Դեպի COP22 Համաժողով. «Հայաստան Ծառատունկ Ծրագիրը» միանում է «Կլիմայի համաշխարհային շարժմանը»
«Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը Իմփաքթ Հաբ Երևանի հետ միասին միացել է «Ecopreneurs for the Climate» համաշխարհային շարժմանը և հրավիրում է երևանյան միջոցառմանը, որը տեղի կունենա Իմփաքթ Հաբում հոկտեմբերի 24-ին, ժամը՝ 19:00: Այդ մասին տեղեկանում ենք «Էյ Թի Փի» հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունից:
«Կանաչ ձեռնարկատիրություն և Կլիմայի փոփոխություններ» խորագրով միջազգային շաբաթվա ընթացքում (սույն թվականի 24-30)  աշխարհի տարբեր քաղաքներում, շրջաններում և համայնքներում  կանցկացվի «Կլիմայի չեմպիոն» մրցանակաբաշխությունը, ինչպես նաև  կքննարկվեն կլիմայի գլոբալ փոփոխություններին առնչվող  բազմաթիվ նորարարական գաղափարներ: Միջոցառման նպատակն է խթանել  բնապահպանական մոտեցումներն ու առաջ քաշել կլիմայի փոփոխությունների նվազեցմանն ուղղված լուծումներ:
Կլիմայի ազդեցության միջազգային օրը՝ հոկտեմբերի 24-ին, անցկացվող միջոցառման նպատակն է ստեղծել միջազգային ցանց, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի կապ հաստատել աշխարհի տարբեր կազմակերպությունների հետ և նրանց ներկայացնել բնապահպանական ձեռնարկատիրական լուծումներ:
Միջոցառման կարևորագույն նպատակներից է նաև մասնակիցներին և մրցույթի հաղթողին հնարավորություն ընձեռել մասնակցելու և տարածելու բնապահպանական թեմաներով նորագույն գաղափարների գեներացմանը և ամենաակտիվ մասնակցին նոմինացնել Մարաքեշում COP22 Կլիմայի փոփոխության համաշխարհային համաժողովին մասնակցության համար:
Փարիզյան  համաձայնագիրն արդեն իրականություն է, իսկ Մարաքեշը նպատակ ունի նախաձեռնել գործնական քայլեր՝ համաձայնագրի դրույթների իրականացման ուղղությամբ:
Միջոցառման մասնակից դառնալու համար հրավիրում ենք ձեռնարկատերների, հասարակական ակտիվիստների, կազմակերպությունների և ԶԼՄ-ների՝ կիսելու   կուտակված փորձը և խթանելու կանաչ ձեռնարկատիրական ցանցերին  և նոր գաղափարների ձևավորմանը:
Ընտրության նախնական փուլն անցած ձեռնարկատերերը և հասարակական ակտիվիստները լսարանին կներկայացնեն կլիմայի փոփոխության մեղմացմանն ուղղված իրենց լուծումները: Այնուհետև լսարանի և ժյուրիի կողմից կընտրվի երևանյան հաղթողը: Այնուհետև բոլոր երկրների հաղթողներից Բարսելոնայում, պատահականության սկզբունքով, կընտրվի «Կլիմայի չեմպիոնին», ով իր գաղափարներով  կկիսվի COP 22-ի ընթացքում:
Գրեթե կես օր տևող միջոցառումը կամփոփվի  «Կլիմայի չեմպիոն» մրցանակաբաշխությամբ:
Մասնակցության  համար կարող են դիմել ձեռնարկատերեր, բնապահպանական կազմակերպություններ և միջազգային գործընկերներ, որոնց խրախուսվում է միանալ այս շարժմանն ու առաջնորդել համայնքներին՝ միասին ստեղծելու կլիմայի փոփոխություններից զերծ առողջ ապագա:
Ընդհանուր առմամբ, մինչև հոկտեմբերի 20-ը կընտրվի 8 մասնակից՝ 4 ձեռնարկատեր և 4 հասարակական ակտիվիստ (անհատ կամ կազմակերպություն):
Միջոցառմանը օրակարգը ստորև՝
• Ներածություն. մասնակիցներն ամփոփ կներկայացնեն իրենց կազմակերպությունները (10 րոպե);
• Մասնակիցների ներկայացում, տեսլականի ու կլիմայի փոփոխությունների նվազեցմանն և ադապտացմանն ուղղված ռազմավարական մոտեցումների ներկայացում (50 րոպե);
• Կլիմայի նորարական  լաբորատորիայի գեներացում, տարբեր ձևաչափով բաց քննարկումներ, որտեղ կանաչ տնտեսության հիմնական շահառուները  կներկայացնեն կլիմայի փոփոխությունների հետևանքով  շրջակա միջավայրի առջև ծառացած մարտահրավերների դիմակայումը և դրանց հնարավոր լուծումները  (1ժամ);
• Ընդմիջում  (15 րոպե);
• «Կլիմայի չեմպիոն» մրցանակ  (45 րոպե)
Մասնակցության համար անհրաժեշտ է գրանցվել մինչև հոկտեմբերի 19-ը:
