Փոլ Ռոբերտ Իգնատիուս. ազգությամբ հայ ԱՄՆ ռազմածովային նախարարը
Փոլ Ռոբերտ Իգնատիուսը եղել է ԱՄՆ նախկին ռազմածովային նախարարը, հանդիսանում է նախագահ Լինդոն Բ. Ջոնսոնի վարչակազմում ծառայած `ԱՄՆ-ի պատմության մեջ հայազգի ամենաբարձր կոչման արժանացած զինվորականը:
Փոլ Ռոբերտ Իգնատիուսը ծնվել է 1920 թ. նոյեմբերի 11-ին Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդեյլ քաղաքում՝ հայ գաղթականներ` Հովսեփ և Էլիզա Իգնատոսյանների ընտանիքում: Մանկությունից սկսած Փոլը մեծ սեր է ցուցաբերել ռազմական արվեստի նկատմամբ, որը Հովսեփն իր որդուն ներշնչում էր՝ պատմելով տարբեր ռազմական պատմություններ: Ընտանիքի արժանի ապագան ապահովելու համար Հովսեփն, ինչպես և հազարավոր հայեր, առանց հանգստի գիշեր-ցերեկ աշխատում էր: Իր հուշատետրում Փոլը գրում է. «Չնայած այդ դժվար ժամանակներին, հայրս ամեն ինչ արեց, որպեսզի մենք ոչնչի կարիք չունենանք»: Հորս մեծ ջանասիրությունն ու նրա ընկալունակությունը հանգեցրին նրան, որ նա կարողացավ իր սեփական գործը ստեղծել: Գլենդեյլի հայ բնակչությանն ակտիվորեն օժանդակելով՝ Հովսեփը մեծ հարգանք էր վայելում և իր արժանիքների շնորհիվ ընտրվեց տեղական հայ համայնքի ղեկավար:
Փոլի ծնողները տանը խոսում էին իրենց մայրենի լեզվով, բայց երեխաներին չէին ստիպում նույնն անել: Երիտասարդ սերնդի ձուլման գործընթացը Իգնատոսյանների մոտ տեղի ունեցավ բավականին արագ, գրում է All-armenia.com կայքը:
Երբ հայ համայնքը սկսեց ընդլայնվել Գլենդեյլում՝ ստեղծելով մշակութային կենտրոններ, հայազգի արվեստագետները, դերասանները, նկարիչները, գրողները, բոլորը մեծ հաճույքով հավաքվում էին Հովսեփ Իգնատոսյանի տանը: Մշտական հյուրերից էին Ռուբեն Մամուլյանը, Ակիմ Թամիրովը ... Փոլի մայրը՝ Էլիզա Ժամկոչյանը, համարվում էր այդ անմոռանալի երեկոների ոգին: Ի տարբերություն իր ծնողների՝ Փոլը երբեք չի տառապել իր պատմական հայրենիքի հանդեպ կարոտով… մինչ 1988 թվականը, մինչ ավերիչ երկրաշարժը Հայաստանում ...
Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի և Հարվարդի բիզնես դպրոցի շրջանավարտի կարիերան համընկնում է քսաներորդ դարում ԱՄՆ պատմության առանցքային ժամանակաշրջանին: Լինելով երիտասարդ լեյտենանտ՝ 1944 թվականին, որպես ԱՄՆ 7-րդ ռազմավարական նավատորմի անդամ, Փոլ Իգնատիուսը մասնակցել է Ֆիլիպինյան դեսանտային լայնածավալ գործողությանը, մասնակել է Ճապոնիայի դեմ ծովային մարտերին, մինչև նրա հանձնվելը 1945 թ.-ին, իսկ Կորեական պատերազմի ընթացքում զբաղվել է թերակղզու ռազմածովային շրջափակման ծրագրի մշակմամբ: 1953 թ.-ին երիտասարդ հայը դարձավ Մարշալ հիմնադրամի խորհրդի անդամ և երկար տարիներ ընդդիմացավ Ամերիկայի 34-րդ նախագահ Էյզենհաուերի՝ Վիետնամում պատերազմ սկսելու մտադրությանը, որի պատճառով էլ լքեց իր պաշտոնը: 1961 թ.-ին՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Ջոն Քենեդիի ընտրվելուց հետո, Փոլ Ռոբերտ Իգնատիուսը զբաղեցրեց ԱՄՆ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնը: Մի քանի տարի անց՝ արդեն նախագահ Լինդոն Ջոնսոնի ղեկավարության ժամանակ, նա դարձավ ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի նախարար, հաղորդում է rusarminfo.ru-ն:
1967 թ. օգոստոսի 4-ի երեկոյան Իգնատիուսի ընտանիքը նստած էր ճաշի սեղանի շուրջ: Հեռախոսի զանգը ոչինչ չէր կանխագուշակում, սովորական ժամ էր սովորական զանգի համար: Հեռախոսին պատասխանեց տան տիրուհին և մի քանի վայրկյանից դեմքը փոխվեց:
Երկրի նախագահի հետ հաղորդակցելու համար հրավիրում էին իր ամուսնուն՝ Փոլ Իգնատիուսին: «Ես որոշեցի ձեզ նշանակել ԱՄՆ ռազմածովային նավատորմի նախարար: Շնորհավորում եմ»,- նախագահ Լինդոն Ջոնսոնը չափազանց լակոնիկ էր: Փոլն այդ պաշտոնը զբաղեցրեց մինչև 1969 թվականը:
Հենց Իգնատիուսի օրոք էր, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը հասան հիմնովին նոր մակարդակի նորագույն սերնդի էսմինեցների և գծանավերի ստեղծման ոլորտում, իսկ 2013 թվականին Արլի Բերկ DDG-117 դասի ԱՄՆ զինված ուժերի էսկադրային ականակիրը կոչեցին Փոլ Իգնատիուսի պատվին (USS Paul Ignaccius DDG-117):
Հայաստանում 1988թ.-ին տեղի ունեցած երկրաշարժը, երկրի խնդիրները հեռվից հեռու խոցեցին Փոլի սիրտը: Այդ ժամանակահատվածում թոշակառու զինվորականը սկսեց բուռն գործունեություն ծավալել Հայաստանի համար որոշակի օգնություն կազմակերպելու համար: 1990թ.-ին Իգնատիուսը հիմնեց «Միջազգային զարգացման գործակալություն» հումանիտար օգնության բյուրոն, որի ամբողջ գործունեությունը նվիրված էր հայրենակիցներին օգնելուն:
Փոլ Իգնատիուսը մասնակցում է հայկական սփյուռքի կյանքին մինչ օրս, չնայած իր տարիքին, շարունակում է լոբբինգ անել հանուն հայկական շահերի: Անշուշտ, այդպիսի մարդու հեղինակությունը մեծ ազդեցություն է թողնում ամերիկյան ռազմաքաղաքական հաստատությունների վրա: Բացի այդ, Փոլի որդին՝ Դեյվիդ Իգնատիուսը, ամերիկյան լրագրող և գրող է, The Washington Post-ի սյունակագիր, որը նույնպես հատուկ ուշադրություն է դարձնում հայկական հարցին:
Մի քանի տարի առաջ Փոլ Իգնատիուսն իր ընտանիքի հետ միասին շրջեց պատմական Հայաստանով և այցելեց Հայաստանի Հանրապետություն:
