Խորին մտահոգությամբ պետք է արձանագրեմ, թե ինչպես են թուրք քաղաքական գործիչները հետադարձ հայացք նետում իրենց պատմությանը. Բունդեսթագի փոխնախագահ
Ցեղասպանություններ պետք է ճանաչվեն՝ կրկնությունը բացառելու նպատակով: Այս մասին նշեց Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահ Պետրա Պաուն՝ պատասխանելով «Արմենպրես» գործակալության հարցին, թե ինչ դասեր պետք է քաղել Հայոց ցեղասպանության պատմությունից՝ ապագայում մարդկության դեմ նման հանցագործությունների կանխարգելման նպատակով:
«Հանցագործությունները, այո՛, ցեղասպանությունները պետք է ճանաչվեն որպես այդպիսին՝ կրկնությունը բացառելու նպատակով: Խորին մտահոգությամբ պետք է արձանագրեմ, թե ինչպես են թուրք քաղաքական գործիչները հետադարձ հայացք նետում իրենց պատմությանը, իսկ ներկայումս ստորադասվում են քաղաքացիների իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը»,-ընդգծեց Պաուն:

It is With Deep Concern that I Must Note How Turkish Politicians are Taking a Look Back at their History
Genocides must be recognized in order to rule out their repetition, German Parliament (Bundestag) Vice President Petra Pau told Armenpress when asked about what lessons should be drawn from the history of the Armenian Genocide to prevent crimes against humanity in the future.
"Crimes, indeed, genocides must be recognized as such in order to rule out repetition. It is with deep concern that I must note how Turkish politicians are taking a look back at their history, and currently the citizens’ rights and democracy are downplayed," Pau said.