Արցախի նախագահի ֆավորիտ թեկնածուներն ու քաղաքական ուժերը համակարծիք են Արցախի կարգավիճակի հարցում
2020թ. մարտի 31-ին նշանակված Արցախի համապետական ընտրություններին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն իրականացրել է Արցախի նախագահի թեկնածուների և ԱԺ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերի հավաքագրում և աղյուսակավորում ըստ երկու գերակայությունների՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորում և Հայաստան-Արցախ հարաբերություններ: Աղյուսակին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:
Ստորև կանդրադառնանք, ըստ սոցիալական հարցումների, ֆավորիտ թեկնածուների և քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերում տեղ գտած Արցախի կարգավիճակի հարցի վերաբերյալ մոտեցումներին:
Հիմք են ընդունվել մարտի 19-ին «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի կողմից հրապարակված սոցիալական հարցման տվյալները, համաձայն որոնց ֆավորիտների թվում են Արայիկ Հարությունյանը, Մասիս Մայիլյանը, Վիտալի Բալասանյանը, Աշոտ Ղուլյանը: Ազգային Ժողով մտնելու հնարավորություն ունեն «Ազատ Հայրենիք» կուսակցությունը,  «Միասնական Հայրենիք» կուսակցությունը, «Արդարություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությունը, «Նոր Արցախ» կուսակցությունների դաշինքը:
Բոլոր ֆավորիտ թեկնածուների ու քաղաքական ուժերի ծրագրում կարևորվում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքի հանդեպ հարգանքն ու բոլորի մոտ ընդգծվում է Արցախի անկախության միջազգային ճանաչման կարևորությունը: Սա թույլ է տալիս պնդել, որ կարգավիճակի հարցում կա միասնականություն: Տարբերությունները, թերևս, ելևէջների մեջ են, ավելի հստակ՝ առանձին դետալների ընդգծման:
Արայիկ Հարությունյանի ծրագրում որպես նպատակ նշվում է Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացի ակտիվացումը և Արցախի միջազգային սուբյեկտայնության աստիճանի բարձրացումը:
Աշոտ Ղուլյանի ծրագրում նույնպես կարևորվում է Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն ու ինտեգրումը միջազգային հարաբերություններին: Ծրագրում նշվում է. «Արտաքին քաղաքականության բնագավառում մենք գերակա ենք համարում Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտության արդյունքում ստեղծված անկախ և ինքնիշխան Արցախի Հանրապետության միջազգային իրավական ճանաչումը և միջազգային հանրության հետ ինտեգրումը»։
Վիտալի Բալասանյանի ծրագրում անկախության ճանաչումը դիտարկվում է որպես Արցախի ժողովրդի համար անվտանգության երաշխիք: Անուղղակիորեն, կարգավիճակի հարցին առնչվում է նաև ծրագրի հետևյալ դրույթը ՝ «Հայաստանի և ԱՀ միջև ռազմավարական դաշինքի ձևավորման մասին միջպետական պայմանագրի ստորագրում»: Միջպետական պայմանագրի կնքումն անուղղակիորեն նշանակում է Արցախի սուբյեկտայնության բարձրացում Հայաստանի կողմից՝ քայլ դեպի Արցախի անկախության ճանաչում:
Մասիս Մայիլյանի նախընտրական ծրագրում ընդգծվում է «տարածքներ կարգավիճակի դիմաց» բանաձևի անընդունելիությունը և ընդգծվում է, որ կարգավիճակի հարցն ինքնաբավ է և չի կարող սակարկության առարկա լինել: Դրա հետ մեկտեղ, ի տարբերություն նախորդ երկու թեկնածուների, անկախությունը դիտարկվում է որպես Հայաստանի հետ միացման տանող ճանապարհ: Ծրագրում նշվում է. «Արցախի Հանրապետության փաստացի անկախության միջազգային ճանաչումը ամենևին չի հակասում «Միացում»-ի գաղափարին, այլ նպատակ ունի միջազգայնորեն ճանաչելու Արցախի ինքնիշխան իրավունքը՝ տնօրինելու իր ապագան, ինչը ճանապարհ կհարթի դեպի համայն հայության վերջնանպատակի՝ «Միացում»-ի գաղափարի լիակատար իրականացում»:
Մասիս Մայիլյանին որպես նախագահի թեկնածու աջակցող երկու քաղաքական ուժերի՝ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության և «Նոր Արցախ» կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական ծրագրերում նույնպես հիմնական շեշտը դրվում է Արցախի անկախության ճանաչման վրա՝ Հայաստանին միանալու հեռանկարով:
«Միասնական հայրենիք» կուսակցության ծրագրում նշվում է, որ «ուժը հետամուտ է`ԱՀ երաշխավորված և անվտանգ միջազգային ճանաչմանը՝ վերջնական նպատակ ունենալով մայր հայրենիքին դեյուրե միավորումը՝ ԱՀ սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքների պահպանմամբ»:
«Նոր Արցախ» կուսակցությունների դաշինքի ծրագրում ասվում է, որ կարգավորման շուրջ դաշինքի դիրքորոշումը խարսխված է ԱՀ նախագահի թեկնածու Մասիս Մայիլյանի նախընտրական ծրագրի համապատասխան դրույթներին: Նշվում է, որ «Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն ինքնին պետք է հիմնված լինի Արցախի ժողովրդի հայտարարված իրավունքների իրացման փաստի ճանաչման վրա»:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Արցախյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում ֆավորիտ նախագահի թեկնածուները և խորհրդարանում մանդատ ստանալու հնարավորություն ունեցող քաղաքական ուժերը միակարծիք են այն հարցում, որ Արցախի անկախությունը պետք է միջազգային ճանաչում ստանա, և այլընտրանք կարգավիճակի հարցի լուծմանը չեն տեսնում:

Фавориты предвыборной гонки не видят альтернативы международному признанию независимости Карабаха
В преддверии президентских и парламентских выборов в Республике Арцах, назначенных на 31-ое марта 2020 года, ИАА "Армедиа" собрало предвыборные программы всех кандидатов в президенты и политических сил, участвующих на выборах, и выделило тезисы, касающиеся урегулирования карабахского конфликта и отношений Армения-Арцах. Итоги были представлены нами в виде таблицы.
