Փոլ Ռոբերտ Իգնատիուս. ազգությամբ հայ ԱՄՆ ռազմածովային նախարարը
Փոլ Ռոբերտ Իգնատիուսը եղել է ԱՄՆ նախկին ռազմածովային նախարարը, հանդիսանում է նախագահ Լինդոն Բ. Ջոնսոնի վարչակազմում ծառայած `ԱՄՆ-ի պատմության մեջ հայազգի ամենաբարձր կոչման արժանացած զինվորականը:
Փոլ Ռոբերտ Իգնատիուսը ծնվել է 1920 թ. նոյեմբերի 11-ին Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդեյլ քաղաքում՝ հայ գաղթականներ` Հովսեփ և Էլիզա Իգնատոսյանների ընտանիքում: Մանկությունից սկսած Փոլը մեծ սեր է ցուցաբերել ռազմական արվեստի նկատմամբ, որը Հովսեփն իր որդուն ներշնչում էր՝ պատմելով տարբեր ռազմական պատմություններ: Ընտանիքի արժանի ապագան ապահովելու համար Հովսեփն, ինչպես և հազարավոր հայեր, առանց հանգստի գիշեր-ցերեկ աշխատում էր: Իր հուշատետրում Փոլը գրում է. «Չնայած այդ դժվար ժամանակներին, հայրս ամեն ինչ արեց, որպեսզի մենք ոչնչի կարիք չունենանք»: Հորս մեծ ջանասիրությունն ու նրա ընկալունակությունը հանգեցրին նրան, որ նա կարողացավ իր սեփական գործը ստեղծել: Գլենդեյլի հայ բնակչությանն ակտիվորեն օժանդակելով՝ Հովսեփը մեծ հարգանք էր վայելում և իր արժանիքների շնորհիվ ընտրվեց տեղական հայ համայնքի ղեկավար:
Փոլի ծնողները տանը խոսում էին իրենց մայրենի լեզվով, բայց երեխաներին չէին ստիպում նույնն անել: Երիտասարդ սերնդի ձուլման գործընթացը Իգնատոսյանների մոտ տեղի ունեցավ բավականին արագ, գրում է All-armenia.com կայքը:
Երբ հայ համայնքը սկսեց ընդլայնվել Գլենդեյլում՝ ստեղծելով մշակութային կենտրոններ, հայազգի արվեստագետները, դերասանները, նկարիչները, գրողները, բոլորը մեծ հաճույքով հավաքվում էին Հովսեփ Իգնատոսյանի տանը: Մշտական հյուրերից էին Ռուբեն Մամուլյանը, Ակիմ Թամիրովը ... Փոլի մայրը՝ Էլիզա Ժամկոչյանը, համարվում էր այդ անմոռանալի երեկոների ոգին: Ի տարբերություն իր ծնողների՝ Փոլը երբեք չի տառապել իր պատմական հայրենիքի հանդեպ կարոտով… մինչ 1988 թվականը, մինչ ավերիչ երկրաշարժը Հայաստանում ...
Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի և Հարվարդի բիզնես դպրոցի շրջանավարտի կարիերան համընկնում է քսաներորդ դարում ԱՄՆ պատմության առանցքային ժամանակաշրջանին: Լինելով երիտասարդ լեյտենանտ՝ 1944 թվականին, որպես ԱՄՆ 7-րդ ռազմավարական նավատորմի անդամ, Փոլ Իգնատիուսը մասնակցել է Ֆիլիպինյան դեսանտային լայնածավալ գործողությանը, մասնակել է Ճապոնիայի դեմ ծովային մարտերին, մինչև նրա հանձնվելը 1945 թ.-ին, իսկ Կորեական պատերազմի ընթացքում զբաղվել է թերակղզու ռազմածովային շրջափակման ծրագրի մշակմամբ: 1953 թ.-ին երիտասարդ հայը դարձավ Մարշալ հիմնադրամի խորհրդի անդամ և երկար տարիներ ընդդիմացավ Ամերիկայի 34-րդ նախագահ Էյզենհաուերի՝ Վիետնամում պատերազմ սկսելու մտադրությանը, որի պատճառով էլ լքեց իր պաշտոնը: 1961 թ.-ին՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Ջոն Քենեդիի ընտրվելուց հետո, Փոլ Ռոբերտ Իգնատիուսը զբաղեցրեց ԱՄՆ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնը: Մի քանի տարի անց՝ արդեն նախագահ Լինդոն Ջոնսոնի ղեկավարության ժամանակ, նա դարձավ ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի նախարար, հաղորդում է rusarminfo.ru-ն:
1967 թ. օգոստոսի 4-ի երեկոյան Իգնատիուսի ընտանիքը նստած էր ճաշի սեղանի շուրջ: Հեռախոսի զանգը ոչինչ չէր կանխագուշակում, սովորական ժամ էր սովորական զանգի համար: Հեռախոսին պատասխանեց տան տիրուհին և մի քանի վայրկյանից դեմքը փոխվեց:
Երկրի նախագահի հետ հաղորդակցելու համար հրավիրում էին իր ամուսնուն՝ Փոլ Իգնատիուսին: «Ես որոշեցի ձեզ նշանակել ԱՄՆ ռազմածովային նավատորմի նախարար: Շնորհավորում եմ»,- նախագահ Լինդոն Ջոնսոնը չափազանց լակոնիկ էր: Փոլն այդ պաշտոնը զբաղեցրեց մինչև 1969 թվականը:
Հենց Իգնատիուսի օրոք էր, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը հասան հիմնովին նոր մակարդակի նորագույն սերնդի էսմինեցների և գծանավերի ստեղծման ոլորտում, իսկ 2013 թվականին Արլի Բերկ DDG-117 դասի ԱՄՆ զինված ուժերի էսկադրային ականակիրը կոչեցին Փոլ Իգնատիուսի պատվին (USS Paul Ignaccius DDG-117):
Հայաստանում 1988թ.-ին տեղի ունեցած երկրաշարժը, երկրի խնդիրները հեռվից հեռու խոցեցին Փոլի սիրտը: Այդ ժամանակահատվածում թոշակառու զինվորականը սկսեց բուռն գործունեություն ծավալել Հայաստանի համար որոշակի օգնություն կազմակերպելու համար: 1990թ.-ին Իգնատիուսը հիմնեց «Միջազգային զարգացման գործակալություն» հումանիտար օգնության բյուրոն, որի ամբողջ գործունեությունը նվիրված էր հայրենակիցներին օգնելուն:
Փոլ Իգնատիուսը մասնակցում է հայկական սփյուռքի կյանքին մինչ օրս, չնայած իր տարիքին, շարունակում է լոբբինգ անել հանուն հայկական շահերի: Անշուշտ, այդպիսի մարդու հեղինակությունը մեծ ազդեցություն է թողնում ամերիկյան ռազմաքաղաքական հաստատությունների վրա: Բացի այդ, Փոլի որդին՝ Դեյվիդ Իգնատիուսը, ամերիկյան լրագրող և գրող է, The Washington Post-ի սյունակագիր, որը նույնպես հատուկ ուշադրություն է դարձնում հայկական հարցին:
Մի քանի տարի առաջ Փոլ Իգնատիուսն իր ընտանիքի հետ միասին շրջեց պատմական Հայաստանով և այցելեց Հայաստանի Հանրապետություն:
Ինչ-որ առիթով խոսելով Վաշինգտոնի Սուրբ Մարիամ եկեղեցում, նա խոստովանել է. «Հայկական արժեքները և դաստիարակությունն  ինձ միշտ օգնել են, ես երբեք չեմ մոռացել իմ ծնողների, իմ արմատների, իմ ժողովրդի մասին», - գրում է Yerkramas.org-ը:

"Армянское воспитание всегда помогало мне": Пол Игнатиус - экс-министр военно-морских сил США
Пол Роберт Игнатиус - бывший министр военно-морских сил США в администрации президента Линдона Б. Джонсон - самый высокопоставленный военный армянского происхождения в истории Соединенных Штатов.
