Մալալա Յուսուֆզայ. Նոբելյան մրցանակի ամենաերիտասարդ դափնեկիրն այսօր 18 տարեկան է դառնում
Նոբելյան մրցանակի ամենաերիտասարդ դափնեկիրը` Մալալա Յուսուֆզայը̦ այսօր դառնում է 18 տարեկան և իր տարադարձը նշանավորում է Լիբանանի Բեքաայի հովտում սիրիացի փախստական աղջիկների համար դպրոց հիմնելով: Նա կոչ է արել համաշխարհային առաջնորդներին ներդրումներ կատարել «գրքերի այլ ոչ թե փամփուշտների մեջ»: Մալալան դարձավ պայքարի խորհրդանիշ 2012 թվականին Պակիստանում թալիբների կողմից մահափորձի ենթարկվելուց հետո: Նա մշտապես պայքարել է կրթություն ստանալու կանանց իրավունքների պաշտպանության համար:
«Ես որոշեցի Լիբանանում դպրոց բացել̦ որովհետև հավատում եմ̦ որ սիրիացի փախստականների ձայնը պետք է լսելի դառնա»̦ - Մալալայի խոսքերը մեջբերում է Reuters գործակալությունը: Դպրոցում սովորելու հնարավորություն են ստանալու 14-ից 18 տարեկան ավելի քան 200 աղջիկներ: Նշենք̦ որ Լիբանանում ավելի քան 1̦2 միլիոն սիրիացի փախստականներ են պատսպարվել̦ որոնցից գրեթե 500 հազարը դպրոցահասակ երեխաներ են̦ սակայն նրանց միայն չնչին մասը կրթություն ստանալու հնարավորություն ունի: «Լիբանանի̦ ինչպես նաև Հորդանանի սահմանի մոտ մեծ թվով փախստականներ հետ են ուղարկվում: Դա անմարդկային է և ամոթալի»̦ - ասել է Մալալան:
Մալալան̦ ով Time ամսագրի համաձայն 2013 թվականի աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկն է̦ աղջիկների կրթության մասին սկսել է խոսել դեռևս 11 տարեկան հասակից: Նա ընդամենը 15 տարեկան էր̦ երբ նրա վրա կրակեցին թալիբները: 16 տարեկանում նա ելույթ ունեցավ ՄԱԿ-ում̦ գրում է India Today-ը: Իսկ 2014 թվականին նա ստացավ «Քաղաքացիական իրավունքի պատվավոր դոկտորի» գիտական աստիճան: ՄԱԿ-ի նախաձեռնությամբ նրա տարեդարձի օրն աշխարհում նշվում է որպես «Մալալայի օր»: Նոբելյան մրցանակի ամենաերիտասարդ դափնեկրի մասին այժմ վավերագրական ֆիլմ է նկարահանվում̦ որը կրում է «Նա ինձ Մալալա կոչեց» անունը:

Инвестировать в книги, а не в пули
Малала Юсуфзай, молодая лауреат Нобелевской премии мира, отметила свой 18-й день рождения в Ливане, открыв школу для девочек, беженцев из Сирии, и призвала мировых лидеров инвестировать в "книги, не пули".
Малала стала символом неповиновения после того как 9 октября 2012 года была тяжело ранена боевиками из террористического движения "Техрик-и-Талибан Пакистан" за свою правозащитную деятельность. Девушка продолжала агитацию и выиграла Нобелевскую премию в 2014 году.
"Я решила быть в Ливане, потому что считаю, что голоса сирийских беженцев должны быть услышаны, а их так долго игнорировали", - заявила Малала информационному агентству Reuters в классе, украшенном рисунками бабочек.
Фонд Малалы, некоммерческая организация, которая поддерживает местные проекты образования, платит за школу в долине Бекаа, расположенной неподалеку от сирийской границы. Школа может принять до 200 девочек в возрасте от 14 до 18 лет, пишет MIGnews.
"Сегодня мой первый день в качестве взрослого человека, и от имени всех детей мира я требую от лидеров все стран инвестировать не в книги, а пули", - заявила Малала в своем выступлении.