ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների դիրքորոշումն Արցախում ընտրական գործընթացների վերաբերյալ չի փոխվել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել մարտի 31-ին Արցախի Հանրապետությունում համապետական ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ։ Նմանատիպ հայտարարությամբ կարգավորման գործընթացի միջնորդները հանդես էին եկել նաև 2012թ․հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների հաջորդ օրը՝ հուլիսի 20-ին, ինչպես նաև 2015թ․ մայիսի 3-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին՝ ապրիլի 30-ին։
Ստորև անդրադառնանք այս հայտարարությունների նմանություններին և տարբերություններին։
Երեկ տարածված հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ համանախագհները ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորման համատեքստում ճանաչում են ԼՂ բնակչության դերը՝ իր ապագան որոշելու հարցում։ Նման ձևակերպում առկա է եղել նաև 2015թ․-ին արված հայտարարության մեջ, սակայն մեկ տարբերությամբ՝ այս տարի նշվում է «իրենց ապագան որոշելու հարցում՝ 2019թ․ մարտի 9-ի համանախագահների հայտարարությունում վերահաստատված սկզբունքների և տարրերին համապատասխան»։ Այդ 2019թ․-ի հայտարարության մեջ վերաշարադրվում էին 2009-2012թթ․ ԵԱՀԿ համանախագահ երկրների նախագահների կողմից արված հայտարարություններում հանրայնացված սկզբունքները, այսպես կոչված՝ «Մադրիդյան սկզբունքները»։
Փաստացի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն օգտագործել են այս հնարավորությունը՝ բանակցային շրջանակը վերահաստատելու համար, ամրագրելու, որ կարգավորումը կառուցվելու է այս հիմքի վրա։ Սա պատասխանն է Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումների, և այն պնդումների, որ բանակցային սեղանին չկա փաստաթուղթ։ Ինչպես նաև այս ձևակերպումը հերթական անգամ ամրագրում է, որ հակամարտության կարգավորման հարցում որոշիչ դերը պետք է լինի Արցախի ժողովրդինը։
Իսկ 2012թ․ ընտրություններից հետո արված հայտարարությունում դրա փոխարեն նշվում էր, որ համանախագահները ճանաչում են «ԼՂ-ում դե-ֆակտո իշխանությունների առկայության անհրաժեշտությունը՝ փորձելու այս ընթացակարգով ժողովրդավարական ձևով կազմակերպել իրենց հանրային կյանքը»։
Բոլոր երեք հայտարարություններում նշվում է, որ ԼՂ-ն ճանաչված չէ որպես անկախ և սուվերեն երկիր համանախագահ երկրների, կամ այլ երկրի կողմից։
Այս տարվա հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ «համանախագահները չեն ընդունում այս «ընտրությունների» արդյուքնները՝ որպես գործոն, որն ազդում է ԼՂ իրավական կարգավիճակի վրա և շեշտում են, որ արդյունքները որևէ կերպ չեն կանխորոշում ԼՂ վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացող բանակությունների ելքը»։ Այս ձևակերպումը նույնությամբ կրկնվել է 2015թ․ հայտարարության մեջ, մինչ դեռ 2012թ․ հայտարարության մեջ «չեն ընդունում այս «ընտրությունների» արդյունքները՝ որպես գործոն» արտահայտության փոխարեն օգտագործվել է «համանախագահները շեշտում են, որ հուլիսի 19-ի ընթացակարգերը չեն կանխորոշում իրավական կարգավիճակը», մյուս հատվածը նույնությամբ կրկնվում է։
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մոտեցումն Արցախում ընտրությունների անցկացման նկատմամբ չի փոխվել։ Այս հայտարարությունն ավելի ուշագրավ է դրանում կարգավորման տարրերի և սկզբունքների վրա հղման առկայության համար։

Позиция сопредседателей МГ ОБСЕ по электоральным процессам в Карабахе не изменилась
Сопредседатели МГ ОБСЕ распространили заявление в связи с состоявшимися 31-ого марта в Арцахе президентскими и парламентскими выборами. Такие заявления посредники урегулирования карабахского конфликта делали также в связи с предыдущими общегосударственными выборами в Арцахе 20-ого июля 2012 года, на следующий день после президентских выборов, и 30-ого апреля 2015 года, накануне состоявшихся 3 мая парламентских выборов.
Обратимся к отличиям и схожим моментам этих заявлений.
В распространенном в этом году заявлении отмечается, что сопредседатели признают роль населения Нагорного Карабаха в вопросе определения их будущего в контексте всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта. Такая формулировка встречается и в заявлении 2015 года, однако с одним отличием: в заявлении 2020 года отмечается "в вопросе определения их будущего, в соответствии с принципами и элементами, названными в заявлении сопредседателей от 9-го марта 2019 года". В этом заявлении 2019 года изложены так называемые "Мадридские принципы", которые были опубликованы в заявлениях глав стран-сопредседателей МГ ОБСЕ в 2009-2012 гг.
Фактически, сопредседатели МГ ОБСЕ использовали возможность прошедших выборов, чтобы в очередной раз зафиксировать рамки переговоров и отметить, что урегулирование будет выстраиваться на основе Мадридских принципов. Это - ответ максималистским устремлениям Азербайджана и утверждениям о том, что на столе переговоров нет документа. Эта формулировка в очередной раз также подчеркивает, что определяющая роль в урегулировании конфликта должна быть у народа Арцаха.
А после выборов 2012 года в заявлении вместо этого отмечалось, что сопредседатели признают "необходимость де-факто властей Нагорного Карабаха организовать таким образом свою общественную жизнь с помощью демократических процедур".
Во всех трех заявлениях отмечается, что Карабах не признан в качестве независимой и суверенной страны со стороны стран-сопредседателей или любой другой страны.
В последнем заявлении подчеркивается, что "сопредседатели не принимают итоги этих "выборов" в качестве фактора, влияющего на правовой статус Карабаха, и подчеркивают, что их итоги никоим образом не предрешают окончательный статус НК или исход ведущихся переговоров". Эта формулировка с точностью повторяется в заявлении 2015 года, в то время как в заявлении 2012 года вместо выражения "не принимают итоги этих "выборов как фактора" использовалось "сопредседатели подчеркивают, что процедуры 19-го июля не предрешают правовой статус", остальная часть повторяется.
Таким образом, в общей сложности подход сопредседателей МГ ОБСЕ к выборам в Арцахе не изменился. Это заявление достойно внимания в основном из-за ссылки на принципы и элементы урегулирования.
Следует обратить внимание также на то, что в сделанном 31-го марта, то есть в день выборов, до подсчета голосов, заявлении используется выражение "первый этап выборов". Это можно трактовать по-разному, в том числе, это может демонстрировать, что, несмотря на то, что де-юре сопредседатели не могут признать эти выборы, они оценивают процессы с точки зрения демократических норм и закономерностей. С этой точки зрения высокая конкурентность президентских выборов - на примере западных стран - подсказывала, что второго тура не избежать.