Ձեր նախաձեռնությունը/կազմակերպությունները պետք  է 5 րոպեում ներկայացնել Պեչա Կուչա շատ պարզ ձևաչափով և անգլերեն լեզվով:

Armenia Tree Project Joins the Global Climate Movement for the COP22
Armenia Tree Project Charitable Foundation, together with Impact Hub Yerevan is inviting to participate in "Ecopreneurs for the Climate" event which will take place at Impact Hub Yerevan, on October 24 at 7pm.
The Global Week (October 24-30, 2016) of Green Business and the Climate Movement, comprising climate innovation discussions and the Climate Champion Awards, will take place in cities, towns and communities across the world. The mission is to foster environmentally friendly approaches and scale up green business solutions that tackle climate change.
On the day of International Climate Action ecopreneurs, social activists, organizations and mass media representatives will be gathered to share their experience, boost green business networks and generate more ideas.
The second major goal of the event is to give an opportunity to the ECO4CLIM’s change agents and the Global Winner to participate and spur eco-innovation and international collaboration at the Sustainable Innovation Forum at the COP22 (Marrakech, November 14-15).
While in Paris a groundbreaking deal - the Paris Agreement - was reached, Marrakech will initiate the work to effectively implementing it on the ground.  In this regard, the event is also aimed to create a global network, which will be reaching out to communities around the globe, and provide them with business solutions for the climate (mitigation and adaptation) and the people, by strengthening green economy ecosystems and empowering ecopreneurs and sustainable SMEs.
The half-day dynamic event will be wrapped up with the Climate Champion Awards. The pre-selected local green businesses and ecopreneurs will pitch their climate impacts to a diverse audience, focusing on the mitigation and adaptation/resilience solutions they provide; and a mixed jury (experts + audience) will decide the winners, and one Global Winner (picked up randomly in Barcelona) will share the ECO4CLIM ideas at COP 22.
The call for participation is now open for climate champions (ecopreneurs, SMEs, climate organizers, and global partners) to join this empowering "glocal" movement, and lead communities around the world to a climate-change-free and just future.
Overall, 8 participants will be chosen by October 20: 4 ecopreneurs and 4 social activists (either an individual or an organization) for the participation.
Event’s agenda is below:
• Round of introductions (10 min.): participants briefly introduce their organizations
• Presentation of partners (50 min.): attending partners share their vision and strategies on mitigation and adaptation to the changing climate
• Climate innovation lab (1h): open co-creation session (different formats) with key stakeholders from the local green economy ecosystem to identify concrete challenges posed by climate change locally, and then outline opportunities for green business solutions
• Break (15 min.)
• Climate Champion Awards (45 min.)
Please register for participation by October 19. The audience entrance is free.
Kindly keep in mind that the participants should deliver their presentations in English, in Pecha Kucha format (a presentation style in which 20 slides are shown for 20 seconds each (5 minutes in total).