Օրերս հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կլիմայի և գիտության գործակալության անձնակազմի նախագահի հատուկ օգնական է նշանակել ամերիկահայ Ջեֆ Մարությանին:
Ո՞վ է Ջեֆ Մարությանը և ինչպե՞ս է արժանացել այդ պաշտոնին կներկայացնենք ստորև:
Ջեֆ Մարությանը ծնվել է Նյու Ջերսիում:  1997թ.-ին տեղափոխվել է մայրաքաղաք Վաշինգտոն՝ սովորելու Ջորջ Վաշինգտոնի անվան համալսարանի հանրային կառավարում բաժնում:
2003թ.-ին ստանալով Հանրային կառավարման մագիստրոսի կոչում՝ աշխատանքի է անցել Կոլումբիայի Մետրոպոլիտենի ոստիկանական բաժանմունքում ՝ որպես Համայնքային գործընկերության ղեկավար և օրենսդրության վերլուծաբան: Տվյալ բաժանմունքում աշխատել է մինչև 2008թ.-ի հուլիս ամիսը:
2008-2011թթ.-ին աշխատել է Կոլումբիայի շրջանի Տրանսպորտային դեպարտամենտի շրջանային վարչությունում (DDOT)  ՝ որպես հաճախորդների սպասարկման պատասխանատու:
2011-2013թթ. համագործակցել է 2000 ազգային առաջնորդների հետ` Բարաք Օբամայի վերընտրման քարոզարշավի համար աջակիցների կոալիցիա հիմնելու նպատակով:
Ղեկավարել է Դեմոկրատների ազգային կոմիտեի (DNC) կուսակցական առաջնորդների գրասենյակը և ծառայել է որպես DNC պաշտոնյաների աշխատանքների համակարգող:  Մարությանը համակարգել է նաև պաշտոնյաների և մասնավորապես փոխնախագահների ծրագրերը և կազմակերպել  ազգային միջոցառումներ Սպիտակ տակ ղեկավարների համար:
Մեկտեղել է Դեմոկրատների ազգային կոմիտեի աշխատանքները՝ սոցիալական մեդիայի և տեղական քարոզարշավների միջոցով ԼԳԲՏ համայնքից ավելի շատ ընտրողներ ներգրավելու համար:
2013-2015թթ. ծառայել է որպես Կառավարության և Նախագահի աշխատակազմի միջև կապի գրասենյակի համակարգող և որպես ավագ մասնագետ, որը զբաղվել է քաղաքական նշանակումների հարցերով:
Այդ պաշտոնում օգնել է նաև զարգացնել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, առաջ է մղել գնացքների և մեքենաների վերասկողության նախաձեռնություններ, որոնք միտված են եղել նվազեցնելու ածխածնի արտանետումները:
2015-2017թթ. եղել է Կոլումբիայի շրջանի տրանսպորտի վարչության քարտուղարի տեղակալ: Առաջ է մղել ռազմավարական գերակայություններ, մասնավորապես զարգացրել է էլեկտրական և ինքնավար մեքենաների և անօդաչու ինքնաթիռների նախագծման և պատրաստման ծրագրերը, նպաստել է տրանսպորտային անվտանգությանը և ենթակառուցվածքների արդիականացմանը:
Մարությանին հաջողվել է կոորդինացնել բաժանմունքի բոլոր ռեսուրսները` Ամերիկայի տրանսպորտային համակարգն ավելի անվտանգ, մրցակցային և կայուն դարձնելու համար:
2017-2021թ.-ի հունվար ամիսը եղել է Կոլումբիայի շրջանի տրանսպորտի վարչության տնօրեն:
Նրա պաշտոնավարման ընթացքում տրանսպորտի վարչությունը կրկնապատկել է իր շինարարական կարողությունները, արդիականացրել է ավելի քան 200 մղոն ճանապարհներ, մայթեր և առաջատար կարևոր ենթակառուցվածքային նախագծեր:

Джефф Марутян - спецпомощник Байдена: политический портрет
Джефф Марутян получил должность специального помощника руководителя аппарата Агентства климатических исследований в аппарате новоизбранного президента США Джо Байдена.
Кто он - Джефф Марутян?
Джефф Марутян родился в Нью-Джерси. В 1997 году переехал в Вашингтон, округ Колумбия, чтобы изучать государственное управление в Университете Джорджа Вашингтона. С 2003 по 2008 гг. получил степень магистра государственного управления, после чего начал работать в столичном управлении полиции округа Колумбия в качестве менеджера по работе с меньшинствами и аналитика по законодательной деятельности.
С 2008 по 2011 гг. работал в районном отделе транспорта округа Колумбия (DDOT) в качестве специалиста по обслуживанию клиентов. С 2011 по 2013 гг. сотрудничал с 2000 национальными активистами, чтобы создать коалицию сторонников по переизбранию президента Барака Обамы. Возглавил офис партийных лидеров Национального комитета Демократической партии (DNC) и был координатором официальных лиц DNC. Координировал программы официальных лиц, в частности, вице-президентов, и организовал национальные мероприятия для лидеров Белого дома. Объединял работу Национального комитета Демократической партии для привлечения большего числа избирателей из ЛГБТ-сообщества.
С 2013 по 2015 гг. работал координатором офиса связи между аппаратом президента и правительством, также был старшим специалистом, занимающимся вопросами политических назначений. На этой должности он также способствовал развитию партнерства между государством и частниками, запустил инициативы по контролю над поездами и автомобилями, направленные на сокращение выбросов углерода.
С 2015 по 2017 гг. был заместителем министра транспорта округа Колумбия. Работал над стратегическими приоритетами, включая электрические и автономные транспортные средства, беспилотные летательные аппараты, также способствовал транспортной безопасности и модернизации инфраструктуры. Марутяну удалось скоординировать все ресурсы ведомства, чтобы сделать американскую транспортную систему более безопасной, конкурентоспособной и стабильной.
С 2017 по январь 2021 гг. был директором районного отдела транспорта (DDOT) . За время работы Джеффа в DDOT агентство модернизировало более 200 миль дорог и тротуаров, а также продвинуло важные инфраструктурные проекты, такие, например, как реконструкция Мемориального моста Фредерика Дугласа.