Ինչո՞ւ են ԱՄՆ-ը և Իսրայելն որոշել լքել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն
Պաղեստինը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ից դուրս գալու ԱՄՆ որոշումն անվանել է ծայրահեղ քաղաքականացված: «Մենք զղջում ենք ՅՈւՆԵՍԿՕ-ից դուրս գալու ԱՄՆ-ի ծայրահեղ քաղաքական և սխալ որոշման համար, որն ուղղված է կազմակերպության գործունեության և մշակութային, կրթական և ժառանգության հարցերի վրա կենտրոնացումը սահմանափակելուն», - հայտարարել է Պաղեստինի ԱԳ նախարարությունը:
Հիշեցնենք, նախօրեին ԱՄՆ-ը հայտարարել է, որ լքում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն և 2019 թվականից կազմակերպությունում ներկայացված կլինի որպես դիտորդ: ԱՄՆ-ի հայտարարությանը հետևել էր կառույցը լքելու մտադրության մասին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հայտարարությունը:
Նշենք, որ սա կառույցում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի առաջին դեմարշը չէ: Այսպես, 2011 թվականին, երբ Պաղեստինը դարձավ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի լիիրավ անդամ, Իսրայելը դադարեցրեց իր անդամակցությունը, իսկ ԱՄՆ-ը՝ անդամավճարների փոխանցումը (2011 թվականից  ի վեր չի վճարում): Ավելի վաղ՝ 1984 թվականին, երբ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Արևմտյան ափի Հեբրոն քաղաքի պատմական մասը ճանաչեց Պաղեստինի մշակութային ժառանգության մաս, ԱՄՆ-ը դադարեցրեց կառույցին իր անդամակցությունը, որը վերականգնեց միայն 2002 թվականին:
Չնայած դաշնակիցների այդ քայլին՝ կառույցն իր վերաբերմունքը չի փոխել: Այսպես, 2016 թվականին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն բանաձև էր ընդունել այն մասին, որ Տաճարի լեռը բացառապես մուսուլմանական սրբավայր է: Կառույցին դեմարշ հայտարարելու Իսրայելի և ԱՄՆ-ի որոշումն այս անգամ տեղի է ունենում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի ընտրությունների ֆոնին: Այսպես, ամենահավանական թեկնածուներն են Կատարի և Ֆրանսիայի ներակայցուցիչները (վերջինս մարոկկացի է): Սա ամենայն հավանականությամբ Իսրայելում լուրջ սպառնալիք են համարում իրենց շահերի համար: Սակայն հետաքրքիր է, որ այս կապակցությամբ իր բողոքն առաջինն և առավել կտրուկ արտահայտում է ԱՄՆ-ը, ոչ թե՝ Իսրայելը:
Կարծում ենք, որ և՛ Վաշինգտոնը, և՛ Թել-Ավիվը հստակ գիտակցում են, որ իրենց այդ քայլը ցանկալի արդյունք չի ունենալու՝ հաշվի առնելով նախորդ փորձերը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համար ԱՄՆ անդամակցության դադարեցումն առանձնապես մեծ կորուստ չի լինի՝ հաշվի առնելով, որ վերջինս արդեն երկար տարիներ չի վճարում անդամավճարները:
Ակնհայտորեն, ԱՄՆ-ի գործողությունները նաև այլ նպատակ են հետապնդում սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ժամանակ Թրամփն ակտիվորեն առաջ էր տանում կազմակերպությունում բարեփոխումներ իրականացնելու հարցը, այժմ ԱՄՆ-ը, դուրս գալով ՅՈւՆԵՍԿՕ-ից հայտարարում է, որ կվերադառնա միայն բարեփոխումներ իրականացնելու դեպքում: Սա հստակ ազդանշան է ՄԱԿ-ի և միջազգային հանրության համար ընդհանրապես, որ ԱՄՆ-ը կարող է վճռական գործողությունների դիմել, եթե զարգացումներն իր ծրագրած ընթացքը չստանան: Սակայն Վաշինգտոնի նման գործելաոճը կարող է հանգեցնել վերջինիս միջազգային մեկուսացման, ինչի մասին արդեն խոսում են բազմաթիվ վերլուծաբաններ:
Միավորված ազգերի Կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպություն (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO)՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության հատուկ գործակալություն, որը հիմնվել է 1945 թվականին։ Նրա հաստատված նպատակն է համերաշխության և անվտանգության օժանդակությունը՝ կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում միջազգային համագործակցության խրախուսման միջոցով՝ համընդհանուր հարգանքի և արդարության տարածման համար։ Կազմակերպության գլխավոր վարչությունը գտնվում է Փարիզում։

Why Did the US and Israel Decide to Leave UNESCO?
Palestine regrets the "incredibly political" decision by the US to withdraw from UNESCO, but believes that the organization will be able to survive such an act by the United States.
"We regret this decision, it is extremely political and is aimed at limiting the activities of the organization and its focus on issues of culture, education and heritage. We are confident that the organization will be able to survive such behavior as it used to experience such intimidation," representative of the Ministry of Foreign Affairs of Palestine told RIA Novosti.
It should be noted that a few days ago the United States announced a decision to withdraw from UNESCO. The country will remain a member of UNESCO until December 31, 2018, and from 2019 will be have the status of observer. Following this, Israel announced its intention to withdraw from the organization.
It should be mentioned that this is not the first demarche of the United States and Israel against the organization. Thus, in 2011, when Palestine became a full member of UNESCO, Israel ceased its membership, and the United States - the transfer of its membership fees.
Earlier, in 1984, when UNESCO recognized the historic part of the city of Hebron in the West Bank as part of the Palestinian cultural heritage, the United States ceased its membership in the organization, which was restored only in 2002.
Despite these steps of the US and Israel, the organization has not changed its attitude on the issue. So, in 2016, UNESCO adopted a resolution that the Temple Mount is an exclusive Muslim sanctuary.
The decision of Israel and the United States to declare a demarche against the organization this time takes place against the background of the election of the Director-General of UNESCO: the most likely candidates are representatives of Qatar and France (with Moroccan roots). Most likely, Israel considers this a serious threat to its interests. However, it is interesting that the United States, not Israel, expressed its dissatisfaction the first and in most dramatic way.
Undoubtedly, both Washington and Tel Aviv clearly realize that their move will not have the desired result, given their previous attempts. Termination of US membership in UNESCO will not be a serious loss, given that the US has not paid membership fees for many years. US actions obviously have another goal: at the UN General Assembly in New York in September, Trump stressed the need of reforms in the organization. Now the USA, leaving UNESCO, declares that it will return only in case of carrying out reforms in this organization. This is a clear signal to the United Nations and the international community as a whole that the United States can take decisive action if it does not like the course of development. However, such behavior of Washington can lead to its international isolation, as many analysts already say.