Դանիայի թագավորական ընտանիքը զարմացած Է Դոնալդ Թրամփի՝ Դանիա այցը հետաձգելու որոշումից
Դանիայի թագավորական ընտանիքը զարմացած Է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Կոպենհագեն այցը հետաձգելու որոշումից: Այդ մասին, ՌԻԱ Նովոստի-ի փոխանցմամբ, հայտարարել Է թագավորական տան ներկայացուցիչ Լինե Բալեբյուն:
Ավելի վաղ Թրամփը Twitter-ի իր էջում գրառում էր արել այն մասին, որ հետաձգում Է Դանիա այցն այն պատճառով, որ Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիքսենը չի ցանկանում քննարկել Միացյալ Նահանգների կողմից Գրենլանդիան գնելու գաղափարը: Այցը նախատեսված Էր սեպտեմբերի 2-3-ը:
«Դա անսպասելի Էր: Մենք այլևս ոչինչ չունենք ասելու այդ հարցի շուրջ»,- մեկնաբանել Է այդ որոշումը Բալեբյուն դանիական DR հրատարակությանը: Թրամփի այցը պետք Է կայանար Դանիայի Մարգրետե Բ թագուհու հրավերով: Պլանավորված Էր, որ թագուհին կընդունի ԱՄՆ նախագահին նրա ուղևորության ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ անցյալ շաբաթ մամուլում հայտնվեց տեղեկություն այն մասին, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հետաքրրքրված է Գրենլանդիայի ձեռքբերմամբ: Դա այնուհետև հաստատեց Դոնալդ Թրամփը: Սակայն ի պատասխան՝ պաշտոնական Կոպենհագենը հայտարարեց, որ Գրենլանդիան չի վաճառվում:

Решение Дональда Трампа отложить визит в Копенгаген удивил королевскую семью Дании
Королевская семья Дании удивлена решением президента США Дональда Трампа отложить визит в Копенгаген, заявила представитель королевского дома Лине Баллебю. Об этом передает РИА Новости.
Ранее Трамп написал в своем Twitter, что переносит визит в Данию из-за того, что датский премьер-министр Метте Фредериксен не хочет обсуждать его идею о приобретении Соединенными Штатами Гренландии. Визит намечался на 2-3 сентября.
"Это было неожиданно. Больше нам пока нечего сказать по этому вопросу", - прокомментировала это решение Баллебю датскому изданию DR.
Визит Трампа должен был состояться по приглашению королевы Дании Маргрете II. Планировалось, что королева примет американского президента в ходе его поездки.
Напомним, что ранее в ряде СМИ появилась информация о том, что Трамп рассматривает покупку Гренландии, которая входит в состав Дании с правами широкой автономии. Позднее президент США подтвердил, что интересовался покупкой острова. В Гренландии на это заявили, что остров не продается, в Копенгагене выразили надежду, что Трамп пошутил, а саму идею продажи назвали абсурдной.