В данном материале проведем сравнительный анализ предвыборных программ фаворитов выборов относительно их видения дальнейшего статуса Карабаха.
Фавориты были выделены в соответствии с итогами соцопроса, опубликованного независимым социологических центром "Социометр". Согласно опросу, фаворитами среди кандидатов в президенты Арцаха являются Араик Арутюнян, Масис Маилян, Виталий Баласанян, Ашот Гулян. Возможность преодолеть минимальный барьер для вхождения в Национальное Собрание, по мнению социологов, будут иметь блок "Свободная родина", партия "Единая родина", партия "Справедливость и демократия", блок "Новый Арцах".
В предвыборных программах всех фаворитов подчеркивается важность уважения права на самоопределение, все они считают важным международное признание независимости Арцаха. Это позволяет утверждать, что все фавориты одинаково представляют окончательное решение статуса Карабаха. Отличия касаются только определенных оттенков, точнее, подчеркивания тех или иных деталей.
В предвыборной программе Араика Арутюняна в качестве цели отмечается активизация процесса международного признания Республики Арцах и повышения ее международной субъектности.
В программе Ашота Гуляна также придается особое значение международному признанию независимости Арцаха и его интеграции в международные отношения. В предвыборной программе отмечается: "В сфере внешней политики мы считаем приоритетным международное правовое признание независимой и суверенной Республики Арцах, сформированной в результате свободоного волеизъявления народа, и ее интеграцию в международное сообщество".
В программе Виталия Баласаняна признание независимости рассматривается как гарантия безопасности народа Арцаха. Косвенно касается вопроса статуса и следующий тезис - "подписание договора о формирования стратегического союза между Арменией и Республикой Арцах". Подписание межгосударственного соглашения опосредованно означает и повышение субъектности Арцаха со стороны Армении, то есть это шаг к ее признанию.
В предвыборной программе Масиса Маиляна подчеркивается неприемлемость формулы "территории в обмен на статус" и подчеркивается, что вопрос статуса самодостаточен и не может являться предметом торга. Вместе с тем, в отличие от предыдущих двух кандидатов, независимость Арцаха рассматривается кандидатом как путь к объединению с Арменией. В программе отмечается: "Фактическое международное признание независимости Республики Арцах вовсе не противоречит идее "Миацум"(объединения), а преследует цель достичь международного признания суверенного права Арцаха управлять своим будущим, что расчистит дорогу к конечной цели всего армянского народа – к полноценной реализации идеи "Миацум"".
В программах двух политических сил, поддерживающих кандидатуру Маиляна – партии "Единая родина" и блока "Новый Арцах" – также основной акцент ставится на признание независимости Арцаха с перспективой на объединение с Арменией.
В программе партии "Единая родина" говорится, что "политическая сила будет преследовать цель достичь гарантированного и безопасного международного признания Республики Арцах, преследуя окончательную цель де-юре объединиться с родиной, сохранив территории, зафиксированные в Конституции Республики Арцах".
В программе блока "Новый Арцах" говорится, что позиция блока по вопросу урегулирования конфликта основана на соответствующих тезисах программы Масиса Маиляна. Отмечается, что "урегулирование азербайджано-карабахского конфликта само по себе должно быть основано на признании факта реализации заявленных прав народа Арцаха".
Таким образом, можно зафиксировать, что в контексте урегулирования карабахского конфликта фавориты предвыборной гонки на пост президента Арцаха и на места в карабахском парламенте придерживаются единой позиции, что независимость Арцаха должна быть признана со стороны международного сообщества, и нет альтернативы признанию независимого статуса Карабаха.