Միակ ճանապարհը կանաչ Հայաստան ստեղծելն է. Զորի Մկրտչյան
«Ես առիթ եմ ունեցել ճանապարհորդել  Հայաստանի տարբեր մարզերով և այդ ուղևորությունների ընթացքում տեսել եմ  համատարած ծառահատումներ: Ցավոք պետք է խոստովանեմ, որ վերականգնելու փոխարեն մենք էլ ավելի ենք կործանում մեր բնությունը», - Հայաստանում առկա բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ ունեցած իր մտավախություններն է կիսում «Կուր» գինիներ արտադրող Highland Cellars ընկերության կոմերցիոն տնօրեն  Զորի Մկրտչյանը:
Նա հոկտեմբերի 24-ին՝ Կլիմայի ազդեցության միջազգային օրը, «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի և Իմփաքթ Հաբ Երևանի կողմից կազմակերպվող «Ecopreneurs for the Climate» («Էկոձեռնարկատերերը՝ հանուն բնության») երևանյան միջոցառման մասնակիցներից է:
«Highland Cellars-ի նպատակն է  մարդկանց աշխատատեղեր ապահովելուն զուգահեռ նաև նրանց մեջ արթնացնել բնության հանդեպ սերը և պահպանել այն սակավ բնական ռեսուրսները, որոնք դեռևս առկա են մեր երկրում: Ի դեպ դրանցից մեկը գյուղատնտեսությունն է», - նշում է նա:
«Կուր» գինիները հայաստանյան շուկա  են մուտք գործել բոլորովին վերջերս՝ 2015թ-ին: Պատրաստվելով բացառապես հայկական սորտերից՝ այս խմիչքը մարմնավորում է ինչպես գինեգործության հարյուրամյակների պատմություն ունեցող գաղտնիքներն, այնպես էլ  այս արդյունաբերության մեջ կիրառվող նորագույն տեխնոլոգիաները: Դեռևս հին ժամանակներում հույն պատմաբան Հերոդոտի գրառումներից տեղեկանում ենք հայ վաճառականների  մասին, որոնք տակառներով լի կլոր նավերով Եփրատ գետի վրայով նավարկել են դեպի Բաբելոն, որտեղ վաճառել են գինի և փայտ: Ըստ գոյություն ունեցող տարբերակի, այդ նավերը կոչվել են «Կուռ» կամ «Կոր», որը նշանակում է կորացված, ծռված՝ իր անսովոր, կլորավուն նավակմախքի շնորհիվ:
25-ամյա Երևանցի այս երիտասարդն ընկերության հիմնադիրը չէ: Ընկերության ստեղծման գաղափարը ծագեց, երբ 10 հոգուց բաղկացած մի խումբ հայ, ամերիկացի և գերմանացի լեռնագնացներ, Արարատ լեռը բարձրանալուց հետո 2014թ-ին որոշում կայացրին հիմնել ընկերությունը:  Զորին 2015 թ.-ի սեպտեմբերից  միևնույն եռանդով և սիրով շարունակեց Higland Cellars -ի հիմնադիրների գործը: Հարցին, թե ինչու է հետաքրքրված գյուղատնտեսությամբ, Զորին նշեց, որ շատ է սիրում այս ոլորտը, - ավելացնելով, միգուցե նաև այն պատճառով, որ իր հայրը տարիներ շարունակ աշխատել է այդ ոլորտում և իր համար մեծ բավականություն էր դիտել նրան աշխատելիս:
Առայժմ, ընկերությունը ներկայանում է միայն հայրենական շուկայում, սակայն Զորին ունի բավականին հավակնոտ նպատակներ: «Մեր նպատակն է միջազգային շուկայում ևս զբաղեցնել կայուն տեղ»: Այդուհանդերձ հարց է առաջանում. արդյո՞ք հնարավոր է մնալ էկոձեռնարկատեր  միջազգային մասշտաբով: Ըստ Զորիի լավատեսական հայացքների, դրանում ոչ մի պարադոքս չկա: Տեղի բիզնեսները աշխատատեղերով են ապահովում միայն տեղաբնակներին: Նրանք  մշակում են խաղող, որի դիմաց ստանում են գումար և հետևաբար երկիրը չեն լքում:  Միջազգային շուկա մուտք գործելու դեպքում, աշխատանքը միևնույն է կատարվելու է տեղում՝ բացառությամբ, որ  կներգրավվեն էլ ավելի շատ մարդիկ:
«Հոկտեմբերի 24-ին կայանալիք «Ecopreneurs for the Climate» միջոցառումը հիանալի առիթ է փորձի, գաղափարների և ռազմավարությունների փոխանակման, ինչպես նաև՝  վաղվա օրը ավելի լավը տեսնելու համար: Մենք պարտավոր ենք մտածել մեր ապագա սերունդների մասին, դասեր քաղել մեր մեծերի սխալներից, որպեսզի խուսափենք հետագայում նույն սխալները կրկնելուց և ընդունել, որ միակ տարբերակը «կանաչ» Հայաստան ստեղծելն է», - ամփոփում է Զորին:
