ԱՄՆ գալիք ընտրություններն ու Հայաստանը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում նախագահական ընտրությունները մոտենում են եզրափակչին: Նոյեմբերի 8-ին կկայանա տարվա ամենակարևոր քաղաքական իրադարձություններից մեկն աշխարհում, որի արդյունքներից բավական շատ բան է կախված:
ԱՄՆ նախագահի ընտրությունը կարելի է ասել «համաշխարհային ընտրություն» է՝ հաշվի առնելով այդ երկրի ազդեցությունը բոլոր տարածաշրջաններում: Այդ ընտրություններն այս կամ այն չափով իրենց կարևորությունն ու հետաքրքրությունն ունեն նաև Հարավային Կովկասի երկրների, այդ թվում Հայաստանի համար:
Թեկնածուները, ինչպես հայտնի է, երկուսն են՝ սկանդալային միլիարդատեր Դոնալդ Թրամփը՝ Հանրապետական կուսակցությունից, ով ավելի շատ մեկուսացման քաղաքականության կողմնակից է և չի ցանկանում ԱՄՆ-ին շատ ներգրավել տարբեր հակամարտությունների մեջ, և երկրի նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը՝ Դեմոկրատական կուսակցությունից, ով ավելի լավ է տեղեկացված մեր տարածաշրջանային:
Քաղաքագետները պնդում են, որ Թրամփը խիստ սահմանափակ պատկերացումներ ունի Հարավային Կովկասի մասին: Նրա միակ փորձը եղել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բիզնես մակարդակով առնչություն ունենալը, իսկ Քլինթոնն անձամբ եղել է թե՛ Բաքվում, թե՛ Երևանում և շատ լավ գիտի Ղարաբաղյան հակամարտության նրբությունները:
Քլինթոնը նաև քաջատեղյակ է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ, որոնց կարգավորման արձանագրությունների գործընթացի ժամանակ աշխատել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ՝ դեռևս ԱՄՆ պետքարտուղար եղած ժամանակ:
Բացի այդ, պետք է նշել, որ Քլինթոնը, ինչպես նաև ամբողջ դեմոկրատական կուսակցությունը ավելի սերտ հարաբերություններ ունեն ամերիկահայ քվեարկողների և լոբբիստական կազմակերպությունների հետ:
Չնայած Օբամայի օրոք ապրած հիասթափությունից հետո նույն լոբբիստական կառույցները մեծ ակնկալիքներ չունեն ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված, այնուամենայնիվ ամերիկահայ համայնքն առավել հակված է աջակցել հենց Քլինթոնին:

US Upcoming Presidential Elections and Armenia
United States presidential elections are approaching their finals. On November 8, one of the most important political events of the year will take place, on the result of which a lot of things depend.
The US presidential elections can also be called "global elections", taking into account their impact on all the regions of the world, and the South Caucasus, in particular, including Armenia.
Candidates, as we know, are the billionaire Donald Trump from the Republican Party, who supports the isolation policy and does not want the US to get involved in various conflicts, and the former Secretary of State, Hillary Clinton from Democratic Party, who is much better informed about our region.
Politicians claim that Trump has a very limited understanding of the South Caucasus. His only experience has been the business deal with Azerbaijan's President Ilham Aliyev, while Clinton personally visited both Baku and Yerevan and knows all the nuances of the Karabakh conflict.
Clinton is also well aware of the Armenian-Turkish relations, and had participated in the process of their normalization working with the RA Ministry of Foreign Affairs.
In addition, it should be noted that Clinton, as well as the whole Democratic Party have a closer relationship with Armenian-American voters and lobby groups.
Despite the disappointment under Obama's rule and the fact that the lobbying structures have no serious expectations from the US in what relates to the recognition of the Armenian Genocide, the Armenian-American community seems to be more inclined to support Clinton.