Ինչ-որ առիթով խոսելով Վաշինգտոնի Սուրբ Մարիամ եկեղեցում, նա խոստովանել է. «Հայկական արժեքները և դաստիարակությունն  ինձ միշտ օգնել են, ես երբեք չեմ մոռացել իմ ծնողների, իմ արմատների, իմ ժողովրդի մասին», - գրում է Yerkramas.org-ը:

Ingalls.huntingtoningalls.com
Robert Ignatius, a former US Navy Minister in the administration of President Lyndon B. Johnson, was the highest-ranking military of Armenian origin in the history of the United States.
Paul Robert Ignatius was born on November 11, 1920, in the city of Glendale, California, in the family of Armenian emigrants Hovsep and Eliza Ignatosyan. Since childhood, Paul has shown great love for military art, which Hovsep instilled in his son, telling various military stories. In order to ensure a decent future for the family, Hovsep, like thousands Armenians, worked day and night without any day off. In his memoirs Paul writes: "Despite that difficult period, my father did his best so that we did not need anything." Actively helping the Armenian population of Glendale, Hovsep enjoyed great respect and was rightfully elected head and leader of the local Armenian community.
Paul’s parents talked in their native language at home, but they did not force children to do the same. Assimilation of the younger generation proceeded rather swiftly, writes All-armenia.com. When the Armenian community began to expand in Glendale, creating centers of culture, including the Unification of Artists of Armenian Origin, everybody gathered in the house of Hovsep Ignatosyan, among them Ruben Mamulyan, Akim Tamirov ... Paul's mother, Eliza Zhamkochyan, was considered the soul of these unforgettable evenings. Unlike his parents, Paul never suffered a special longing for his historical homeland. Until 1988, before the devastating earthquake in Armenia...
The career of a graduate of the University of Southern California and the Harvard Business School covered key periods of US history in the twentieth century. As a young lieutenant in 1944, as part of the 7th US Naval Strategic Military Fleet, Paul Ignatius participated in a large-scale Philippine landing operation, fought in sea battles against the Japanese until they capitulated in 1945, and worked on the strategy of the naval blockade of the peninsula during the Korean War. In 1953, a young Armenian became a member of the board of the Marshall Fund and for many years confronted 34th President of America Dwight Eisenhower in the intention to start a war in Vietnam, which is why he fell out of his post. In 1961, after John Kennedy was elected President of the United States, Paul Robert Ignatius took the post of Deputy Chief of Staff of the US Armed Forces. Several years later, already under President Lyndon Jones, he became Minister of the US Navy, Rusarminfo.ru reports.
In the evening of August 4, 1967, the family of Ignatius was sitting at the dinner table. Then an unexpected phone call came: "I decided to appoint you as the Minister of the US Navy." Congratulations!", President Lyndon Johnson was extremely laconic. Paul held this position until 1969.
It was under Ignatius’ rule that the US Navy reached at a new level in the development of the newest destroyers and battleships of the new generation, and in 2013 the destroyers DDG-117 of the Arly Burke US Armed Forces were named after Paul Ignatius (USS Paul Igna̬tius DDG-117).
The earthquake in Armenia, the troubles and the problems of the country very far from Paul, shattered his heart like a knife. The Minister of the Navy, retired by that time, had launched a stormy activity to organize specific events in favor of Armenia. In 1990, Ignatius proclaimed the Bureau of Humanitarian Assistance under the "Agency for International Development," which entire activity was dedicated to helping his compatriots.
Paul Ignatius participates in the life of the Armenian Diaspora untill today: despite his age, he continues to lobby for Armenian interests. Undoubtedly, the authority of such a person makes a great influence on the American military-political establishment. In addition, Paul's son David Ignatius is an American journalist and writer, columnist of The Washington Post, which also pays special attention to the Armenian issue.
A few years ago Paul Ignatius together with his family traveled through historical Armenia and visited the present Republic of Armenia. And somehow, speaking in the Armenian Church of St. Mary in Washington, he confessed: "Armenian values ​​and upbringing always helped me, I never forgot about my parents, my roots, my people," Yerkramas.org writes.