Ինչո՞ւ են ԱՄՆ-ը և Իսրայելն որոշել լքել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն
Պաղեստինը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ից դուրս գալու ԱՄՆ որոշումն անվանել է ծայրահեղ քաղաքականացված: «Մենք զղջում ենք ՅՈւՆԵՍԿՕ-ից դուրս գալու ԱՄՆ-ի ծայրահեղ քաղաքական և սխալ որոշման համար, որն ուղղված է կազմակերպության գործունեության և մշակութային, կրթական և ժառանգության հարցերի վրա կենտրոնացումը սահմանափակելուն», - հայտարարել է Պաղեստինի ԱԳ նախարարությունը:
Հիշեցնենք, նախօրեին ԱՄՆ-ը հայտարարել է, որ լքում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն և 2019 թվականից կազմակերպությունում ներկայացված կլինի որպես դիտորդ: ԱՄՆ-ի հայտարարությանը հետևել էր կառույցը լքելու մտադրության մասին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հայտարարությունը:
Նշենք, որ սա կառույցում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի առաջին դեմարշը չէ: Այսպես, 2011 թվականին, երբ Պաղեստինը դարձավ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի լիիրավ անդամ, Իսրայելը դադարեցրեց իր անդամակցությունը, իսկ ԱՄՆ-ը՝ անդամավճարների փոխանցումը (2011 թվականից  ի վեր չի վճարում): Ավելի վաղ՝ 1984 թվականին, երբ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Արևմտյան ափի Հեբրոն քաղաքի պատմական մասը ճանաչեց Պաղեստինի մշակութային ժառանգության մաս, ԱՄՆ-ը դադարեցրեց կառույցին իր անդամակցությունը, որը վերականգնեց միայն 2002 թվականին:
Չնայած դաշնակիցների այդ քայլին՝ կառույցն իր վերաբերմունքը չի փոխել: Այսպես, 2016 թվականին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն բանաձև էր ընդունել այն մասին, որ Տաճարի լեռը բացառապես մուսուլմանական սրբավայր է: Կառույցին դեմարշ հայտարարելու Իսրայելի և ԱՄՆ-ի որոշումն այս անգամ տեղի է ունենում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի ընտրությունների ֆոնին: Այսպես, ամենահավանական թեկնածուներն են Կատարի և Ֆրանսիայի ներակայցուցիչները (վերջինս մարոկկացի է): Սա ամենայն հավանականությամբ Իսրայելում լուրջ սպառնալիք են համարում իրենց շահերի համար: Սակայն հետաքրքիր է, որ այս կապակցությամբ իր բողոքն առաջինն և առավել կտրուկ արտահայտում է ԱՄՆ-ը, ոչ թե՝ Իսրայելը:
Կարծում ենք, որ և՛ Վաշինգտոնը, և՛ Թել-Ավիվը հստակ գիտակցում են, որ իրենց այդ քայլը ցանկալի արդյունք չի ունենալու՝ հաշվի առնելով նախորդ փորձերը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համար ԱՄՆ անդամակցության դադարեցումն առանձնապես մեծ կորուստ չի լինի՝ հաշվի առնելով, որ վերջինս արդեն երկար տարիներ չի վճարում անդամավճարները:
Ակնհայտորեն, ԱՄՆ-ի գործողությունները նաև այլ նպատակ են հետապնդում սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ժամանակ Թրամփն ակտիվորեն առաջ էր տանում կազմակերպությունում բարեփոխումներ իրականացնելու հարցը, այժմ ԱՄՆ-ը, դուրս գալով ՅՈւՆԵՍԿՕ-ից հայտարարում է, որ կվերադառնա միայն բարեփոխումներ իրականացնելու դեպքում: Սա հստակ ազդանշան է ՄԱԿ-ի և միջազգային հանրության համար ընդհանրապես, որ ԱՄՆ-ը կարող է վճռական գործողությունների դիմել, եթե զարգացումներն իր ծրագրած ընթացքը չստանան: Սակայն Վաշինգտոնի նման գործելաոճը կարող է հանգեցնել վերջինիս միջազգային մեկուսացման, ինչի մասին արդեն խոսում են բազմաթիվ վերլուծաբաններ:
Միավորված ազգերի Կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպություն (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO)՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության հատուկ գործակալություն, որը հիմնվել է 1945 թվականին։ Նրա հաստատված նպատակն է համերաշխության և անվտանգության օժանդակությունը՝ կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում միջազգային համագործակցության խրախուսման միջոցով՝ համընդհանուր հարգանքի և արդարության տարածման համար։ Կազմակերպության գլխավոր վարչությունը գտնվում է Փարիզում։

Почему США и Израиль решили уйти из ЮНЕСКО?
Палестина сожалеет о "невероятно политическом" решении США выйти из ЮНЕСКО, однако считает, что организация сможет пережить такой поступок Соединенных Штатов. "Мы сожалеем об этом решении, оно является крайне политическим и направлено на ограничение деятельности организации и ее фокуса на вопросах культуры, образования и наследия. Мы уверены, что организация сможет пережить такое поведение, как и раньше она переживала подобные запугивания", - заявил РИА Новости представитель МИД Палестины.
Накануне США заявили о решении выйти из ЮНЕСКО. Страна будет оставаться членом ЮНЕСКО до 31 декабря 2018 года, а с 2019 года будет находиться в статусе наблюдателя в этой международной организации. Вслед за этим о своем намерении покинуть организацию объявил Израиль.
Отметим, что это не первый демарш Соединенных Штатов и Израиля против организации. Так, в 2011 году, когда Палестина стала полноправным членом ЮНЕСКО, Израиль прекратил свое членство, а Соединенные Штаты - перечисление своих членских взносов (не платят с 2011 года).
Ранее, в 1984 году, когда ЮНЕСКО признала историческую часть города Хеврон на Западном берегу частью палестинского культурного наследия, Соединенные Штаты прекратили свое членство в организации, которая была восстановлена только в 2002 году. Несмотря на эти шаги союзников, организация не изменила своего отношения по этому вопросу. Так, в 2016 году ЮНЕСКО приняла резолюцию о том, что Храмовая гора является исключительным мусульманским святилищем. Решение Израиля и Соединенных Штатов объявить демарш против организации на этот раз происходит на фоне выборов Генерального директора ЮНЕСКО: наиболее вероятными кандидатами являются представители Катара и Франции (с марокканскими корнями). Скорее всего, Израиль считает это серьезной угрозой для своих интересов. Однако интересно, что первым и наиболее резким образом свое недовольство выразили Соединенные Штаты, а не Израиль.
Считаем, что и Вашингтон, и Тель-Авив четко осознают, что их шаг не будет иметь желаемого результата, учитывая их предыдущие попытки. Прекращение членства США в ЮНЕСКО не будет серьезной потерей, учитывая, что США не платили членские взносы в течение многих лет.
Действия США очевидно преследуют еще одну цель: на Генеральной Ассамблее ООН в Нью-Йорке в сентябре Трамп подчеркивал необходимость реформ в организации. Теперь США, выйдя из ЮНЕСКО, заявляют, что вернутся только в случае проведения реформ в организации. Это - явный сигнал для Организации Объединенных Наций и международного сообщества в целом в том, что Соединенные Штаты могут предпринять решительные действия, если ход развития тех или иных событий им не понравится. Однако такое поведение Вашингтона может привести к его международной изоляции, о чем уже говорят многие аналитики.
Напомним: ЮНЕСКО - специализированное учреждение Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры. Цели, декларируемые организацией, - это содействие укреплению мира и безопасности за счет расширения сотрудничества государств и народов в области образования, науки и культуры.