Էկոտուրիզմ. Կապանի դեռ քիչ հայտնի, բայց խոստումնալից հսկա ներուժը
«Հայաստանն ինձ համար ահռելի ներուժ ունեցող փոքր երկիր է: Տրամաբանորեն, այս ներուժը կենտրոնացած է ոչ միայն Երևանում, այլ նաև մարզերում», - նշում է «ԱՐՔ» Հայաստանի բնապահպանության հարցերով ավագ մասնագետ Օսկար Ալվարադոն:
«Արք»-ն առաջին կազմակերպությունն է, որի նպատակն է Հայաստանի հարավային մասում՝ մասնավորապես  Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում էկոտուրիզմի զարգացումը: Կանադացի 31-ամյա երիտասարդը «ԱՐՔ»-ին միացել է հենց սկզբից՝ մոտ մեկ ու կես տարի առաջ:
«Մեր նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի հարավը, քանի որ, ցավոք, Հայաստանում  իրականցվող ծրագրերի գերակշռող մասն  ուղղված են Երևանի զարգացմանը»,- նշեց «ԱՐՔ» Հայաստանի  բնապահպանության հարցերով ավագ մասնագետ Օսկար Ալվարադոն: Նրա համար Հայաստանը ահռելի ներուժ ունեցող փոքր երկիր է: Այդ ներուժը կենտրոնացած է ոչ միայն Երևանում, այլ նաև մարզերում: «Երևանից դուրս էներգիայի աղբյուրները բավականին սահմանափակ են և ենթադրում են միայն միջուկային էներգիայի  և վառելանյութի պաշարներ», - նշում է Օսկարն ու հավելում. «Ոչմեկիս համար գաղտնիք չէ, որ  անտառահատումը բավականին լուրջ խնդիր է այստեղ: «ԱՐՔ»-ի նպատակն է ներկայացնել և, միևնույն ժամանակ, պահպանել Հայաստանի ամենամեծ հարստությունը՝ բնությունը, որն, ի դեպ, սփռված է Երևանից դուրս»:
Այս ծրագրի ստեղծման գաղափարը ծագել էր սոչիաբնակ Արմեն Կազարյանի և իր կնոջ Սիրանույշ Վարդանյանի մտքում: Սևծովյա այս քաղաքն իր գեղեցիկ բնությամբ գայթակղում է բազմաթիվ զբոսաշրջիկների ուշադրությունը: Իսկ ինչու ոչ Կապանը, Արմենի ծննդավայրը… Հենց այդ պահին մեկնարկեց արկածներով լի ճանապարհը: «Փաստացի, Հայաստան են այցելում բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ, սակայն նրանցից քչերն են այցելում Կապան: Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ Հայաստան այցելող տուրիստների միայն մեկ տոկոսն է լինում Տաթևից այն կողմ: Այդ իսկ պատճառով, որոշվեց ստեղծել ենթակառուցվածք՝ Կապանը որպես տուրիստական կենտրոն ներկայացնելու համար», - բացատրեց Օսկարը:
Կապանը հիանալի վայր է հեծանվորդների, լեռնագնացների և միայնակ ճանապարհորդների համար: Հարուստ պատմական և մշակութային ժառանգության  ունենալուց բացի այս շրջանը հայտնի է նաև իր բազմազան լանդշաֆտով և հարուստ բուսական ու կենդանական աշխարհով: Այստեղ է գտնվում Հայաստանի անտառների մեծ մասը, ինչպես նաև ութ կենսոլորտային ազգային պարկերից և արգելանոցներից  չորսը:
Ներկայումս «ԱՐՔ»-ն ունի երկու էկոճամբար, որոնք տեղակայված են Կապանում և Առաջաձոր գյուղում: Այս ճամբարները նախատեսված են   զբոսաշրջիկների և կամավորների համար  և տրամադրվում են գիշերակացով: Այս վրանները կառուցված են վերամշակված նյութերից, ունեն պերմակուլտուրաներով այգիներ, որտեղ զբոսաշրջիկներն ու կամավորները կարող են օգնել  մշակել, իսկ այնուհետև վայելել իրենց իսկ մշակած բույսերը: Ավելին,  Կապանի շրջանում «ԱՐՔ»-ը  քարտեզագրել է 100կմ երկարությամբ  լեռնամագլցման երթուղիներ:
Շուրջ մեկ ու կես տարվա ընթացքում կազմակերպությունը գրանցել է զգալի առաջընթաց: «Մեր եկամտի աղբյուրն էկոտուրիզմն է և խորհրդատվական ծառայությունների մատուցումը: Էկոտուրիզմը  ներառում է  լեռնամագլցման, հեծանվորդային սպորտի, կամավորության և զբոսավարության ծառայություններ, իսկ  խորհրդատվությունների դեպքում օգնում ենք «կանաչ գաղափարների» ստեղծման  և զարգացման աշխատանքներում, ինչպիսին, օրինակ, վերականգնվող էներգիայի կիրառումն է»,- մանրամասնում է Օսկար Ալվարադոն:
Օսկարի անսպառ ժպիտը վկայում է կազմակերպության ծրագրերով նրա ոգևորվածության մասին: Լինելով Բնության և կայուն զարգացման սիրահար՝ կանադացի Օսկարը, Հայ կամավորների միության (AVC) ծրագրով  Հայաստանում 4 ամիս անցկացնելուց երկու տարի անց, որոշում կայացրեց տեղափոխվել Հայաստան: Այդ օրվանից ի վեր չի էլ մտածել Հայաստանը լքելու մասին: «Ինձ գրավում են մարդիկ, հատկապես երբ գնում եմ շրջաններ: Նրանք շատ ընկերասեր են և բարեհամբույր և անմիջապես քեզ ընդգրկում են իրենց ընտանիքներում: Բացի այդ, Հայաստանն ունի հզոր ներուժ, որը խորապես ուսումնասիրելու կարիք ունի: Լանդշաֆտը հիասքանչ է, սնունդը՝ շատ համեղ», - ժպիտով հավելում է նա:
