Մարմնամարզության տարրեր՝ ի պատիվ հայ մարզիկների
Այսուհետ մարմնամարզությունում զուգափայտերի վարժության ժամանակ՝ վարժությունը սկսելուց առաջին ձողից հրվելով և 360 աստիճան պտտվելով մյուսից բռնվելու հնարքը կկոչվի Ռիոյի Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացրած առաջին հայ կին մարմնամարզիկ Հուրի Գեբեշյանի անունով:
Նշենք, որ հայ մարմնամարզիկներն առաջին անգամ չէ, որ զարմացնում են մասնագետներին և մարզասերներին իրենց կատարած հնարքների բարդությամբ: Այսպես, օղակների վրա կախ վիճակից, ուղիղ մարմնով, ուժով առաջ շրջումով «խաչ» տարրը կոչվել է  ՀՀ սպորտային մարմնամարզության հավաքականի անդամ Վահագն Դավթյանի անունով. Դավթյանը Կատարում աշխարհի գավաթի խաղարկության ժամանակ աշխարհում առաջինը կատարեց նման հնարք: Ուղիղ խաչաձևում շարժումով ձեռքի վրա կանգառ և այնուհետև հակառակ խաչաձևումով շարժում տարրն էլ կոչվել է մարմնամարզիկ Վահագն Ստեփանյանի անունով:
Նշենք,որ մարմնամարզությունում հայ մարզիկների հաջողությունները և անվանական տարրեր կատարելու ավանդույթը սկսվել է մարմնամարզիկ Հրանտ Շահինյանից, ով առաջին հայ օլիմպիական չեմպիոնն է եղել (1952 թվական): Նա բավականին բարդ հնարք է կիրառել նժուգթափ վարժությունում, որը հետագայում ստացել է «Շահինյանի վերտուշկա» անվանումը:
Այնուհետև Ալբերտ Ազարյանը 1954 թվականին Հռոմում աշխարհի առաջնության ժամանակ իրականացրել է խաչ շրջադարձով վարժություն, որը այլևս կոչվում է «Ազարյանի խաչ»:
Մարմնամարզության տարրերի դասակարգման ցանկում գրանցում է ստացել նաև Արթուր Հակոբյանի (հենացատկ) անունը: Նա պատմության մեջ մտել է որպես առաջին մարմնամարզիկ, ում հաջողվել է մրցումների ժամանակ կատարել «Ցուկախարա երկու պտուտակներով վարժությունը»:

Армянские "именные" спортивные элементы: справка
Новый элемент, выполненный первой в истории представляющей Армению на 31-ых летних Олимпийских играх гимнасткой Хури Гебешян, официально назван ее именем, сообщает пресс-служба НОК Армении. Хури Гебешян выполнила новый элемент во время упражнения на брусьях: перед началом упражнения Гебешян оттолкнулась от первой жерди и, совершив поворот на 360 градусов, перешла на вторую жердь.
Отметим, что армянские гимнасты не первый раз удивляют специалистов сложностью их трюков. Так, стойка "крест" на кольцах – в положении вниз головой с сильным поворотом вперед называется именем армянского гимнаста Ваагна Давтяна: он на розыгрыше Кубка мира в Катаре в 2014 году первым в мире выполнил этот элемент. До этого в классификационном списке элементов был зарегистрирован Ваагн Степанян (упражнения на коне), который использовал стойку на руке прямым крестообразным движением и крестообразное движение в обратном направлении.
А вообще, успехи армянских спортсменов по спортивной гимнастике и традиция именных элементов началась с гимнаста Гранта Шагиняна. На первых для СССР Олимпийских Играх хромой Шагинян завоевал две золотые и две серебряные медали для страны. Там же Грант исполнил и ставший потом знаменитым соскок с коня, получивший название "вертушка Шагиняна".
В 1954 году на чемпионате мира в Риме гимнаст Альберт Азарян исполнил крест на кольцах с отведенными – одна вперед, другая назад – руками – элемент, который не смог воспроизвести никто другой. Этот элемент стали называть "азаряновским крестом".
В 1981 году Артур Акопян стал чемпионом СССР в опорном прыжке и вошел в состав сборной СССР на чемпионате мира в Москве. Тогда ему удалось войти в историю как первому гимнасту, который смог исполнить на соревнованиях опорный прыжок "Цукахара с двумя винтами".
Будем надеяться, что армянские спортсмены продолжат традицию "именных элементов" и будут и дальше радовать нас красивыми и сложными выступлениями...