Ամերիկահայերը դատապարտել են Ռիչարդ Հոգլանդի հայտարարությունը
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) դատապարտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդի հայտարարությունը՝ այն «բացարաձակապես անընդունելի» և «ձախողման դատապարտված» համարելով: Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
Հոգլանդի ներկայացրած Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման 6 կետերը կոչ էին անում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ «օկուպացված տարածքները» վերադարձնել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
«Վարչակազմը ներկայացնում է Արցախի ոչնչացման ևս մեկ անխոհեմ բաղադրատոմս՝ հավանաբար ակնկալելով, թե մենք չենք հասկանում Հայաստանի պատմությունը, թե մեզ Արցախի հետ 100-տոկոսանոց համերաշխությունը չի բավականացնի, և որ մեր աշխարհաքաղաքական շահերում ոչ մի իմաստ չկա: Մի խոսքով՝  մենք տխմարներ ենք: Բացարձակապես անընդունելի է և ձախողման է դատապարտված», - Armenian Weekly-ի հետ զրույցում հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Նրա խոսքով՝ հայտարարությունը խրախուսում է «ավելի ագրեսիվ դարձող Ադրբեջանին» և Արցախի համար վտանգներ է ստեղծում: «Ցավոք, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր համանախագահ Էնդրյու Շոֆերին իրավասություններ տրամադրելու փոխարեն, վարչակազմը սկզբից ևեթ նրան ծանր վիճակում է դրել՝ ներկայացնելով խեղաթյուրված և կեղծ շրջանակներ, որոնք հակասում են ամերիկյան արժեքներին և խափանում են ԱՄՆ ազգային շահերը ամուր խաղաղության և ժողովրդավարության հաստատման գործում»,- հավելել է նա:

Armenian Americans Condem Richard Hoagland’s Recommendations for the Peace process
The Armenian National Committee of America (ANCA) has blasted the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group interim U.S. Co-Chair Ambassador Richard Hoagland’s recommendations for Karabagh peace process, calling them "totally unacceptable" and a "non-starter."
The six points included a call for the "occupied territories" surrounding Karabagh to be returned to Azerbaijani control.
"The Administration is tossing out another reckless recipe for Artsakh’s destruction, expecting, it seems, that we don’t understand Armenian history, that we lack 100% solidarity with Artsakh, and that we have no sense at all of our geo-political interests. In a word, that we are idiots. Totally unacceptable. A non-starter," said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA in his comments to the Armenian Weekly.
Hamparian went on to say that the "light rewrite" of the unbalanced Madrid Principles heavily rewards an "increasingly aggressive Azerbaijan" and puts all the risks on the Republic of Artsakh.
"Sadly, rather than empowering incoming OSCE Europe Minsk Group U.S. Co-Chair Andrew Schofer, the Administration has handicapped him from the start with a fatally flawed framework, one that runs counter to our American values and undermines our national interest in a durable and democratic peace," Hamparian added in comments made on ANCA’s official Facebook page.