ՄԱԿ-ը հաստատել է 2016-2017 թվականների բյուջեն
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան համաշխարհային կազմակերպության 2016-2017 թվականների բյուջեն հաստատել է 5.4 մլրդ դոլարի չափով։ Համապատասխան բանաձևը կոնսենսուսով ընդունվել է ԳԱ-ի լիագումար նստաշրջանում այն բանից հետո, երբ նախագծին հավանություն է տրվել ֆինանսական հարցերով զբաղվող 5-րդ կոմիտեի նիստում, հայտնում է TACC-ը:
Փաստաթղթի համաձայն՝ ավելի քան 1.2 մլրդ դոլարը կուղղվի ՄԱԿ-ի քաղաքական հարցերի դեպարտամենտ, որը վերահսկում է 12 առաքելությունների ու ներկայացուցչությունների աշխատանքն աշխարհի տարբեր մասերում: Հաստատված բյուջեի մեջ չեն մտնում խաղաղարար գործողությունների ծախսերը:

В ООН утвердили бюджет на 2016-2017 годы
Генеральная Ассамблея ООН в среду за 2 часа до полуночи утвердила бюджет всемирной организации на 2016-2017 годы в размере $5,4 млрд. Соответствующая резолюция была принята консенсусом на пленарной сессии ГА вскоре после того, как проект был одобрен на заседании 5-го комитета, курирующего финансовые вопросы, передает ТАСС.
Согласно документу, наибольшая часть суммы - более $1,2 млрд - пойдет на содержание Департамента политических вопросов ООН, в ведении которого находятся 12 миссий и представительств в различных частях мира. В утвержденный в среду бюджет не входят расходы на операции по поддержанию мира.