2013; recalls the remarkable energy and dedication shown by both sides at the time of previous negotiations, and hopes a similar effort will be made ahead of the Riga summit; underlines that both EU and Armenia have now identified the areas where cooperation is possible despite Armenia’s engagement in the Eurasian Economic Union; believes that the future agreement should provide a forward-looking framework for the future development of relations between Armenia and the EU, enhancing and strengthening political relations and economic cooperation;
8. welcomes the EU-Armenia Human Rights Dialogue which took place on 11 December 2014, focusing on issues such as the fundamental freedoms, including the freedom of assembly and association, the development of civil society, the rule of law, mobility, judicial reform, the continued fight against corruption, the independence of the media and the fight against torture; calls on Armenia to implement all the recommendations issued by the OSCE/ODIHR election observation missions;
9. highlights that these issues are expected to be examined also in the framework of the ongoing Scorecard exercise, to be presented to the EP on 1 January 2016 given the enhanced role played by the EP in the reformed EU monitoring procedure of the GSP+ scheme; reminds that GSP+ was renewed for Armenia from 1 January 2014, with this trade instrument precisely aimed at encouraging the effective implementation of core UN/ILO international conventions on human and labour rights, sustainable development and good governance.
10. takes note that the EU-Armenia Visa Facilitation and Readmission Agreements came into force in January 2014, which will enhance people to people contacts between Armenia and the EU and strengthen cooperation in the area of mobility and management of migration; and notes with satisfaction steps taken towards management of the Visa Facilitation and Readmission agreements and endorses further steps towards launching a Dialogue on Visa Liberalisation, aimed at a visa-free travel for the citizens of Armenia in due course;
11. welcomes the commitment of Armenia and the European Union to further develop and strengthen the cooperation in all areas of mutual interest; recognizes that the EU’s support and assistance provided to Armenia over the years has been instrumental for the effective implementation and sustainability of the reform process and institutional capacity building; and calls upon EU’s continued support reflecting the pace of Armenia’s reforms and economic needs in line with the principles of differentiation and more for more."