Թրամփը քննարկել է Իրանի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման հարցը. Bloomberg
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիտարկել է Իրանի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման հարցը, ինչն ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի կողմից բացասական կտրուկ արձագանք է ստացել, հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Գործակալության տեղեկությամբ՝ Թրամփն ուսումնասիրում էր պատժամիջոցների ռեժիմը թուլացնելու հարցն Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի հետ հանդիպումը համաձայնեցնելու համար:
Նշվում է, որ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը կողմ է արտահայտվել պատժամիջոցների մեղմացման գաղափարին՝ որպես բանակցությունները վերսկսելուն ուղղված քայլ։ Նույն օրն ավելելի ուշ Թրամփը որոշել է Բոլթոնին ազատել աշխատանքից։
Գործակալությունը նաև նշում է, որ Սպիտակ տունն արդեն սկսել է Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Ռոուհանիի հետ Թրամփի հանդիպման նախապատրաստումը։

President Donald Trump discussed easing sanctions on Iran to help secure a meeting with Iranian President Hassan Rouhani later this month, prompting then-National Security Advisor John Bolton to argue forcefully against such a step, according to three people familiar with the matter, Bloomberg reports.
After an Oval Office meeting on Monday when the idea came up, Treasury Secretary Steven Mnuchin voiced his support for the move as a way to restart negotiations with Iran, some of the people said. Later in the day, Trump decided to oust Bolton, whose departure was announced Tuesday.
The White House has started preparations for Trump to meet with Rouhani this month in New York on the sidelines of the annual United Nations General Assembly the week of Sept. 23, according to the people. It’s far from clear if the Iranians would agree to talks while tough American sanctions remain in place.