«Ecopreneurs for the Climate» միջազգային շարժմանը միանալու համար անհրաժեշտ է գրանցվել մինչև հոկտեմբերի 19-ը՝ [email protected] էլ. հասցեին ուղարկելով Ձեր ձեռնարկության կամ կազմակերպության մասին հակիրճ տեղեկատվություն (կես էջի սահմանում):

"I have traveled a lot in different regions of Armenia and I noticed that too many trees were cut. We're destroying nature instead of rebuilding it. With Highland Cellars we try to create opportunities for Armenians but also show the importance of preserving the few natural resources we own. And one of them is agriculture," Zori Mkrtitchyan shares some worries related to the Armenian environmental situation in this interview.
Zori Mkrtitchyan is among the participants of the "Ecopreneurs for the Climate" Yerevan event, organized on the International Climate Action Day, October 24th by Armenia Tree Project and Impact Hub Yerevan.
He is the young (25 years old) Commercial Director  of wine company Highland Cellars, which produces Koor wine.  Koor entered the Armenian wine market in 2015. Made exclusively from Armenian grape varieties, as a tribute to the Armenian heritage, this wine embodies both the centuries-old secrets and the latest technologies of winemaking.
"The ancient Greek historian Herodotus wrote about Armenian merchants, sailing down the Euphrates from Armenia to Babylon in round ships, filled with barrels of wine. Upon arrival to Babylon, they would sell the wines as well as the wood and walk back to Armenia along the banks of the river. According to some historical materials those boats were called Kur or Koor which means "bent", because of the unusual round shape of the boats made with a bent piece of wood," tells Zori with his peaceful voice.
The young Yerevantsi is not the founder of the company. It is after climbing Mount Ararat that a group of 10 people, Armenians, Americans, Germans decided to create the wine company in 2014. Since September 2015, Zori has taken the lead with the same love and passion as the Higland Cellars’ creators. When we ask him why he is interested in agrobusiness, his answer is simple: "Because I just love it. My father worked in the agriculture and agrobrusiness field. I used to watch him working and I liked it."
For now, the Highland Cellars company is working on a local scale, but Zori has much bigger ambitions: "We would like to have a niche in the international market."
Still, is it possible to be an ecopreneur at an international scale? According to optimistic Zori, there is no paradox. Everything is a question of balance. The local business provides jobs to inhabitants of Armenia. They harvest the grapes, earn money, and as a result / and consequently do not leave the country. At an international level, the work would stay local, with more people working.
It is also the reason that motivated Highland Cellars to be part of the "Ecopreneurs for the Climate" in Yerevan. This event is an occasion to share experiences, ideas and strategies to improve the world of tomorrow.  "We have to think about the next generations. Learn from the mistakes of our elders in order to avoid repeating them and understand that there is no other alternative but a greener Armenia."
If you want to apply for participation in the "Ecopreneurs for the Climate" Yerevan event, please send your company/initiative half-page profile to [email protected] by October 19.