Էրդողանը բողոքի ցույցերը արգելելու հերթական պատրվակն է գտել
Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններից առաջ բուռն ներքաղաքական զարգացումներ են տեղի ունենում: Տպավորություն է ստեղծվում, որ երկիրը բախվել է ահաբեկչական ալիքի հետ: Երկրում մեծ աղմուկ բարձրացավ դատախազ Մեհմեթ Սելիմ Քիրազի՝ պատանդ վերցվելուց և սպանվելուց հետո: Առանձին նահանգներում պարբերաբար բախումներ են տեղի ունենում թուրքական անվտանգության ուժերի և քրդերի միջև: Թուրք-սիրիական սահմանի վրա գրեթե ամեն օր նոր միջադեպեր են արձանագրվում: Թուրքական իշխանությունները հատարարում են, որ աշխատում են ահաբեկիչների մուտքը Սիրիա կանխելու ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ վերջերս թուրքական հետախուզությունը զգուշացրեց երկրի անվտանգության ուժերին, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները թուրք-սիրիական սահմանին գտնվող Քոբանի քաղաքում պարտության մատնվելուց հետո մտել են Թուրքիա և կարող են հարձակումներ ծրագրել Անկարայում և Ստամբուլում օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների վրա: Այս մասին հայտնում է թուրքական Today’s Zaman-ը: Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպության (MİT) տվյալների համաձայն հունվարին Քոբանիում ԻՊ-ի ավելի քան 3000 զինյալներ են եղել, որոնց մի մասն արդեն անցել է Թուրքիայի տարածք: Իհարկե, սրանք այն պտուղներն են, որոնք Անկարան քաղում է իր իսկ իրականացրած քաղաքականության արդյունքում:
Սակայն Թուրքիայի ղեկավարությունը ցանկացած դժբախտությունից օգուտ քաղելու սովորություն ունի: Այս ահաբեկչությունն այժմ օգտագործվում է հերթական անգամ երկրում բողոքի ձայնը լռեցնելու համար: Իշխանությունները հայտարարում են, որ չեն հանդուրժելու փողոցում բողոքի ցույցերը՝ անկախ նրանից, թե «ովքեր են նրանք և որն է նրանց նպատակը»: «Ոչ մի հանդուժողականություն չի դրսևորվելու նրանց հանդեպ, ովքեր առանց թույլտվության փողոց են դուրս գալիս՝ վտանգելով երկրի անվտանգությունը: Ստամբուլի մի շարք փողոցներում իրականացված դավադրական գործողություններից հետո մենք որոշել են որոշակի նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկել», - Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի խոսքերը մեջբերում է Hurriyet Daily News-ը: Մինչդեռ Թուրքիայի Սահմանադրության 34-րդ հոդվածի համաձայն «յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի խաղաղ և առանց զենքի հանրահավաքներ և երթեր կազմակերպել առանց նախնական թույլտվության»:

Эрдоган нашел новый повод для запретов акций протеста
В Турции накануне парламентских выборов происходят интересные политические события. Складывается впечатление, что страна столкнулась с террористической волной. Захват в заложники стамбульского прокурора Мехмета Селима Кираза вызвал большой шум в стране. В отдельных районах страны продолжаются столкновения между турецкими силами безопасности и курдами. На турецко-сирийской границе почти каждый день фиксируются новые происшествия. Турецкие власти заявляют, что работают для предотвращения входа террористов в Сирию.
Примечательно, что недавно турецкая разведка предупредила власти, что боевики "Исламского государства" после поражения в сирийском городе Кобани перешли в Турцию и могут планировать нападения на иностранные дипломатические миссии в Анкаре и в Стамбуле. Об этом сообщает Today’s Zaman. Согласно данным Национальной разведывательной организации Турции (MİT), в январе в Кобани находились более чем 3000 боевиков, часть которых перешла на турецкую сторону. Конечно, Анкара собирает плоды своей собственной политики.
Но турецкое руководство умеет получать выгоду от любого несчастья. Этот теракт сейчас используется, чтобы заглушить голос протеста в стране. Турецкие власти заявляют, что не потерпят уличные протесты независимо от того, "кто они и какова их цель". "Никакой толерантности не будет по отношению к тем, кто без разрешения выходит на улицу, подвергая опасности безопасность страны", - слова премьер-министра страны цитирует Hurriyet Daily News. Однако согласно статье 34 Конституции Турции, "каждый имеет право на мирные и невооруженные демонстрации и шествия без предварительного разрешения".