Ամերիկահայերը դատապարտել են Ռիչարդ Հոգլանդի հայտարարությունը
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) դատապարտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդի հայտարարությունը՝ այն «բացարաձակապես անընդունելի» և «ձախողման դատապարտված» համարելով: Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
Հոգլանդի ներկայացրած Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման 6 կետերը կոչ էին անում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ «օկուպացված տարածքները» վերադարձնել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
«Վարչակազմը ներկայացնում է Արցախի ոչնչացման ևս մեկ անխոհեմ բաղադրատոմս՝ հավանաբար ակնկալելով, թե մենք չենք հասկանում Հայաստանի պատմությունը, թե մեզ Արցախի հետ 100-տոկոսանոց համերաշխությունը չի բավականացնի, և որ մեր աշխարհաքաղաքական շահերում ոչ մի իմաստ չկա: Մի խոսքով՝  մենք տխմարներ ենք: Բացարձակապես անընդունելի է և ձախողման է դատապարտված», - Armenian Weekly-ի հետ զրույցում հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Նրա խոսքով՝ հայտարարությունը խրախուսում է «ավելի ագրեսիվ դարձող Ադրբեջանին» և Արցախի համար վտանգներ է ստեղծում: «Ցավոք, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր համանախագահ Էնդրյու Շոֆերին իրավասություններ տրամադրելու փոխարեն, վարչակազմը սկզբից ևեթ նրան ծանր վիճակում է դրել՝ ներկայացնելով խեղաթյուրված և կեղծ շրջանակներ, որոնք հակասում են ամերիկյան արժեքներին և խափանում են ԱՄՆ ազգային շահերը ամուր խաղաղության և ժողովրդավարության հաստատման գործում»,- հավելել է նա:

Армяне Америки осудили заявление Ричарда Хогланда
Армянский национальный комитет Америки (АНКА) осудил заявление сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Ричарда Хогланда, назвав его "совершенно неприемлемыми" и "обреченными на провал. Об этом передает News.am.
Шесть пунктов урегулирования, представленные Хогландом, призывают, кроме прочего, "вернуть оккупированные территории" вокруг Карабаха под контроль Азербайджана.
"Администрация представляет еще один безрассудный рецепт уничтожения Арцаха, похоже ожидая, что мы не знаем историю Армении, что нам не хватает стопроцентной солидарности с Арцахом, и что в наших геополитических интересах нет никакого смысла. Одним словом, мы идиоты. Совершенно неприемлемо и обречено на провал", - заявил исполнительный директор АНКА Арам Амбарян в беседе с Armenian Weekly.
По словам Амбаряна, заявление поощряет "все более агрессивный Азербайджан" и создает риски для Арцаха.  "К сожалению, вместо того, чтобы представить полномочия новому сопредседателю Минской группы ОБСЕ Эндрю Шоферу, администрация с самого начала поставила его в сложную ситуацию, представив искаженные и фальшивые рамки, которые противоречат американским ценностям и подрывают национальные интересы США в установлении прочного мира и демократии", - добавил он.