Արցախում սահմանադրական փոփոխությունների քարոզարշավն ընթանում է բնական հունով․ փաստում են «կողմ» և «դեմ» քաղաքական ուժերը
Փետրվարի 20-ին նախատեսված սահմանադրական հանրաքվեն այսօր թերևս ամենաակտուալ հարցն է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Ինչպես կողմ, այնպես էլ դեմ քաղաքական ուժերն այս օրերին հանդիպումներ են անցկացնում բնակչության հետ՝ ներկայացնելով փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումը:
Ստեղծվել է իրազեկման շտաբ: Գործում են «ԱՅՈ»-ի և «ՈՉ»-ի շտաբները: «Հանդիպում ենք քաղաքացիների հետ՝ ներկայացնելով փոփոխությունները և բացատրելով, թե նոր սահմանադրության ընդունումն ինչով է պայմանավորված, պետական կառավարման համակարգում ինչ փոփոխություններ են նախատեսվում և ինչպես են դրանք կատարվելու: Ներկայացնում ենք նոր սահմանադրության առավելությունները», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ Աժ պատգամավոր, «ԱՅՈ» շտաբի ներկայացուցիչ Գագիկ Պետրոսյանը:
«Ոչ»-ի շտաբի ներկայացուցիչ պատգամավոր Հայկ Խանումյանն, իր հերթին նշելով, որ քարոզարշավն ընթանում է սովորական հունով և երկու կողմերն էլ անց են կացնում հանդիպումներ, ընդգծեց, որ այն խորհրդարանական ընտրությունների պես ակտիվ չէ։ «Սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ ավելի քիչ հնարավորություններ կան, քան խորհրդարանական ընտրություններին: Օրինակ, խորհրդարանական ընտրություններին մասնակից կուսակցություններն Արցախի Հանրայինով անվճար և վճարովի եթերից օգտվելու հնարավորություն ունեին, ինչը բացակայում է հանրաքվեի ժամանակ: Սա մեծապես կրճատում է հատկապես մեր քարոզչական հնարավորությունները, քանզի Արցախի Հանրայինը տեղեկատվություն հասցնելու ամենաազդեցիկ միջոցն է»,- ասել է Խանումյանը:
«Մենք հիմնականում հանդիպումներ անցկացնում ենք Ստեփանակերտում, շրջկենտրոնների բնակիչներին քարոզում ենք հեռախոսազանգերի միջոցով, Ստեփանակերտում տարածում ենք քարոզչական թերթիկներ և պաստառներ:  Կուսակցական սկզբնական կառույցների վրա ենք թողել գյուղերում բնակչության տեղեկացումը: Տպագրել ենք ԴԵՄ քվեարկելուն ուղղված մեր հիմնական փաստարկներն ընդգրկող քարոզչական թերթիկ, գունավոր պաստառներ, ինչը ներառում է ԴԵՄ քվեարկելու կոչ և մեր հիմնական կարգախոսը` «իշխանությունը քոնն է, մի' զիջիր այն ուրիշին», - նշել է պատգամավորը:

Кампания по конституционным изменениям в Карабахе проходит нормально, утверждают силы "за" и "против"
Kонституционный референдум, намеченный в Карабахе на 20 февраля 2017 года, пожалуй, является наиболее актуальным вопросом в Нагорно-Карабахской Республике. Все политические силы - как "за", так и "против" - в настоящее время проводят встречи с населением, представляя свои мнения по проекту поправок в Конституцию НКР, согласно которым Карабах должен стать президентской страной. "Встречаемся с гражданами, представляя изменения и объясняем, чем обусловлено принятие новой Конституции, какие изменения планируются в государственном управлении и как они будут происходить. Также приводим преимущества новой Конституции", - в беседе с ИАА "Армедиа" об этом сказал депутат Национального Собрания НКР, представитель штаба "Да" Гагик Петросян.
Депутат парламента НКР, представитель штаба "Нет" Айк Ханумян, отмечая, что обе стороны проводят встречи с населением, подчеркивает, что кампания не так активна, как во время парламентских выборов: "В ходе конституционного референдума для проведения агитации существует меньше возможностей, чем бывает, скажем, во время парламентских выборов. Например, стороны, участвующие в парламентских выборах в Арцахе, имеют возможность пользоваться бесплатным или платным эфиром на Общественном телевидении, что отсутствует во время референдума. Это значительно снижает шансы нашей кампании, так как Арцахское Общественное ТВ - самое мощное средство донесения информации".
"Мы в основном проводим встречи в Степанакерте, в региональных центрах агитируем жителей посредством телефонных звонков, в столице распространяем рекламные листовки и плакаты. Мы напечатали агитационные листовки с нашими основными аргументами для голосования против поправок в Конституцию, также распространяем плакаты с призывом голосовать "против" и с нашим основным лозунгом "власть твоя, не уступай ее другому"", - отметил депутат в интервью нашему агентству.