Թրամփը քննարկել է Իրանի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման հարցը. Bloomberg
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիտարկել է Իրանի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման հարցը, ինչն ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի կողմից բացասական կտրուկ արձագանք է ստացել, հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Գործակալության տեղեկությամբ՝ Թրամփն ուսումնասիրում էր պատժամիջոցների ռեժիմը թուլացնելու հարցն Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի հետ հանդիպումը համաձայնեցնելու համար:
Նշվում է, որ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը կողմ է արտահայտվել պատժամիջոցների մեղմացման գաղափարին՝ որպես բանակցությունները վերսկսելուն ուղղված քայլ։ Նույն օրն ավելելի ուշ Թրամփը որոշել է Բոլթոնին ազատել աշխատանքից։
Գործակալությունը նաև նշում է, որ Սպիտակ տունն արդեն սկսել է Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Ռոուհանիի հետ Թրամփի հանդիպման նախապատրաստումը։

Трамп рассматривал возможность смягчения санкций в отношении Ирана
Президент США Дональд Трамп рассматривал возможность смягчения санкций в отношении Ирана, однако это вызвало резко негативную реакцию у Джона Болтона, занимавшего пост советника по нацбезопасности. Об этом, как передает RT, сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
По информации агентства, Трамп изучал вариант ослабления санкционного режима, чтобы согласовать встречу с президентом Ирана Хасаном Рухани.
Отмечается, что министр финансов США Стивен Мнучин в понедельник, 9 сентября, сообщил президенту, что поддерживает смягчение санкций как способ возобновить переговоры с Ираном. Позднее в этот же день Трамп принял решение отправить Болтона в отставку.
Агентство также информирует, что Белый дом уже приступил к проработке возможной встречи в Нью-Йорке лидеров США и Ирана.