Փաշինյանը հավատարիմ է Ղարաբաղի վերաբերյալ բանակցությունների իր սկզբունքին. Ռուբեն Ռուբինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախկինում արդեն հայտարարել է այն մասին, որ Ղարաբաղի հարցով ինքը բանակցություններ կվարի ներկայացնելով բացառապես Հայաստանի դիրքորոշումը, այլ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, և նա այս սկզբունքին հավատարիմ է: Հունվարի 16-ին Ազգային ժողովում այս մասին ասաց Արտաքին հարաբերությունների հարցերով ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու, «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը, հայտնում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունները շարունակում են մնալ հայկական կողմի օրակարգում: «Դուշանբեում Փաշինյանի և Ալիևի միջև ոչ պաշտոնական զրույցի ենթատեքստում ոչ մի հակասություն չկա: Ըստ էության, հարցն այն է, որ շփման գծում կողմերի միջև զինված բախումները բացառվեն: Ըստ էության, հենց այդ շփման արդյունքում էլ ստեղծվեց Երևանի և Բաքվի միջև հատուկ կապը, որը թույլ տվեց, համենայնդեպս այս փուլում, լարվածությունը զգալիորեն թուլացնել»,- նշեց Ռուբինյանը:
Նա, միաժամանակ, հրաժարվեց մեկնաբանել ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի Հայաստան այցի ժամանակ կատարած հայտարարությունները ցավոտ զիջումների մասին, որոնց հայկական կողմը պետք է գնա ընտրություններում Փաշինյանի կուսակցության մանդատ ստանալուց հետո:

Рубен Рубинян: Пашинян привержен своему принципу по переговорам по Карабаху
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее уже заявлял о том, что он будет вести переговоры по Карабаху, представляя исключительно позицию Армении, а не Нагорного Карабаха, и он привержен этому принципу.  Как передает News.am, об этом в Национальном Собрании Армении 16 января заявил кандидат в председатели постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям, депутат от блока "Мой шаг" Рубен Рубинян.
По его словам, соглашения, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге, продолжают оставаться в повестке армянской стороны. "Никаких противоречий в контексте неформальной беседы между Пашиняном и Алиевым в Душанбе нет. По сути, вопрос заключался в том, чтобы исключить боестолкновения между сторонами на линии соприкосновения. И, по сути, в результате этого общения и появилась специальная связь между Ереваном и Баку, которая позволила, по крайней мере, на данном этапе, существенно снизить напряженность", - отметил Рубинян.
Одновременно он отказался прокомментировать заявления советника президента США по национальной безопасности Джона Болтона во время его визита в Армению относительно болезненных уступок, на которые должна пойти армянская сторона после получения мандата на выборах партией Пашиняна.