Пол Роберт Игнатиус родился 11 ноября 1920 года, в городе Глендейл штата Калифорния, в семье армянских эмигрантов Овсепа и Элизы Игнатосян. С детства Пол проявлял большую любовь к военному искусству, которую Овсеп привил сыну, рассказывая различные военные истории. Для того чтобы обеспечить своей семье достойное будущее, Овсеп, как и сотни тысяч армян, работали дни и сутки без выходных. В своих мемуарах Пол пишет: "Несмотря на тот трудный период, отец делал все, чтобы мы ни в чем не нуждались". Большое трудолюбие отца и его смекалка привели к тому, что он смог наладить свое собственное дело. Активно помогая армянскому населению Глендейла, Овспеп пользовался большим уважением и по праву был избран главой и лидером местной армянской общины.
Дома родители общались на родном языке, но не заставляли детей делать то же самое. Ассимиляция младшего поколения Игнатиусов протекала довольно стремительно, пишет All-armenia.com. Когда в Глендейле стала расширяться армянская община, создавая очаги культуры, в том числе – Объединение деятелей искусств армянского происхождения, в доме Овсепа Игнатосяна, отца Пола, с удовольствием собирались артисты, художники, писатели. Частыми гостями были Рубен Мамулян, Аким Тамиров... Мать Пола, Элиза Жамкочян, считалась душой этих незабываемых вечеров. В отличие от родителей, Пол никогда не страдал особой тоской по исторической родине. Вплоть до 1988 года - до разрушительного землетрясения в Армении...
Карьера выпускника Университета Южной Калифорнии и Гарвардской школы бизнеса охватила ключевые периоды истории США в XX-ом веке. Молодым лейтенантом в 1944 году в составе 7-го морского военно-стратегического флота США Пол Игнатиус участвовал в крупномасштабной Филлипинской десантной операции, сражался в морских боях против японцев до самой капитуляции в 1945 году, а в годы Корейской войны занимался разработкой стратегии морской блокады полуострова. В 1953 году молодой армянин стал членом правления фонда Маршала и на протяжении многих лет противостоял 34-ому президенту Америки Дуайту Эйзенхауэру в намерениях начать войну во Вьетнаме, из-за чего и попал в немилость. В 1961 году, после избрания Джона Кеннеди президентом США, Пол Роберт Игнатиус занял должность заместителя начальника Генштаба ВС США. Несколько лет спустя – уже при президенте Линдоне Джонсе - он стал министром Военно-морских сил США, пишет Rusarminfo.ru. Вечером 4-го августа 1967 года семейство Игнатиус усаживалось за обеденный стол. Телефонный звонок ничего не предвещал – обычное время для обычных приветствий. Трубку взяла хозяйка дома и через пару секунд изменилась в лице. На связь с президентом страны приглашали ее мужа, Пола Игнатиуса. "Я решил назначить вас министром ВМС США. Поздравляю!" – Линдон Джонсон был предельно лаконичен. Эту должность Пол занимал до 1969 года.
Именно при Игнатиусе ВМС США вышли на принципиально новый уровень в разработке новейших эсминцев и линкоров нового поколения, а в 2013 году эскадренные миноносцы DDG-117 класса Арли Берк ВС США были названы в честь Пола Игнатиуса (USS Paul Igna̬us DDG-117).
Землетрясение в Армении, открывшиеся миру беды и проблемы этой далекой для Пола страны словно ножом полоснули по сердцу. Министр ВМС, к тому времени – в отставке, развернул бурную деятельность по организации конкретных мероприятий в пользу Армении. В 1990 году Игнатиус возглавил Бюро гуманитарного содействия при "Агентстве интернационального развития", вся деятельность которого была посвящена помощи соотечественникам.
Пол Игнатиус участвует в жизни армянской диаспоры и сегодня: несмотря на свой возраст, он продолжает лоббировать армянские интересы. Безусловно, лишь один авторитет подобной личности оказывает большое влияние на американский военно-политический истеблишмент. К тому же, сын Пола Дэвид Игнатиус -  американский журналист и писатель, колумнист газеты The Washington Post, которая также уделяет особую роль армянскому вопросу.
Несколько лет тому назад Пол Игнатиус вместе с семьей совершил путешествие по исторической Армении и побывал в нынешней Республике Армения. А как-то, выступая в Армянской Церкви Святой Марии в Вашингтоне, он признался: "Армянские ценности и воспитание всегда помогали мне, я никогда не забывал о своих родителях, своих корнях, своем народе", пишет Yerkramas.org.