Օրերս հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կլիմայի և գիտության գործակալության անձնակազմի նախագահի հատուկ օգնական է նշանակել ամերիկահայ Ջեֆ Մարությանին:
Ո՞վ է Ջեֆ Մարությանը և ինչպե՞ս է արժանացել այդ պաշտոնին կներկայացնենք ստորև:
Ջեֆ Մարությանը ծնվել է Նյու Ջերսիում:  1997թ.-ին տեղափոխվել է մայրաքաղաք Վաշինգտոն՝ սովորելու Ջորջ Վաշինգտոնի անվան համալսարանի հանրային կառավարում բաժնում:
2003թ.-ին ստանալով Հանրային կառավարման մագիստրոսի կոչում՝ աշխատանքի է անցել Կոլումբիայի Մետրոպոլիտենի ոստիկանական բաժանմունքում ՝ որպես Համայնքային գործընկերության ղեկավար և օրենսդրության վերլուծաբան: Տվյալ բաժանմունքում աշխատել է մինչև 2008թ.-ի հուլիս ամիսը:
2008-2011թթ.-ին աշխատել է Կոլումբիայի շրջանի Տրանսպորտային դեպարտամենտի շրջանային վարչությունում (DDOT)  ՝ որպես հաճախորդների սպասարկման պատասխանատու:
2011-2013թթ. համագործակցել է 2000 ազգային առաջնորդների հետ` Բարաք Օբամայի վերընտրման քարոզարշավի համար աջակիցների կոալիցիա հիմնելու նպատակով:
Ղեկավարել է Դեմոկրատների ազգային կոմիտեի (DNC) կուսակցական առաջնորդների գրասենյակը և ծառայել է որպես DNC պաշտոնյաների աշխատանքների համակարգող:  Մարությանը համակարգել է նաև պաշտոնյաների և մասնավորապես փոխնախագահների ծրագրերը և կազմակերպել  ազգային միջոցառումներ Սպիտակ տակ ղեկավարների համար:
Մեկտեղել է Դեմոկրատների ազգային կոմիտեի աշխատանքները՝ սոցիալական մեդիայի և տեղական քարոզարշավների միջոցով ԼԳԲՏ համայնքից ավելի շատ ընտրողներ ներգրավելու համար:
2013-2015թթ. ծառայել է որպես Կառավարության և Նախագահի աշխատակազմի միջև կապի գրասենյակի համակարգող և որպես ավագ մասնագետ, որը զբաղվել է քաղաքական նշանակումների հարցերով:
Այդ պաշտոնում օգնել է նաև զարգացնել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, առաջ է մղել գնացքների և մեքենաների վերասկողության նախաձեռնություններ, որոնք միտված են եղել նվազեցնելու ածխածնի արտանետումները:
2015-2017թթ. եղել է Կոլումբիայի շրջանի տրանսպորտի վարչության քարտուղարի տեղակալ: Առաջ է մղել ռազմավարական գերակայություններ, մասնավորապես զարգացրել է էլեկտրական և ինքնավար մեքենաների և անօդաչու ինքնաթիռների նախագծման և պատրաստման ծրագրերը, նպաստել է տրանսպորտային անվտանգությանը և ենթակառուցվածքների արդիականացմանը:
Մարությանին հաջողվել է կոորդինացնել բաժանմունքի բոլոր ռեսուրսները` Ամերիկայի տրանսպորտային համակարգն ավելի անվտանգ, մրցակցային և կայուն դարձնելու համար:
2017-2021թ.-ի հունվար ամիսը եղել է Կոլումբիայի շրջանի տրանսպորտի վարչության տնօրեն:
Նրա պաշտոնավարման ընթացքում տրանսպորտի վարչությունը կրկնապատկել է իր շինարարական կարողությունները, արդիականացրել է ավելի քան 200 մղոն ճանապարհներ, մայթեր և առաջատար կարևոր ենթակառուցվածքային նախագծեր:

Jeff Marootian - Special Assistant to the US President for Climate and Science Agency Personnel: Political Portrait
Armenian American Jeff Marootian joins Joe Biden's Administration as Special Assistant to the President for Climate and Science Agency.
Below, we present who is Jeff Marootian and how did he get the position.
Marootian is a New Jersey native. In 1997, he moved to Washington, D.C., to study public administration at George Washington University.
In 2003 after receiving a Master's degree in Public Administration, he joined the Metropolitan Police Department of the District of Columbia as Manager for Community Partnerships and Legislative Analyst.
From 2008 to 2013 worked at District Department of Transportation (DDOT) as Customer Service Officer.
From 2011 to 2013 collaborated with 2,000 national leaders to build a coalition of grassroots supporters for President Barack Obama’s re-election campaign. Also led the DNC’s Office of Party Leaders and served as the point person for DNC Officers. Oversaw surrogate program for Officers and Vice Chairs and worked to build national events for White House principals.
Led the DNC effort to reach LGBT voters through robust social media and grassroots campaigns.
From 2013 to 2015 served as the Departmental liaison to the White House Office of Cabinet Affairs and Presidential Personnel and as the senior agency official responsible for the hiring and management of political appointees.
From 2015 to 2017 Jeff served as the Department's COO and Chief Sustainability Officer and worked to drive strategic priorities including electric and autonomous vehicles, unmanned aircraft, transportation safety and infrastructure modernization.
A key component of Jeff’s role at the DOT was to build consensus and further cultivate external relations with governmental agencies.
Jeff worked to connect all of the Department’s core business and operating functions to its mission of making America’s transportation system safer, more competitive and sustainable. He supervised Department-wide human resources, including labor relations and diversity.
From 2017 to 2021 was the Director at District Department of Transportation (DDOT).
During Jeff’s tenure at DDOT, the agency modernized over 200 miles of roads and sidewalks, and advanced critical infrastructure projects such as the reconstruction of the Frederick Douglass Memorial Bridge.