ԱՄՆ գալիք ընտրություններն ու Հայաստանը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում նախագահական ընտրությունները մոտենում են եզրափակչին: Նոյեմբերի 8-ին կկայանա տարվա ամենակարևոր քաղաքական իրադարձություններից մեկն աշխարհում, որի արդյունքներից բավական շատ բան է կախված:
ԱՄՆ նախագահի ընտրությունը կարելի է ասել «համաշխարհային ընտրություն» է՝ հաշվի առնելով այդ երկրի ազդեցությունը բոլոր տարածաշրջաններում: Այդ ընտրություններն այս կամ այն չափով իրենց կարևորությունն ու հետաքրքրությունն ունեն նաև Հարավային Կովկասի երկրների, այդ թվում Հայաստանի համար:
Թեկնածուները, ինչպես հայտնի է, երկուսն են՝ սկանդալային միլիարդատեր Դոնալդ Թրամփը՝ Հանրապետական կուսակցությունից, ով ավելի շատ մեկուսացման քաղաքականության կողմնակից է և չի ցանկանում ԱՄՆ-ին շատ ներգրավել տարբեր հակամարտությունների մեջ, և երկրի նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը՝ Դեմոկրատական կուսակցությունից, ով ավելի լավ է տեղեկացված մեր տարածաշրջանային:
Քաղաքագետները պնդում են, որ Թրամփը խիստ սահմանափակ պատկերացումներ ունի Հարավային Կովկասի մասին: Նրա միակ փորձը եղել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բիզնես մակարդակով առնչություն ունենալը, իսկ Քլինթոնն անձամբ եղել է թե՛ Բաքվում, թե՛ Երևանում և շատ լավ գիտի Ղարաբաղյան հակամարտության նրբությունները:
Քլինթոնը նաև քաջատեղյակ է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ, որոնց կարգավորման արձանագրությունների գործընթացի ժամանակ աշխատել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ՝ դեռևս ԱՄՆ պետքարտուղար եղած ժամանակ:
Բացի այդ, պետք է նշել, որ Քլինթոնը, ինչպես նաև ամբողջ դեմոկրատական կուսակցությունը ավելի սերտ հարաբերություններ ունեն ամերիկահայ քվեարկողների և լոբբիստական կազմակերպությունների հետ:
Չնայած Օբամայի օրոք ապրած հիասթափությունից հետո նույն լոբբիստական կառույցները մեծ ակնկալիքներ չունեն ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված, այնուամենայնիվ ամերիկահայ համայնքն առավել հակված է աջակցել հենց Քլինթոնին:

Кого поддержат армяне на грядущих выборах в США?
Президентские выборы в США приближаются к финишу. 8-ого ноября в мире пройдет, пожалуй, самое важное политическое событие года, от результата которого зависит многое.
Выборы в США можно назвать ''глобальными выборами'', принимая во внимание влияние этой страны практически на все регионы мира, в частности, и на Южный Кавказ, в том числе и на Армению.
Кандидаты в президенты, как известно, скандальный миллиардер Дональд Трамп от Республиканской партии, который больше поддерживает политику изоляции и не хочет, чтобы США были вовлечены в различные конфликты, и бывший госсекретарь Хиллари Клинтон от Демократической партии, которая намного своего противника осведомлена о внешней политике США и хорошо осведомлена о нашем регионе.
Политики утверждают, что Трамп имеет очень ограниченные представления о Южном Кавказе. Его единственный опыт - бизнес с президентом Азербайджана - Ильхамом Алиевым, а вот Клинтон лично посетила и Баку, и Ереван и отлично знает все нюансы карабахского конфликта.
Клинтон также хорошо осведомлена об армяно-турецких отношениях, при процессе нормализации которых она работала с министерством иностранных дел Армении, будучи госсекретарем США в то время. Кроме того, следует отметить, что Клинтон, а также вся Демократическая партия имеют более тесные отношения с армяно-американскими избирателями и лоббистскими группами.
Несмотря на то, что после разочарования, перенесенного при Обаме, те же лоббистские структуры не имеют больших ожиданий в связи с признанием Геноцида армян в США, армяно-американское сообщество все равно более склонно поддержать Клинтон.