Պան Գի Մուն․ աշխարհը զգում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կարիքը
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ներկայիս պայմաններում անհրաժեշտ է միջազգային հանրությանը։ Այս մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտարարել է Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնադրաման 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների ժամանակ։
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն միշտ պաշտպանել է խոսքի ազատությունը, մշակույթը և կրթությունը։ Այսօր այս ոլորտները վտանգված են ծայրահեղականների կողմից։ Նրանք ամեն կերպ փորձում են ոչնչացնել համաշխարհային մշակութային ժառանգությունը։ Այսօր աշխարհը միանշանակ ունի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կարիքը»,-ասել է Պան Գի Մունը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավար Իրինա Բոկովան իր հերթին հայտարարել է, որ «հնարավոր ամեն բան կանի մշակույթների միջև երկխոսության հաստատման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և մարդկային արժանապատվության հարգանքի երաշխավորման համար»։
ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ն ստեղծվել է 1945 թվականին։ Նրա գլխավոր նպատակը աշխարհում խաղաղության և հավասարության հաստատմանը նպաստելն է։ Այսօր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին անդամացում են 195 պետություն։ Եվս 9 պետություն հանդիսանում են այս միջազգային կառույցի ասոցացված անդամ։

Пан Ги Мун: ЮНЕСКО необходима миру
ЮНЕСКО в современных условиях необходима мировому сообществу. Об этом заявил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, прибывший в Париж для участия в торжествах по случаю 70-ой годовщины основания ЮНЕСКО, передает TACC.
"ЮНЕСКО всегда защищала свободу выражения, культуру и образование. Однако сегодня эти области находятся под угрозой экстремистов, которые всеми силами стремятся разрушить мировое культурное наследие, - отметил Пан Ги Мун. - Мир сегодня совершенно точно нуждается в ЮНЕСКО".
В свою очередь глава международной организации Ирина Бокова заверила, что "приложит все силы для налаживания диалога между культурами, соблюдения прав человека и гарантирования уважения человеческого достоинства".
Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) была создана в 1945 году. Ее главной целью было провозглашено содействие миру и равенства в различных уголках планеты. Сегодня в эту международную структуру входят 195 стран и девять ассоциированных членов.