Օսկարի և նրա կազմակերպության համար  «Էկո-ձեռնարկատերերը՝ հանուն բնության» միջոցառմանը մասնակցելու հիմնական պատճառը սովորելն է, իսկ ավելի կոնկրետ՝ սովորել Հայաստանից:  «Մենք ցանկանում ենք պարզել, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում:  Ոչնչից սկսելու փոխարեն մենք նախընտրում ենք համագործակցել այլ ձեռնարկատերների հետ, կիսել նրանց հետ մեր գաղափարները: Երկրորդ պատճառը՝ ոգեշնչվելն է: Մյուս կազմակերպությունների փորձը մեզ նաև կուղղորդի, կփորձենք ինտեգրվել այս ցանցում ևս: Ավելին, այստեղ կպարզենք, թե ի՞նչ կարելի է անել՝ Հայաստանի կանաչ ներուժը համատեղ հզորացնելու  նպատակով»:

Ecotourism: The Far-Reaching Potential of the Unkown Kapan Region
''Armenia is a small country with big potential. Not only in the capital, but also in the rest of the regions. We want  to represent southern Armenia because we are afraid that a lot of the solutions might happen only in Yerevan'', Oscar Alvarado, the Senior Environmental Specialist of ARK Armenia said.
ARK Armenia is the first organization dedicated to developing ecotourism in Southern Armenia, specifically in Kapan, the regional center of the Syunik Province. The 31 years old Canadian became heavily involved with ARK Armenia from the beginning, a year and a half ago.
Particularly out of Yerevan, he would say: ''Sources of energy are limited: there is the nuclear and the wood. And we know that deforestation is a big issue here. So ARK wants to show and protect the best of Armenia, its nature. And nature is located out of Yerevan.''
The project germinated in Armen Kazaryan and his wife Siranush Vardanyan’s mind while living in Sochi. The city located on the Black Sea coast attracts many tourists because of its nature. Why not Kapan, the place of birth of Armen ? At that moment, the adventure began: ''One of the facts is that Armenia has a good number of tourists, but very few of them go to Kapan. We have statistics: one percent of all tourists that have come to Armenia actually go further than Tatev. So they decided to build the infrastructure, to mark Kapan as a touristic destination'', explained Oscar.
For hikers, cyclists, independant travelers, Kapan is the perfect place to be.  In addition to a rich historical and cultural heritage, the region has an amazing diversity of landscape, flora and fauna. It has the largest area of forests in Armenia as well as four out of eight biosphere national parks and reserves in the country. At the moment, ARK has two functioning ecocamps, one in Kapan, the other in Arajadzor village. These camps are built for tourists and for volunteers to stay. They are made from recycled materials, they include permaculture gardens to grow food and tourists and volunteers can help grow and then eat. In addition, ARK have mapped over 100 km of hiking trails in the Kapan region.
One and a half year later, they have made very encouraging strides: ''We get revenue from two elements. First is ecotourism. It includes guides, hiking, cycling, volunteering.The volunteers come to the camp and they are farming, some people built us as stove made of clay that is more efficient than a normal stove. Second is consulting. We offer expertise and help as consultant for green ideas such as the use of rewable energy'',  Oscar Alvarado said.
The unfailing smile that carries Oscar shows his motivation in the organization’s project. Passionate about nature and sustainable development, Oscar decided to move in Armenia two years ago after a four months experience with Armenian Volunteer Corps (AVC). Since then, he doesn’t want to leave the country: ''The people is the best thing, especially when you go to the regions. They are friendly and nice, you feel like family immediately. Then the potential of Armenia, there is so much to explore inside. The landscape is gorgeous and the food is great!'' enumerates Oscar with a laugh.
For Oscar and his organization, the most important thing in the ''Ecopreneurs for Climate" - Yerevan, is learning, more specifically, learning from Armenia. ''We would like to find out what is going on with Armenia. Instead of starting from zero, we would like to partner with the other entrepreneurs, share our ideas.'' The second point would be inspiration: ''When we get to know what everybody is doing, the question will be ''where do we fit ?'' What can we do together to boost the green potential of Armenia?'', - Oscar concluded.