Վրաստանում չեն բացառել Սահակաշվիլիի առնչությունը դեպի ՀՀ գազատարի պայթեցման փորձին
Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Մանանա Կոբախիձեն կարծում է, որ Ռուսաստան-Հայաստան գազամուղի հատվածի պայթեցումը հոկտեմբերին նախանշված խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ձեռնտու կլիներ Վրաստանի նախկին նախագահ, Ուկրաինայի Օդեսայի շրջանի նահանգապետ Միխեիլ Սաակաշվիլիին և նրա «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությանը:
«Դժվար չէ կռահել, որ ընտրությունների շեմին իրավիճակի ապակայունացումը ձեռնտու է Սաակաշվիլիին ու իր կուսակցությանը: Ես չեմ կարող ուղղակիորեն մեղադրել նրանց ահաբեկչության նախապատրաստման համար, սակայն նրանց մոտ կարող էր այդպիսի ծրագիր ծնվել», - Կոբախիձեի խոսքեր մեջբերում է Интерфакс-ը:
Միևնույն ժամանակ, Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Թինա Խիդաշելին տեղին չի համարում Վրաստանի պետանվտանգության ծառայության ակնարկները, թե Վրաստանում պատրաստվող ահաբեկչությունն ինչ-որ կերպ կապված է Ուկրաինայի հետ: «Պետական անվտանգության ծառայության ակնարկները նշանակում են, որ ահաբեկչությունը կազմակերպել է Ուկրաինան: Գուցե կարելի էր մտածել նման բան հայտարարելուց առաջ: Եթե դուք կասկածում եք Միշային (Միխեիլ Սաակաշվիլի) և նրա կուսակցությանը, հարկավոր էր ասել, որ պարզում եք, թե արդյո՞ք դրա հետևում կանգնած է Միշան, այլ ոչ կասկածել Ուկրաինային»,- սոցցանցում գրել է Խիդաշելին:
Հիշեցնենք, օգոստոսի 22-ին Ռուսաստան-Հայաստան գազամուղը պայթեցնելու փորձ կազմակերպելու մեղադրանքով 7 անձ է ձերբակալվել:

В Грузии не исключили причастности Саакашвили к подготовке теракта на газопроводе Россия-Армения
Вице-спикер парламента Грузии Манана Кобахидзе считает, что теракт на магистральном газопроводе Россия-Армения перед намеченными на октябрь парламентскими выборами в республике был бы выгоден экс-президенту Грузию, губернатору Одесской области Украины Михаилу Саакашвили и его партии "Единое национальное движение", передает Интерфакс.
"Несложно догадаться, что дестабилизация перед выборами очень даже устраивает Саакашвили и его партию. Я не могу напрямую обвинить их в подготовке теракта на газопроводе, но у них мог родиться в мыслях такой коварный план", - заявила Кобахидзе в эфире грузинской телекомпании GDS.
Между тем бывший министр обороны Грузии Тина Хидашели считает неуместными намеки Службы госбезопасности Грузии (СГБ) на то, что готовившийся в Грузии теракт как-то связан с Украиной. "Намеки СГБ означают, что теракт устраивала нам Украина. Может быть, нужно было задуматься, прежде чем заявлять такое. Если вы подозреваете Мишу(Михаила Саакашвили - ИФ) и его партию, нужно было сказать, что выясняете, стоял ли за этим Миша, а не подозревать Украину. Стыдно!" - написала в соцсети Хидашели.
20 августа Служба Госбезопасности сообщила о задержании в Грузии подозреваемых в подготовке подрыва открытого участка российско-армянского газопровода на территории, прилегающей к селу Сагурамо в районе реки Арагви.