Խորին մտահոգությամբ պետք է արձանագրեմ, թե ինչպես են թուրք քաղաքական գործիչները հետադարձ հայացք նետում իրենց պատմությանը. Բունդեսթագի փոխնախագահ
Ցեղասպանություններ պետք է ճանաչվեն՝ կրկնությունը բացառելու նպատակով: Այս մասին նշեց Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահ Պետրա Պաուն՝ պատասխանելով «Արմենպրես» գործակալության հարցին, թե ինչ դասեր պետք է քաղել Հայոց ցեղասպանության պատմությունից՝ ապագայում մարդկության դեմ նման հանցագործությունների կանխարգելման նպատակով:
«Հանցագործությունները, այո՛, ցեղասպանությունները պետք է ճանաչվեն որպես այդպիսին՝ կրկնությունը բացառելու նպատակով: Խորին մտահոգությամբ պետք է արձանագրեմ, թե ինչպես են թուրք քաղաքական գործիչները հետադարձ հայացք նետում իրենց պատմությանը, իսկ ներկայումս ստորադասվում են քաղաքացիների իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը»,-ընդգծեց Պաուն:

С глубокой озабоченностью воспринимаю то, как турецкие политики обращаются со своей прошлой историей: вице-президент Бундестага
Геноциды должны быть признаны, чтобы исключить повторение. Об этом в эксклюзивном интервью "Арменпресс" сказала вице-председатель Бундестага Германии Петра Пау, отвечая на вопрос о том, какие уроки следует извлечь из истории Геноцида армян с целью предотвращения подобных преступлений против человечества в будущем.
"Преступления, да, геноциды должны быть признаны таковыми с целью исключения повторения. С глубокой озабоченностью воспринимаю то, как турецкие политики обращаются со своей прошлой историей, а в настоящее время с правами граждан и с демократией", - сказала Пау.