Այս անգամ Հարավային Օսիան կճանաչի՞ Հայոց ցեղասպանությունը
Հարավային Օսիայի խորհրդարանը պատրաստվում է քննարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Հարցն առաջիկա նստաշրջանի նիստում կներկայացվի օրենսդրության, օրինականության և տեղական ինքնակառավարման կոմիտեի ղեկավար Օլեսիա Կոչիևայի կողմից: Խորհրդարանականների կարծիքով՝ եթե օրենսդիրները դրական որոշում ընդունեն, ապա «կվերականգնվի պատմական ու մարդկային արդարությունը եղբայր ժողովրդի նկատմամբ, որը, ինչպես և Հարավային Օսիայի ժողովուրդը, ապրել Է ցեղասպանության սարսափը»:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը հարավօսական խորհրդարանում արդեն մի քանի անգամ բարձրացվել է: Այսպես, 2015 թվականին նոյեմբերին խորհրդարանի օրակարգում Ցեղասպանության ճանաչման հարցը բարձրացվել էր՝ կապված ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրման հետ: Այն ժամանակ խորհրդարանի խոսնակ Անատոլի Բաբիլովը հայտարարեց, որ «Թուրքիային միակ համարժեք պատասխանն այլ քայլերի համալիրի հետ մեկտեղ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն է»: Նշենք, որ մինչ այդ՝ 2015 թվականին, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված հարցը բարձրացրել էր նաև իշխող կուսակցության պատգամավոր Պյոտոր Գասիևը, սակայն այն ժամանակ հարցը չէր ընդգրկվել խորհրդարանի օրակարգում:
Ավելի վաղ՝ 2006 թվականին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցն ակտուալացել էր կապված 1989-1992 թվականների հարավային օսերի ցեղասպանության մասին հռչակագրի ընդունման հետ: Այդ ժամանակվա նախագահ Էդուարդ Կոկոյտին հայտարարել էր, որ այդ հռչակագրի պատրաստման և ընդունման ժամանակ ուսումնասիրվել է նաև Հայոց ցեղասպանության հարցը: «Եթե հայկական կողմը խնդրի Հարավային Օսիայի հանրապետության, ապա մեր խորհրդարանը պատրաստ է ճանաչելու Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանությունը», - նշել էր նա:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ներկայիս ակտուալացումը Ցխինվալում կապում են հայկական սփյուռքի պաշտոնական դիմումի հետ, սակայն ակնհայտ է, որ ազդեցություն է ունեցել Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունումը, որն ակտիվորեն քննարկվում էր հարավօսական սոցիալական կայքերում: Կիսվելով այդ ուրախալի լուրով՝ շատերը հարցնում էին, թե ինչու ուրիշները չեն ճանաչում: Այս կապակցությամբ նշենք, որ Հարավային Օսիայում որոշ պատգամավորներ կարծում են, որ Հայաստանն էլ, իր հերթին, պետք է ճանաչի օս ժողովրդի ցեղասպանությունը, սակայն այդ հարցը կարծես սկզբունքային չէ:

Признает ли Южная Осетия Геноцид армян?
Парламент Южной Осетии рассмотрит вопрос о признании Геноцида армянского народа в 1915 году в Османской империи. Как отмечает Интерфакс, вопрос будет вынесен на заседание ближайшей сессии главой комитета по законодательству, законности и местному самоуправлению Олесей Кочиевой. По мнению парламентариев, если законодатели вынесут положительное решение, то "будет восстановлена историческая и человеческая справедливость по отношению к братскому народу, который, как и народ Южной Осетии, испытал ужас геноцида".
Вопрос признания Геноцида армян в южно-осетинском парламенте поднимается уже не первый раз. Так, в ноябре прошлого года вопрос о признании Геноцида армян стоял в связи с ухудшением российско-турецких отношений из-за сбитого СУ-24. Как тогда заявил спикер парламента Южной Осетии Анатолий Бибилов, единственно адекватным ответом "зарвавшейся Турции, наравне с комплексом других ответных шагов, будет признание Геноцида армян".
До этого вопрос признания Геноцида армян поднимал депутат Петр Гассиев в связи со столетием Геноцида, однако тогда осетинскиe власти отлoжили обсуждение этого вопроса. В 2006 году этот вопрос поднимался в  связи с принятием декларации о геноциде южных осетин в 1989-1992 годах. Тогда президент страны Эдуард Кокойты заявил, что в процессе подготовки и принятия Декларации о геноциде южных осетин со стороны Грузии были также изучены вопросы истории трагических событий, связанных с геноцидом армян в Турции. "Если армянская сторона обратится к Республике Южная Осетия, то парламент нашей республики готов признать Геноцид армян в Османской Турции начала прошлого века", - его слова приводит eadaily.com.
Теперешнюю актуализацию этого вопроса в Цхинвале связывают с официальном обращением армянской диаспоры. Однако очевидно, что большое влияние на актуализацию этого вопроса имело признание Геноцида армян немецким Бундестагом, что очень активно обсуждалось в южно-осетинских соцсетях. Многие осетины, делясь этой "радостной" новостью, задавались вопросом: почему другие не признают? Так, например, Анна Чочиты пишет: "Капля камень точит. Если геноцид признан, то рано или поздно придется отвечать: по закону это обычно компенсации, и размеры этих компенсаций должны быть установлены немалые". Вадим Сиукаев, в свою очередь, делясь публикацией о признании Геноцида армян Бундестагом Германии, приводит историю своего прадеда Галуста Галустова, отмечая, что "признание геноцида армян Германией (кто бы мог подумать!) для меня приятная новость… Есть, однако, и неприятный осадок - могут ведь другие"...
По этому поводу отметим, что некоторые депутаты в Южной Осетии считают, что и Армения должна признать геноцид осетинского народа, но не считают это таким уж принципиальным вопросом.